Okrugli stol o surogatstvu u organizaciji UiO i Vesne Vučemilović

Montaža: Narod.hr, izvor: Narod.hr

U Hrvatskom saboru u tijeku je okrugli stol „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ koji organiziraju udruga U ime obitelji i predsjednica Odbora Hrvatskog sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. Vesna Vučemilović. Okrugli stol možete pratiti uživo. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govornici na okruglom stolu o surogatstvu su:

– prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac, Katedra za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
– dr. sc. Bernard Garcia Larridon, koordinator potpisivanja Deklaracije iz Casablance
– Olivia Maurel, glasnogovornica Deklaracije iz Casablance; žena rođena od strane surogat majke

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deklaracija Casablanca dokument je za globalno ukinuće surogatstva. Potpisalo ju je 100 stručnjaka (odvjetnici, liječnici, psiholozi, filozofi itd.), pripadnika 75 narodnosti, a objavljena je 3. ožujka 2023. u Casablanci u Maroku.

Glasnogovornica Deklaracije iz Casablance Olivia Maurel, žena je američko-francuskog podrijetla, a rođena je putem surogatstva. Na temelju vlastitog iskustva svjedoči o psiho-socijalnim i emocionalnim implikacijama surogatstva. Koordinator Deklaracije iz Casablance dr. sc. Bernard Larrain pravni je ekspert te jedan od sastavljača i pokretača potpisivanja Deklaracije iz Casablance i u njoj sadržane Konvencije na čije su usvajanje pozvane sve države svijeta.

Možda će vas zanimati

Svjedočanstvo žene rođene putem surogatstva: To je okrutna i nemoralna praksa koju treba zabraniti!

Olivia Maurel koju su francuski roditelji kupili od ”surogat majke” iz Kentuckya u SAD-u, svjedoči o traumatičnom iskustvo surogatstva.

Važno je govoriti i problemima i posljedicama koje industrija surogatstva sobom nosi. Udruga U ime obitelji i predsjednica Odbora Hrvatskog sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. Vesna Vučemilović stoga organiziraju okrugli stol „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Brojne pozitivne reakcije: Borci protiv surogatstva zahvalni papi što je pozvao na zabranu te prakse

Na okruglom stolu govore: Olivia Maurel, dr. sc. Bernard Larrain te prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac, s Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Što je Deklaracija Casablanca 2023.?

Deklaracija Casablanca veliki je doprinos mnoštva stručnjaka za globalno ukinuće prakse surogatstva.

U Deklaraciji potpisnici navode da su svjesni:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“• patnje koju osjećaju osobe koje ne mogu prirodno začeti
• privlačnosti reproduktivnih tehnologija
• međunarodno prisutnog problema učinkovite zaštite ljudskog dostojanstva.”

>Vrhovni sud u Alabami: Zamrznuti embrij je dijete, a život počinje začećem

Dalje ističu kako su uvjereni da ugovor, na temelju “kojeg jedan ili više naručitelja sporazumno dogovore sa surogat majkom da će roditi jedno ili više djece te ih nakon poroda predati naručitelju, bez obzira na odredbe i
uvjete takvoga ugovora, a što se u ovom dokumentu spominje kao surogatstvo:
• narušava ljudsko dostojanstvo
• doprinosi komodifikaciji žena i djece”.

Od država se Deklaracijom zahtijeva zabrana svakog oblika i vrste, bilo plaćenog ili ne, kao i implementaciju mjera za borbu protiv ove prakse.

>U ime obitelji pobija neistine LGBT udruge o surogatstvu: “Surogatstvo iskorištava žene i djecu, ne smije ga se ozakoniti”

Državama se predlaže: zabrana surogatstva na svom teritoriju, poništenje bilo kakve zakonske vrijednosti ugovora na temelju kojih žena treba roditi i predati dijete, kažnjavanje pojedinaca i korporacija koje posreduju između surogat-majki i naručitelja, kažnjavanje pojedinaca koji koriste surogat-majke na teritoriju te države, kažnjavanje njihovih državljana koji koriste surogat-majke izvan teritorija te države, podržavanje uvođenja zakonske mjere za globalnu zabranu surogatstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.