Nakon što je bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader, u ponovljenom suđenju, nepravomoćno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, razgovarali smo s uglednim odvjetnikom Željkom Olujićem da bismo doznali je li uopće itko dosad u Hrvatskoj pravomoćno osuđen za to kazneno djelo. Zašto optužnice padaju – je li riječ o nedorečenom Zakonu o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva ili nešto drugo? Hoće li itko ikad ‘odležati kaznu’ prema sadašnjem Zakonu?
Narod.hr: Je li itko dosad u Hrvatskoj pravomoćno osuđen za ratno profiterstvo?
Odvjetnik Željko Olujić: Koliko znam nije. Ali je bilo postupaka. Između ostalog sam u jednom predmetu branio gospodina Ivana Radoševića, koji živi u Njemačkoj, te je on oslobođen optužbe. On je također, poput Sanadera, bio optužen za zloporabu položaja, a na njega je trebao biti primijenjen i taj Zakon o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva. U odnosu na mog klijenta donijeta je oslobađajuća presuda i to identično kao i u odnosu na g. Sanadera, jer se stavljalo isto kazneno djelo na teret. I on je zbog zastare također oslobođen.
Naime, taj Zakon o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva, on je donijet na traženje tadašnjeg političara Ive Josipovića 2011. godine. Sam taj zakon je po sebi bio dubiozan i u vrijeme kad je donijet, jer je već tada imao, da tako kažem, puno rupa na koje smo ukazivali Josipoviću. Ali Josipović kao Josipović, tjerao je mak na konac i sada se zapravo pokazuje da je to bio ‘pucanj u prazno’. Jer punih 11 godina da je Zakon u primjeni, a nitko do danas nije za to pravomoćno osuđen. Bilo je nepravomoćnih osuđujućih presuda, ali su one padale u žalbenom postupku ili pak na Ustavnom sudu, a da ne govorimo o sudu u Strasbourgu.
> Slučaj Sanader: Do sada nitko nije osuđen za ratno profiterstvo. Zašto padaju optužnice?
> Gavrilović odbacio optužbe za zlouporabe i ratno profiterstvo
> Bjegunac Radošević optužen za ratno profiterstvo
> Babić na početku suđenja odbacio optužbe za ratno profiterstvo
> Olujić o Klasićevom dokumentarcu: Ustaškom ‘atentatoru’ pripisuju se riječi koje dolaze iz jugoslavenske službe
> Odvjetnik Olujić zapanjen oslobađanjem osumnjičenika za ratni zločin iz Negoslavaca
Narod.hr: Znači, u pitanju je nedorečeni zakon. Jesu li možda i optužnice nedorečene odnosno nisu dobro postavljene?
Odvjetnik Željko Olujić: Optužnice su formulirane onako kako su državni odvjetnici i mogli – po katalogu kaznenih djela koji je naveden u Zakonu o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva, a to su kaznena djela poput zloporabe stečaja, nedozvoljene trgovine, krivotvorenje službene isprave, zloporaba položaja, nesavjestan rad u službi. Ali, ali sve je to neprimjenjivo jer za svako ovo kazneno djelo predviđen je i zastarni rok. S time da je za ratno profiterstvo isključena zastara. Ali zbog nedorečenosti samog zakona, zbog brzopletosti i traljave formulacije tog zakonskog propisa događa se to da praktički državni organi progona, dakle državno odvjetništvo i sudovi imaju vezane ruke i ne mogu nastaviti postupak i suditi kad nastupi zastara za kaznena djela iz kataloga.
A također – treba razlučiti radi li se o ratnom profiterstvu, mora postojati uzročno-posljedična veza. To znači da postupanje za koje je netko optužen i odgovara pred sudom, mora biti takvog karaktera da je njime podriven financijski sustav države. Ako toga nema, zato jer je tako formuliran zakon, onda se i ne može primijeniti taj Zakon o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva. Tako i u slučaju kod g. Sanadera, sud je rekao da je nastupila zastara za zloporabu položaja, a objasnio je pravno zašto nema primjene Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva – jer njegovo postupanje nije bilo takvog karaktera da bi podrivalo ekonomski sustav cijele hrvatske države.
Narod.hr: Hoće li itko biti osuđen zbog ratnog profiterstva po ovom Zakonu?
Odvjetnik Željko Olujić: Po ovako komponiranom Zakonu o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva, kako on važi već punih 11 godina, ja sam veliki pesimist. Mislim da će se uvijek naći dovoljno elemenata da se ne donese osuđujuća presuda.
Narod.hr: Koji je onda smisao toga Zakona?
Odvjetnik Željko Olujić: On je postao praktički mrtvo slovo na papiru.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa