Ukinut je istražni zatvor za šestoricu od ukupno 14 osumnjičenih u aferi Uljanik. Istraga protiv Ivice Todorića i suradnika neće biti dovršena jer nije dovršeno knjigovodstveno-financijsko vještačenje. O tome je u Newsroomu televizije N1 govorio Anto Nobilo, odvjetnik predsjednika Uprave Uljanika Giannija Rossande i članice Uprave Agrokora Piruške Canjuge.
Jeste li iznenađeni ukidanjem istražnog pritvora šestorici osumnjičenih u aferi Uljanik?
“Ne. To je očekivano. Pritvor je bio određen zbog opasnosti utjecaja na svjedoke. Slijedom toga, kada je zadnji svjedok saslušan, okrivljenici moraju izaći vani. Bilo je oko 44, 45 svjedoka, ali DORH i sud su napravili niz pravnih pogrešaka u početku, u mjesec dana nisu saslušai niti jednog svjedoka. Rješenje o određivanju pritvora, onog prvog, na mjesec dana, nikada nije postalo pravomoćno. Drugo rješenje nije postalo pravomoćno. Dakle, ljudi su cijelo vrijeme bili u pritvoru bez pravomoćnog rješenja. Sutkinja je prije održavanja ročišta već imala napisana rješenja o određivanju pritvora i stvorio se jedan pravni kaos koji nam je, po svemu sudeći, na neki način pomogao. Pomogao u smislu da se ubrza. Cijeli pravni kaos u kojem oni nisu potvrdili ni prvo rješenje o određivanju pritvora, najlakše se riješi tako da se ljude pusti van. Svjedoke su ispitali od 8. svibnja do prošlog petka ili danas ujutro.To je senzacionalno i rekordno, ali očigledno ih je ljuta nevolja na to natjerala jer drugačije nisu mogli razriješiti tu jednu pravnu zavrzlamu u koju su se sami upetljali.”
Je li traženje izuzeća sutkinje bila taktika?
“Ne, bila je nužnost. Ne možete donijeti rješenje prije nego što održite ročište. Morate čuti strane i onda presuditi. To je osnova suđenja. Da odem na Europski sud za ljudska prava, mi bismo dobili rješenje o izuzeću. Situacija se ubrzala – prema prvim planovima, saslušanje su trebala početi 15. svibnja i završiti daleko iza izbora za Europski parlament”, kazao je Anto Nobilo, a na pitanje znači li to da povezuje suđenje s europskim izborima, odgovorio je – “naravno”.
Što se točno stavlja na teret vašem klijentu Gianniju Rossandi?
“Složeno je – a i nije. Proučio sam cijeli predmet i ostao sam šokiran. Ovo što se mom klijentu i svim ostalima stavlja na teret uopće nije kazneno djelo. Pojednostavljeno rečeno: njima se stavlja na teret da su proizveli brod po jednoj, većoj, cijeni, a prodali je po drugoj cijeni koja je manja. Međutim, ta prodajna cijena je međunarodna tržna cijena. Dakle, stavlja im se na teret da su skuplje proizveli na brod nego prodali. Međutim, imamo dva problema. Jedan je što u Hrvatskoj niti jedno brodogradilište, niti jedna uprava, nije napravila brod jeftinije od prodajne cijene, nego uvijek skuplje. Drugi problem, za koji smo prikupili dokumentaciju, je što su brodogradilišta za ova četiri konkretna broda Vladi, ministru gospodarstva, potpredsjedniku Vlade, ministru financija i predsjedniku Vlade poslali kalkulacije i rekli – mi ćemo napraviti brod skuplje, prodati po tržnoj cijeni koja je niža – i oni su im odobrili bankarske garancije s obrazloženjem da se želi sačuvati proizvodnja, radna mjesta, socijalna sigurnost”, kazao je napomenuvši da e to ne odnosi na ovu Vladu, nego, kako je rekao, “onu 2010., 2011., 2012., mislim da je SDP-ova Vlada bila”.
“I sad – moj klijent je kriv, a predsjednik Vlade, potredsjednik Vlade, ministar gospodarstva nisu krivi. A gdje toga ima”, pita se Nobilo.
Koliko će potrajati cijeli ovaj istražni dio procesa, do same optužnice? Mislite li da će i ovdje biti potrebno vještačenje, kao u slučaju Agrokora?
“Apsolutno će biti potrebno vještačenje, i to kombinirano financijsko i nekoga tko je ekspert za brodograđevnu industriju. Ne mislim da je ovo kompliciran predmet, za razliku od Agrokora. Ne mislim ni da će dugo trajati. Predmet je jednostavan i banalan. Nitko po vlastitoj pameti nije mogao pokrenuti ovaj postupak, a da nije dobio politički nalog.”
Hoćete li onda za vrijeme sudskog postupka kao svjedoke pozvati neke od odgovornih osoba koje ste spomenuli?
“Ma ne za vrijeme postupka – u vrijeme istrage. Svaki premijer, svaki ministar gospodarstva, svaki potpredsjednik Vlade, svaki ministar financija od 2010. do nedavno – svi će biti pozvani. jer su svi odobravali te poslove. Drugačije to ne može. Sad kad su izašli iz pritvora, sad počinje prava igra.”
Slučaj Agrokor – očekivalo se podizanje optužnice, ali financijsko vještačenje nije završilo. Jadranka Sloković kaže da ovako, s produženjima, slučaj može trajati unedogled – iako je promijenjen ZKP na način da s to ne može dogoditi?
“Postoji zakonska obveza, ali ti rokovi su instruktivni. DORH ne gubi nikakvo pravo ako probije rok. Po meni, optužnica prije kraja godine neće biti.”
Vezano za vašu klijenticu Pirušku Canjugu – očekujete li optužnicu u odnosu na nju?
“Većina terećenja prizlazi iz toga da je bila članica Uprave. U tom segmentu uspjeli smo dokazati kroz niz svjedoka da se Uprava nije sastajala. Ivica Todorić je donosio odluke, a konzultirao se s onim članom uprave iz čije domene je bila problematika. Moja klijentica je bila zadužena za nekretnine, a nekretnine nisu osnova za bilo koje kazneno djelo.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa