Gošća ”55 minuta kod Željke Markić” bila je Olivia Maurel, Amerikanka rođena od surogat majke bogatom paru bez djece, a danas aktivistica protiv surogatstva. Gospođa Maurel sa Željkom Markić je razgovarala o različitim aspektima svoje životne priče: otuđenosti od ljudi koji su praktički naručili njezino rođenje, o tome kako je od rane mladosti predosjećala da nešto nije u redu, potrazi za biološkom majkom i svojoj borbi protiv surogatstva.
>Svjedočanstvo žene rođene putem surogatstva: To je okrutna i nemoralna praksa koju treba zabraniti!
Razgovor je vođen na engleskom jeziku, s hrvatskim titlom.
Gospođa Maurel sudjelovala je na okruglom stolu koji je u četvrtak održan u Hrvatskom saboru na temu „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ u organizaciji udruge U ime obitelji i predsjednice Odbora Hrvatskog sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. Vesne Vučemilović.
>Okrugli stol o surogatstvu u organizaciji UiO i Vesne Vučemilović
Olivia Maurel je glasnogovornica inicijative za potpisivanje Deklaracije iz Casablance, a na okruglom stolu je gostovala zajedno s dr. sc. Bernardom Garciom Larridonom, koordinatorom potpisivanja Deklaracije.
Deklaracija Casablanca dokument je za globalno ukinuće surogatstva. Potpisalo ju je 100 stručnjaka (odvjetnici, liječnici, psiholozi, filozofi itd.), pripadnika 75 narodnosti, a objavljena je 3. ožujka 2023. u Casablanci u Maroku.
Prije toga, u srijedu, gđa. Maurel i g. Garcia Larridon bili su održali tribinu o surogatstvu u u dvorani don Petra Šimića u sklopu crkve Sveta Mati Slobode na Jarunu.
Možda bi najbolji sažetak stava Olivije Maurel o surgatstvu bile ove riječi:
”Moja iskustva dovela su me do zaključka da je surogatstvo okrutno, nemoralan čin koji može prouzročiti doživotnu štetu. To što sam i ja postala roditelj, sasvim prirodno, u svojim 20-ima, samo je iskristalizirao moj pogled. Osjećam da je sveta veza između majke i djeteta nešto u što se nikada ne smije dirati.
Kada pišu o traumi koju posvojena djeca proživljavaju nakon što su oduzeta od svojih bioloških majki, neki psiholozi ovaj emocionalni i fizički prekid nazivaju ‘prvobitnom ranom’. Vjerujem da isto vrijedi i za djecu rođenu surogatstvom: duboko bolno iskustvo koje remeti urođenu vezu između majke (rodilje) i djeteta.”
>Žena koju je rodila surogat majka, u Saboru iznijela svoju potresnu ispovijest
Premda surogatstvo i heterologna umjetna oplodnja u Hrvatskoj nisu dozvoljene, pritisci za njihovom legalizacijom su jaki i konstantni, a svjetski nam trendovi ne idu na ruku.
U tom smislu je veoma vrijedno poslušati što o toj praksi ima za posvjedočiti osoba koja je putem nje došla na svijet, a smatra, iskustvom poučena, da je surogatstvo “okrutno i nemoralno”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa