Glazbenik kojeg je policija uhitila u Kninu zbog povrede ugleda Republike Hrvatske je Rajko Lalić, pripadnik glazbene skupine Srpska tromeđa. Riječ je o sastavu koji pjeva ‘krajiške pjesme’, a baza im je Strmica kod Knina.
Sastav, kojem je vokal uhićeni Lalić, djeluje od 1995. i do sada je objavio 20 albuma. Jedna od ‘uspješnica’ je i album iz 1995. pod nazivom ‘Rodni Kninu stari srpski grade, šta u tebi sad ustaše rade’.
‘Srpska tromeđa’ nastupa često na lokalnim manifestacijama u Hrvatskoj poput navodno folklorne manifestacije ‘Sijelo Tromeđe’ u Strmici kod Knina.
Na tu manifestaciju pozivaju i Novosti koje izdaje Srpsko narodno vijeće na čelu s Miloradom Pupovcem. ”Selo Strmica na samoj tromeđi, a sada i na samoj granici dvije republike, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ponovo je postalo mjesto susretanja i njegovanja srpske tradicije i folklora sa obje strane granice. Organizatori pozivaju da im se na ovu manifestaciju, koja je od velikog značaja za kulturu Srba u Hrvatskoj, pridruže svi zainteresirani te podrže svojim prisustvom pjesmu i ljude koji je nose i čuvaju od zaborava”, stoji u tekstu na Novostima iz 2017.
Nastupala je ‘Srpska tromeđa’ i 2021. na otvorenju muzeja posvećenog Dositeju Obradoviću u Plavnu kod Knina te 2022. na humanitarnoj akciji “Vratimo život u pravoslavnu Dalmaciju”.
”Spremte se spremte četnici” u Australiji
Bujica je objavila snimku iz Australije gdje je Rajko Lalić sa svojim sastavom pjeva ”Spremte se spremte četnici”.
”Ono što je zanimljivo i neslužbeno potvrđeno našoj redakciji, veličatelj četništva i velikosrpskog radikalnog ekstremizma prethodnih je godina nastupao na širem kninskom području, ali i na Banovini te još nekim mjestima u Republici Hrvatskoj…
Konkretno, u Slavskom Polju kod Gvozda njegov su nastup organizirali lokalni članovi Pupovčeva SDSS-a, dok je u vrličkom kraju nastupao na dernecima, zajedno s članovima SKD Prosvjeta.
Velikosrpska propagandna mašinerija i mediji (od kojih su neki financirani iz hrvatskog državnog proračuna) Rajka Lalića ne predstavljaju kao ekstremista, već kao pevača zavičajne glazbe i člana najstarijeg krajiškog sastava osnovanog u Kninu 1984. godine.
Ne spominje se ni činjenica da su opskurni glazbenici tijekom okupacije hrvatskog teritorija zabavljali lokalne pobunjeničke vođe, od kojih je nekima suđeno u Haagu, a sada huškaju na nove sukobe, negirajući hrvatski identitet Knina, ali i mnogih drugih gradova i sela iz kojih je većina Srba pobjegla tijekom veličanstvene oslobodilačke akcije Oluja”, poručio je Velimir Bujanec na Facebooku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa