Poljski biskupi bune se protiv novog zakona: Katolici ne mogu koristiti in vitro metodu

autor: DarkoStojanovic http://pixabay.com/en/medic-hospital-laboratory-medical-563423/

Poljska je ovaj tjedan, nažalost, dobila jedan od najpermisivnijih zakona o MPO-u u Europi, ali političari iz oprobenog konzervativnog PiS-a već najavljuju kako će ga promijeniti nakon što dođu na vlast, prenosi bitno.net

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cijena rađanja jedne osobe jest smrt druge nerođene djece. Zato katolici ne mogu koristiti metodu in vitro”, stoji, među ostalim, u priopćenju koje je Poljska biskupska konferencija objavila nakon što je poljski predsjednik Bronisław Komorowski potpisao zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji koji su konzervativni krugovi kritizirali.

Riječ je o zakonskom reguliranju umjetne oplodnje koja je jedna od najpermisivnijih u Europi i dopušta zamrzavanje i pohranjivanje embrija, omogućuje korištenje embrija nakon smrti “davaoca” spolnih stanica koje su korištene za začeće i predviđa zabranu ugrađivanja embrija u tijelo biloške majke ako jedan od davaoca tu zabranu traži. Riječ je o zakonu koji embrij tretira kao ‘nakupinu stanica’, a ne kao ljudsko biće i koji je izazvao negodovanje u javnosti.Biskupi su u svom priopćenju pozvali katolike, kao i sve ljude dobre volje, da štite život od trenutka začeća, ali da pri tome ne diskriminiraju niti djecu koja su rođena nakon uporabe in vitro metode. Pozvali su parove koji se bore s problemom neplodnosti da koriste moralno prihvatljive metode liječenja (NaPro tehnologija i FertilityCare) ili posvoje djecu.

Predsjedničkim potpisivanjem zakona o liječenju neplodnosti okončana je procedura tijekom koje je trajala žestoka rasprava. Ovakav zakon gurala je vladajuća Građanska platforma (PO), nominalno – stranka desnog centra, koja se međutim potpuno udaljila od demokršćanskih postulata koje je nekada deklarirala. Vidljivo je to i iz glasanja u gornjem i donjem domu parlamenta kda je puno zastupnika PO-a glasalo protiv zakona, a jedan senator je napustio stranku izjavivši kako više ne može podnijeti raskorak između onoga što je PO bio nekada i što je sada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego što je Komorowski, inače čovjek koji se deklarira kao katolik, u srijedu potpisao zakon, dobio je pismo od predsjednika Poljske biskupske konferencije nadbiskupa Stanisława Gądeckog, koji je tražio od njega da zakon ponovno vrati na praspravu u Sejm, gdje bi se korigirale odredbe koje isu protiv života nerođenih. Pismo je, kao što vidimo bilo uzaludan pokušaj.

“Ovo je loš zakon koji će imati jako negativne društvene i biološke posljedice na buduće naraštaje Poljaka”, rekao je nadbiskup Henryk Hoser, čelnik povjerenstva biskupske konferencije za bioetiku i pozvao na korekciju zakona čim to bude bilo moguće.

A tu ‘korekciju’ najavio je i zastupnik u Senatu oporbene stranke Pravo i pravednost (PiS) Stanislaw Kogut. On je izjavio kako će, kada PiS dođe na vlast, stručni odbor te stranke promijeniti zakon i učiniti liječenje neplodnosti moralno prihvatljivim. Idući parlamentarni izbori su u listopadu, a sve ankete daju prednost PiS-u, koji je i dalje u zaletu nakon pobjede nakon pobjede njihova kandidata na predsjedničkim izborima Andrzeja Dude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promatrajući situaciju u Poljskoj, ne možemo se prisjetiti one u našoj zemlji. Zakon o MPO-u, koji sadrži sve etički neprihvatljive odredbe kao i onaj u Poljskoj, na snazi je već treću godinu. U srpnju 2012. zastupnici HDZ-a glasali su protiv njega. U slučaju da se HDZ vrati na vlast, što je sve izvjesnije, možemo li očekivati da će pokrenuti postupak promjene zakona?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.