Petir se zauzela za proizvođače maslinovog ulja na europskoj razini

Foto: PR, petir.eu

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir zaprimila je odgovor povjerenika Europske komisije za poljoprivredu i ruralni razvoj, Phila Hogana, na zastupničko pitanje o patvorinama maslinovog ulja, koje je uputila Komisiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Patvorenje maslinovog ulja jedan je od najvećih izvora poljoprivrednih prevara, ističe zastupnica Petir, koja je u intenzivnom kontaktu s hrvatskim proizvođačima maslinovog ulja koji joj se u zadnje vrijeme počesto žale da je situacija s patvorenjem maslinovog ulja postala zabrinjavajuća – maslinovo ulje miješa se s drugim biljnim uljima ili se namjerno pogrešno označavaju vrsta ili kvaliteta ulja.

Hrvatsko maslinovo ulje iznimne je kvalitete te hrvatski proizvođači maslinovog ulja za svoje ulje dobivaju brojne nagrade i priznanja, stoga je Petir s pravom zabrinuta zbog nelojalne konkurencije i nepoštene trgovačke prakse koje ugrožavaju hrvatska ulja te je od Komisije zatražila da se provede istraživanje prevelacije patvorina maslinovog ulja na tržištu Unije, kako bi se zaštitilo proizvođače maslinovog ulja, ali i potrošače.

Povjerenik Hogan je pozitivno odgovorio na pitanje zastupnice Petir istaknuvši dobru suradnju s državama članicama s kojima Komisija trenutno provodi istraživanje na tragu zahtjeva zastupnice Petir, a rezultati kojega se očekuju krajem 2019. godine. Tim se istraživanjem, pojašnjava povjerenik Hogan, želi pružiti jasan uvid u provedbu kontrola u državama članicama te se žele utvrditi nedostaci i najbolje prakse kako bi se mogle poduzeti adekvatne mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom odgovoru Hogan je naveo i kako je 2017. godine u državama članicama provedeno 6119 kontrola kako bi se osiguralo da se maslinovo ulje označuje u skladu sa zahtjevima zakonodavstva EU-a, a 3705 kontrola provedeno je kako bi se osiguralo da su kriteriji kvalitete i čistoće proizvoda u skladu s deklariranom kategorijom.

U fazi provedbe je i projekt OLEUM u kojem sudjeluje i Hrvatska, a kojemu je cilj, ističe Hogan, „bolje jamčiti kvalitetu i autentičnost maslinova ulja razvijanjem novih analitičkih metoda i poboljšavanjem postojećih. Razvit će se i podupirati svjetska zajednica laboratorija sa znatnim iskustvom u analizi maslinova ulja, a od toga će koristi imati sve države članice“, stoji zaključno u odgovoru povjerenika Hogana zastupnici Petir.

Zastupnica Petir izrazila je zadovoljstvo istraživanjem koje je u tijeku te izrazila i nadu kako će rezultati toga istraživanja doprinijeti uspostavi adekvatnih mjera kojima će se prevare s maslinovim uljem spriječiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.