Okrugli stol: Sadašnje stanje Hrvata u BiH je neodrživo

Foto: Thinkstock

Sadašnje stanje Hrvata u Bosni i Hercegovini (BiH) je neodrživo, Hrvati nisu u mogućnosti konzumirati ustavnopravni položaj, čime se direktno dovodi u pitanje konstitutivni i politički razvoj BiH, istaknuto je na okruglom stolu HSLS-a “Budućnost Hrvata u BiH” održanom u utorak u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašeno je kako je nužno poštivati odluku Ustavnog suda BiH i do kraja lipnja završiti reformu izbornog zakonodavstva, a sljedeći korak bio bi dogovor oko ustroja države na principu federalizacije, kako predlaže i rezolucija Europskog parlamenta.

Sudionici skupa koji su došli s područja Banja Luke i Prijedora tražili su aktivnije sudjelovanje hrvatskih političara iz BiH na tom području.

Hrvatska kao jamac Daytonskih mirovnih sporazuma mora imati aktivnu ulogu u senzibiliziranju međunarodne zajednice te držanju tematike BiH pri vrhu prioriteta, a hrvatski mediji trebali su sustavno pratiti probleme Hrvata u BiH, istaknuli su sudionici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz predsjednika HSLS-a Darinka Kosora, na okruglom stolu sudjelovali su, među ostalim, Gordan Bakota, pomoćnik ministra vanjskih i europskih poslova; Božo Ljubić, zastupnik u Hrvatskom saboru, predsjednik Odbora za Hrvate izvan RH; Stjepan Kljuić, politički komentator; mons. dr. Miljenko Aničić, ravnatelj Caritasa biskupije Banja Luka i drugi.

Sudionici su raspravljali o tome koliko je realno ostvariva i održiva ravnopravnost Hrvata u BiH, je li neophodna njezina teritorijalna reorganizacija ili je dovoljna reforma izbornog zakonodavstva te kakva bi trebala biti uloga međunarodne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.