Vrhovni sud u Alabami: Zamrznuti embrij je dijete, a život počinje začećem

sud
Umjetna oplodnja ili in vitro oplodnja. 3D ilustracija/ Foto: Istock by Getty images; montaža: Narod.hr

Vrhovni sud u Alabami presudio je u korist medicinske činjenice da je embrij dijete i da život počinje začećem – spajanjem jajne stanice žene i spermija muškarca. Sud je presudio da se zamrznuti embriji smatraju djecom i da se osoba može smatrati odgovornom za njihovo slučajno uništenje. Najveća bolnica u Alabami pauzirala je zatim svoje usluge in vitro oplodnje (IVF) zbog straha da bi ih to moglo izložiti kaznenom progonu. Do presude je došlo nakon što su 3 para tužila bolnicu koja je “izgubila” njihove zamrznute embrije 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Užas: Paris Hilton kaže da je zamrznula 20 dječaka in vitro oplodnjom jer želi djevojčicu

Čak i najmanji embrij zaslužuje zakonsku zaštitu

Zdravstveni sustav Sveučilišta Alabama u Birminghamu rekao je da će nastaviti s vađenjem jajnih stanica iz ženskih jajnika. No, rečeno je da će zaustaviti sljedeći korak u procesu IVF-a, u kojem se jajašca oplode spermom prije usađivanja u maternicu.

Protivnici prava na život zaključili su da bi presuda mogla imati negativne posljedice za liječenje neplodnosti u Alabami i šire. Zagovaratelji prava na život naprotiv, pozdravili su presudu, tvrdeći da čak i najmanji embrij zaslužuje zakonsku zaštitu.

Zašto je došlo do ove tužbe i što je sud presudio?

Slučaj proizlazi iz nezakonite tužbe za smrt koju su pokrenula tri para čiji su embriji izgubljeni u klinici za neplodnost 2020. Pacijent je zalutao na mjesto gdje su bili pohranjeni embriji, dohvatio ih i slučajno ispustio. Kao rezultat toga, embriji su uništeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parovi su pokrenuli tužbu protiv Centra za reproduktivnu medicinu i Udrugu Mobile Infirmary prema državnom Zakonu o nezakonitoj smrti maloljetnika. Taj zakon pokriva fetuse, ali nije posebno pokrivao embrije nastale IVF-om, javlja BBC.

>Poljski biskupi bune se protiv novog zakona: Katolici ne mogu koristiti in vitro metodu

Čak i prije rođenja, sva ljudska bića imaju u sebi sliku Božju

Niži sud presudio je da se embriji ne mogu kvalificirati kao osoba ili dijete i da se tužba protiv nezakonite smrti ne može pokrenuti. Ali u svojoj presudi, Vrhovni sud Alabame je stao na stranu parova, te je presudio da se zamrznuti embriji smatraju djecom.

Zakon o nezakonitoj smrti primjenjivao se na “svu nerođenu djecu, bez obzira na njihovu lokaciju”, stoji u odluci. Slažući se s mišljenjem većine, glavni sudac Tom Parker je podsjetio na činjenicu da je čovjek stvoren na sliku Božju. “Čak i prije rođenja, sva ljudska bića imaju u sebi sliku Božju i njihovi životi ne mogu biti uništeni bez brisanja njegove slave.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj način oplodnje (in vitro) u kojem se koriste spolne stanice naručitelja često je korištena metoda kod surogatstva.

Idući tjedan UiO organizira okrugli stol o surogatstvu

Na temu globalne zabrane surogatstva udruga U ime Obitelji organizira Okrugli stol: ”Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom”. Okrugli stol održat će se u dvorani „Ivan Mažuranić“ u Hrvatskom saboru u četvrtak 29. veljače u 10,00 sati.

Na okruglom stolu govorit će: prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac, Katedra za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Bernard Garcia Larridon, koordinator potpisivanja Deklaracije iz Casablance i Olivia Maurel, glasnogovornica Deklaracije iz Casablance – žena rođena od strane surogat majke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Svjedočanstvo žene rođene putem surogatstva: To je okrutna i nemoralna praksa koju treba zabraniti!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.