Iako je Grad, nakon tragičnog događaja u osnovnoj školi Prečko, angažirao sve dostupne zaštitarske tvrtke, uključujući i onu povezanu s Ponjevićem, upravo taj potez potaknuo je lavinu optužbi za sukob interesa, fiktivne usluge i moguće pranje novca. Sukob između Grada i Ponjevića traje godinama, a eskalirao je pokušajem deložacije s prostora Hipodroma, nasilnim incidentima i optužbama za nelegalno korištenje javnog prostora. Hipodrom je postao središnje poprište sukoba između Grada i privatnih interesa. Istraga je sada u rukama USKOK-a, koji provodi pretrese i izuzima dokumentaciju.
Nova akcija Uskoka: U Zagrebu uhićenja oko afere Hipodrom?
>Policija provodi izvide na Hipodromu: Klisović napao Turudića i njegove sponzore
Tomašević angažirao Ponjevićevu tvrtku
U travnju 2025. zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na konferenciji za medije potvrdio je da je, nakon tragedije u OŠ Prečko, Grad angažirao sve dostupne zaštitarske tvrtke za osiguravanje škola, uključujući i onu u vlasništvu Enimarka Ponjevića. No, ubrzo su uslijedile oštre reakcije – Ponjević je optužio gradonačelnika da ga lažno prikazuje kao razlog za dugotrajno i skupo osiguravanje Zagrebačkog hipodroma. Ustvrdio je i da stotine zaštitara nikada nisu bile prisutne te da je riječ o fiktivnim uslugama i pranju novca iz gradskog proračuna.
Ponjević, predsjednik Galopskog saveza i bivši tjelohranitelj predsjednika Tuđmana, tvrdi da gradonačelnik Tomašević i ravnatelj Kostanjević koriste njega kao paravan za prikrivanje ”pljačke” od više od dva milijuna eura. Navodno su ovu svotu opravdavali tzv. ”deložacijom” i osiguranjem prostora na Zagrebačkom hipodromu. Hipodrom je, po njemu, postao simbol nelegalnog djelovanja gradske uprave. Ponjević ističe da je riječ o fiktivnim uslugama i pranju novca iz gradskog proračuna.
Tomašević je, s druge strane, odgovorio da je prisutnost zaštitara bila nužna zbog nasilnih incidenata i nelegalnog korištenja hipodromskog prostora, izravno prozvavši Ponjevića.
>Tomašević proziva Ponjevića, a angažirao je njegovu tvrtku za zaštitu škola
Anto Nobilo podnosi kaznenu prijavu protiv Tomaševića
U travnju 2025. odvjetnik Anto Nobilo podnio je kaznenu prijavu protiv gradonačelnika Tomislava Tomaševića u ime djelatnika Ustanove za upravljanje sportskim objektima. I to zbog milijunske štete nanesene gradskom proračunu.
Prijava obuhvaća i ravnatelja Ustanove za upravljanje sportskim objektima Kostu Kostanjevića. Optužuje ga se za provođenje nezakonitih natječaja, pogodovanja do lažiranja faktura. Djelatnici koji stoje iza prijave tvrde da poslovi oko hipodroma nisu obavljeni te da ih je Kosta Kostanjević prisilio da lažiraju fakture za nepostojeće zaštitare. Kažu i da su se po tom pitanju više puta obratili gradonačelniku Tomaševiću, ali i drugim nadležnima.
Anto Nobilo tvrdi da posjeduje dokumente o malverzacijama, uključujući navodne falsifikacije u poreznim evidencijama gradske ustanove. Kazao je i da se dokumentacija uništava. Navodi i da je Grad Zagreb isplatio više od dva milijuna eura za zaštitarske usluge koje se, prema njegovim riječima, nisu stvarno izvršile.
Anto Nobilo suvlasnik je zemljišta u neposrednoj blizini Zagrebačkog hipodroma. Na tom području ranije su postojali planovi za urbanističke projekte, koji su zaustavljeni dolaskom Tomaševićeve gradske uprave. Tomašević odbacuje sve optužbe, nazivajući ih osvetom i pokušajem zaštite osobnih poslovnih interesa. Ističe da je zaštita bila nužna zbog nasilnih ispada Ponjevića, koje su i drugi korisnici javno potvrđivali.
>Pretresi u aferi Hipodrom: Oglasio se Grad Zagreb
DORH započeo istragu oko afere Hipodrom
Nakon što je odvjetnik Anto Nobilo prijavio da je za zaštitu Hipodroma isplaćeno dva milijuna eura, istražitelji su započeli pretrese na Hipodromu i u zaštitarskoj tvrtki Eurolex. Sumnja se da je broj zaštitara na računima bio lažno prikazan, a USKOK izuzima dokumentaciju radi osiguravanja materijalnih dokaza. Pokrenuti su izvidi vezani za plaćanje zaštitara na zagrebačkom Hipodromu.
Grad Zagreb potvrdio je prisutnost istražitelja, a Nobilo je istaknuo da će se uskoro razgovarati i sa zaposlenicima Hipodroma te poručio kako se radi o ozbiljnoj šteti za gradski proračun.
>Nobilo: Tko o čemu Možemo o poštenju
Početak sukoba: nelegalno korištenje Hipodroma
Podsjetimo, već 2023. godine započinje zategnuti odnos između Grada Zagreba i Enimarka Ponjevića, bivšeg tjelohranitelja Franje Tuđmana. On je godinama koristio značajan dio prostora na Zagrebačkom hipodromu – bez ugovora i bez plaćanja najma. Njegova tvrtka ”General Security” istovremeno je pružala usluge zaštite na Hipodromu, također bez formalnog ugovora.
Osim poslovnih nepravilnosti, protiv Enimarka Ponjevića počinju stizati prijave zbog nasilnog ponašanja. Navodno je prijetio i fizički napadao druge korisnike prostora na Hipodromu. Među najpoznatijima je slučaj fizičkog napada na jednu jahačicu, što je izazvalo snažnu osudu javnosti i dodatno zakompliciralo odnose.
Pokušaji Grada Zagreba da uspostavi kontrolu
U studenom 2023. gradska vlast na čelu s Tomislavom Tomaševićem pokreće postupak uklanjanja konja Enimarka Ponjevića s prostora Zagrebačkog hipodroma i prekida njegova korištenja tog prostora. Ponjević se poziva na ”program javnih potreba”, tvrdeći da mu taj status omogućuje rad. Gradski sportski savez odbacuje te tvrdnje.
Nakon toga dolazi do niza napetih situacija, uključujući incident koji su mediji nazvali ”talačkom krizom”, kada je policija intervenirala zbog blokade pristupa drugim korisnicima prostora. Grad Zagreb angažira privatnu zaštitarsku službu radi čuvanja prostora Hipodroma. Intervencije se odvijaju uz prisutnost policije i gradskih službi.
U prosincu 2023., Grad Zagreb organizira noćnu akciju uklanjanja Ponjevićevih konja s Hipodroma. Akcija se provodi uz jaku prisutnost zaštitara i policije. Iz Grada su tvrdili da je cilj osiguranje javne sigurnosti i uklanjanje nesigurnih objekata koje je Ponjević koristio. Unatoč njegovim protivljenjima, konji su preseljeni na druge lokacije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.