Stalna podrhtavanja tla nakon niza potresa u središnoj Italiji tamošnje stanovnike drži u velikoj napetosti. Seizmolozi upozoravaju da bi se ti potresi mogli nastaviti kao domino efekt. Naime, uzduž sustava rasjeda središnjih Apenina jedan potres vodi drugome. Jutros je pak epicentar novog potresa bio samo 30-ak km istočno od Mostara. Osjetio se na širem području Hercegovine i juga Hrvatske, no za razliku od Italije nema materijalnih šteta, piše HRT.
Seizmolog Krešimir Kuk kazao je da potres u BiH nije direktno povezan s potresima u Italiji. Oni su ipak nešto dalje i radi se o drugom sklopu i o nekoliko serija potresa koje su nažalost istovremeno aktivne na nekoliko različitih dijelova.
Fizikalni uzroci potresa u Italiji, ali i s ovu stranu Jadrana su isti.
“Radi se o djelovanju podvlačenja afričke ploče pod europsku, jadranske mikroploče pod euroazijsku te jadranske mikroploče pod Dinaride, a isto tako se potiskuju Apenini prema sjeverozapadu”, rekao je Kuk.
“U Hrvatskoj se ne trebamo brinuti zbog potresa u Italiji ili onoga u BiH. Bio je izvjestan period možda malo mirnije situacije u nas i okolnim područjima, ali ovo je podsjetnik da mi jesmo seizmički aktivno područje i da ne treba zaboraviti činjenicu da se potresi i kod nas događaju”, istaknuo je seizmolog Kuk.
“Potresi se ne mogu predvidjeti u potpunom smislu. Tri su parametra koja mogu definirati potres: vrijeme njegova nastanka, mjesto i trenutak kada će se on dogoditi. Dosta precizno se može raditi na dva navedena parametra ali točno vrijeme je pitanje hoće li se ikada moći predvidjeti”, dodaje.
Na pitanje koliko smo spremni na potres širih razmjera npr. u Zagrebu Jadran Perinić, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje, kazao je da se građane educira o tom pitanju.
“Dostavljaju se leci u kaslić. Za grad Zagreb postoje i određena mjesta okupljanja ako do toga dođe. Puno se ulaže u educiranje u vezi s potresom”, rekao je Perinić uz napomenu kako dozvoljava da se može i više i bolje.
“Što se tiče same reakcije tu se radi o nekoliko minuta. Osim 62.000 vatrogasaca u Hrvatskoj koje mogu reagirati vrlo brzo tu je još i vojska ljudi koja je uključena. Druga je stvar specijalističke opreme”, kazao je Perinić.
Poznato je da se Zagreb nalazi na poprilično trusnom području. Iz ureda za upravljanje u hitnim situacijama uvjeravaju da imaju razrađene planove za postupanje u slučaju potresa u Zagrebu.
Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba, kazao je kako se predviđa da je moguć potres od 6,3 po Richteru, a možda čak 6,5 na području Kašine.
Jedna od procjena je bila kada bi se dogodilo to u najnepovoljnijoj varijanti da bi moglo biti čak i do 3.000 mrtvih i do 15.000 ranjenih. U Zagrebu smo formirali specijalističke postrojbe za spašavanje iz ruševina (oko 600 ljudi) .
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.