Pejčinović-Burić: Ako dođe do ishitrenih poteza Slovenije, mi ćemo znati odgovoriti na to

Foto: snimka zaslona

Nakon sastanka dvojice premijera, Plenkovića i Cerara, javnost se pita do kakvih su zaključaka došli i što znači slovenska najava primjene rezultata arbitraže za 10 dana. O tome hoće li to dovesti do incidenata trazgovarali su gosti HRT-ove emisije Otvoreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović-Burić naglasila je da Hvatska ne prihvaća arbitražnu presudu i da se ona ne može implementirati jednostrano. Ako dođe do nekih ishitrenih poteza, “mi ćemo znati odgovoriti na to”, rekla je ministrica vanjskih i europskih poslova. Vlada vjeruje da ima mjesta za dijalog i za zajedničko pronalaženje rješenja. Hrvatska je predložila protokol u kojem bi bila sadržana i granica na kopnu i na moru, kao i režim izvan Savudrijske vale, a o tome bi raspravljalo mješovito povjerenstvo. Hrvatska zadnjih pola godine intenzivno radi tihu diplomaciju, rekla je Pejčinović-Burić, i vjeruje da će može pronaći zreli odgovor na ovaj problem. Spomenula je i skoro otvaranje razgovora sa Srbijom po pitanju granice te dodala da je Vlada posvećena tome da zatvori sva granična pitanja.

Branko Caratan iz Savjeta za vanjsku politiku SDP-a kaže da je Europska unija povukla potez koji joj nje na čast kad se radi o vanjskoj politici Bruxellesa, u stilu “ne bi se štel mešati”. Čitava povijest odnosa Hrvatske i Slovenije govori da je Hrvatska bila ucjenjena od početka, naročito tijekom pregovora za pristup Uniji.

“I sada se ponovno ide sa prijetnjom da će zaustaviti pristup Hrvatske u Schengen, u zonu eura… To nije sjajan uvod u dobre i uspješne pregovore”, kaže Caratan i dodaje kako smatra da nema šanse da će Slovenci promijeniti stav do iduće godine, a pitanje je ima li šanse za to u nekom srednjoročnom razdoblju. S druge strane, važno je da se održe dobri odnosi dviju zemalja zbog trgovine, turizma, kao i imovine hrvatskih građana u Sloveniji i obrnuto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maja Seršić sa Katedre za međunarodno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu podsjetila je da je profesor Pogačnik, jedan od najpoznatijih slovenskih međunarodnih pravnika, rekao da je ovaj skandal najgora diplomatska i međunarodna pogreška Slovenije od njenog osnutka. Seršić kaže da je barem s te strane Hrvatska zaslužile ispriku, a ne ovako tvrde slovenske stavove. Treba spustiti loptu i krenuti u razgovore, smatra Seršić. Spomenula je teret sporazuma Račan-Drnovšek, kao i sporazum iz 2009. godine koji su postali velika prepreka u ovome pitanju.

Ova cijela situacija rezultat je nerada hrvatske diplomacije i poraz hrvatske vanjske politike, rekao je Krešo Beljak. Hrvatska nema vanjsku politiku, a zadnjih godina ona je imala dva cilja pod svaku cijenu: ulazak u EU i u NATO.

“Evo, to su cijene koje sada plaćamo i budemo u budućnosti”, kaže predsjednik HSS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenuo je i odricanje od ZERP-a. U središtu bi trebao biti nacionalni interes, i pritom ne postoje razlike između vladajućih i oporbe, zaključio je.

Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak smatra da je prijedlog da se stvori zajedničko povjerenstvo ili komisija dobar i potreban. Osudio je izjave slovenskog ministra vanjskih poslova Erjaveca da “je svaki dan provoden u razgovoru, izgubljeni dan”.

Emisiju u cijelosti pogledajte u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.