Osuđeni ratni zločinac Milan Martić pokušava opravadati granatiranje Zagreba i brojne zločine počinjene nad Hrvatima: Za sve krivi – ustaše!

Foto: snimka zaslona

Osuđeni ratni zločinac Milan Martić dao je svoj prvi intervju nakon 24 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekadašnji predsjednik tzv. Republike Srpske Krajine, iz zatvora u Estoniji opravdavao je svoj zločin, tvrdeći da je “naredba uslijedila kada su ustaše počele da nam ubijaju žene i malu djecu”.

“Udar na Zagreb bio je jedini način da bar pokušam upozoriti Zagreb da ćemo svim raspoloživim sredstvima braniti te nedužne ljude”, kazao je u intervjuu nakon 24 godine.

12. lipnja 2007. Milan Martić – kako su mnogi Srbi iz komunističkih struktura preko noći postali četnici?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12. lipnja 2007. osuđen Milan Martić – 35 godina za zločine nad Hrvatima

Martić se trenutno nalazi u zatvoru Vangala u Tartuu u Estoniji na izdržavanju 35-godišnje kazne za počinjene ratne zločine.

“Uvjetno se može reći da sam bio prva žrtva pojave neofašizma u svijetu. Dogodila se akcija ‘Bljesak’, kada su ustaše 1. i 2. svibnja 1995. doslovno pregazile Zapadnu Slavoniju, a pomoći nam nije bilo niotkuda. Naređenje da se gađa Zagreb kao upozorenje donijeto je iz očaja, kada sam dobio informaciju o stotinama pobijenih Srba, među kojima je bilo 57 žena i devetero djece “, objasnio je za Novosti.rs. Inače, u napadu na Zagreb te je godine poginulo sedmero ljudi, a ozlijeđeno ih je 181.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je Martić i da tijekom operacija Bljesak i Oluja JNA nije ništa poduzela da ih zaštiti, a pomoć nije stigla ni od Republike Srpske, iako su s Palama imali dogovor o zajedničkoj obrani.

“Uslovno se može reći, bio sam prva žrtva pojave neofašizma u svetu. Dogodila se akcija “Bljesak”, kada su ustaše 1. i 2. maja 1990. bukvalno pregazile Zapadnu Slavoniju, a pomoći nam nije bilo niotkuda. Naređenje da se gađa Zagreb kao upozorenje doneto je iz očaja, kada sam dobio informaciju o stotinama pobijenih Srba, među kojima je bilo 57 žena i devetoro dece.”, rekao je zločinac.

Kada je osuđen sudom u Hagu presjedao je Bakone Moloto koji je u kasnijem procesu oslobodio današnjeg kosovskog premijera Ramusha Haradinaja. Martić kaže da nikada neće zaboraviti Molotovo pitanje tijekom suđenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pitao me zašto se sami nismo iselili u Srbiju jer bi nas Krajišnike tamo priznali kao narod te bismo tako skratili muke i sebi i Hrvatima. Ni Ante Pavelić se bolje ne bi sjetio”, rekao je za Novosti.rs.

Podsjetimo, Martić je za vrijeme rata bio načelnik „milicije SAO Krajine“ u Kninu, a zatim ministar unutarnjih poslova iste tzv. “SAO Krajine”, te na kraju i predsjednik nepriznate “Republike Srpske Krajine”.

Na tim je pozicijama počinio mnoge zločine nad hrvatskim narodom

Martić je proglašen krivim i osuđen na 35 godina zatvora, što je najduža kazna izrečena nekom srpskom ratnom zločincu na Haškom sudu za zločine u Hrvatskoj. Budući da je u trenutku donošenja presude Martić imao 52 godine, presuda je slična doživotnoj kazni. Stotine ljudi stradale su u slučajevima poput Škabrnje, a jedan od poznatih Martićevih zločina bilo je i naređenje da se raketira Zagreb u svibnju 1995., što je prouzročilo smrt 7 civila i ranjavanje njih 214.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje Martiću trajalo je 143 dana. Tužiteljstvo je pozvalo 45 svjedoka i dalo čak 901 dokaz. Martićevi branitelji bili su Predrag Milovančević i Nikola Perović. Martić je suđen i za zločine protiv čovječnosti (progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, ubojstva, mučenja i deportacije), kao i za zločine protiv međunarodnog ratnog prava (napad na civile, ubojstva, mučenja, okrutnosti, uništavanje vjerskih i obrazovnih institucija).

Sljedeće godine nakon donošenja presude, obrana je tražila priziv, no presuda prizivnog suda potvrdila je kaznu od 35 godina zatvora.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.