Kandidat za predsjednika HDZ-a Andrej Plenković predstavio je danas program pod nazivom “”HDZ Središnja snaga razvoja Hrvatske”. Plenković će za Karamarkova nasljednika biti izabran 17. srpnja na stranačkomu saboru.
Plenković je zahvalio svim članovima koji su svojim potpisom dali podršku kandidaturi. “Ovim programom želio bih započeti konstruktivan politički dijalog. Glavna mi je misija vratiti povjerenje birača vjerodostojnom politikom HDZ-a. HDZ je državotvorna stranka i dio smo europskog desnog centra”, rekao je Plenković.
“Zajedno sa svima vama želim ostati privržen našem hrvatskom identitetu, tradiciji, kulturi i jeziku, njegujući temeljne narodnjačke, demokršćanske i univerzalne humanističke vrijednosti koje dijelimo. Istodobno, nastojat ću biti nositelj modernog, ambicioznog i dosljednog HDZ-a koji će hrvatskim građanima omogućiti političku stabilnost, pravnu sigurnost, pouzdan okvir za gospodarski rast te društvenu uključenost i solidarnost”, rekao je Plenković.
Političke suparnike s ljevice krivi da su pokrenuli ideološke podjele u društvu i pridonijeli ekonomskoj stagnaciji. Želim da HDZ bude politička snaga koja okuplja te provodi pomirbenu i zrelu politiku.
Izglasavanje nepovjerenja Vladi, raspuštanje Hrvatskog sabora i najavu prijevremenih izbora nazvao je krivim političkim procjenama.
Naglasio je kako će novi zamah razvoju države dati okupljanje svih društvenih snaga te iseljene i domovinske Hrvatske.
Pod prioritetima Plenković je naveo promicanje dostojanstva hrvatskih branitelja i štićenje njihovih prava, te jasno određenje o ideološkim i povijesnim pitanjima i patnjama hrvatskog naroda, uz jasnu osudu svih totalitarizama i poštovanje svih žrtava.
Među glavnim elementima programa HDZ-a naveo je pravosuđe, javnu upravu i decentralizaciju. “Djelotvornijim pravosuđem i javnom upravom stvorit ćemo uvjete za gospodarski razvoj i bolji život građana”, uvjeren je Plenković.
“Povećanje gospodarskog rasta bit će glavni cilj moga djelovanja. Porezni sustav mora osigurati jednostavnost poslovanja i time povećati razinu investicija. Strateške grane bit će poljoprivreda i turizam”, naglasio je Plenković.
“Propuštena je prilika za snažnim reformama koja je rezultirala, među ostalim iseljavanjem mladih kao i padom svih ekonomskih pokazatelja. 2016. je pokazala da je bolja gospodarska politika moguća”, rekao je Plenković te pritom naglasio kako je u prvih sedam mjeseci iz EU fondova povučeno više sredstava nego cijelu prošlu godinu.
Istaknuo je kako je spreman na otvorena sučeljavanja sa svim stranačkim liderima kako bi građani mogli vidjeti što koja opcija nudi.
Na pitanje novinara hoće li preuzeti HDZ-ov gospodarski program, Plenković je rekao kako će program IFO instituta biti stručna podloga na kojoj će njegov tim graditi svoj program.
“HSS po svojem svjetonazoru pripada krugu europskih pučkih stranaka. Vjerujem da je odluka o koaliciji s SDP-om donesena radi konkretne matematike. Dugoročna partnerstva moraju biti istinska”, istaknuo je Plenković.
Govoreći o kurikularnoj reformi rekao je kako očekuje kvalitetnu recenziju programa. “Hrvatska zaslužuje najkvalitetnije obrazovanje i u tom ćemo smjeru raditi.”
Rekao je kako nema nikakvih saznanja ni o tome da se danas odlučuje o Brkićevoj diplomi ni o smjenama na kninskom veleučilištu, prenosi HRT.
Donosimo 10 glavnih točaka programa Andreja Plenkovića:
1. Pravosuđe, javna uprava i decentralizacija
Ključno je vratiti povjerenje građana u vladavinu prava. Potrebno je racionalizirati javni sektor koji mora biti u službi građana i poduzetnika.
2. Partnerstva, solidarnost i zaštita socijalno najugroženijih
Kontinuiran i otvoren dijalog s Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom obrtničkom komorom, kao i našim socijalnim partnerima, sindikatima i poslodavcima, za HDZ je prioritetan u cilju zaštite prava radnika, ali i osiguranja konkurentnosti gospodarstva. Poticat ćemo konstruktivni dijalog sa svim vjerskim zajednicama, poštujući načelo odvojenosti Crkve i države, posebno s Katoličkom crkvom.
3. Makroekonomski okvir
Bolji standard građana i bolji makroekonomski standardi, jačanje gospodarstva, smanjivanje javnog duga.
4. Gospodarstvo, poljoprivreda i turizam
Hrvatska nije u potpunosti iskoristila niti gospodarske potencijale koje nam je donijelo članstvo u EU. Razvoj poljoprivrede i ruralni razvoj ključni su za uspjeh hrvatskog gospodarstva. Kao jednu od prioritetnih hrvatskih ekonomskih grana, turizam treba strateški razvijati povećanjem kvalitete turističkih usluga tijekom cijele godine i u cijeloj Hrvatskoj.
5. Infrastruktura, digitalna Hrvatska i održiv razvoj
Povoljan prometni položaj Hrvatske moramo iskoristiti, a energetski sektor ključan je za razvoj hrvatskog gospodarstva. Digitalizacija mora omogućiti lakšu komunikaciju i smanjiti administrativne prepreke.
6. Obitelj, demografski razvoj i mladi
Negativni demografski trend jedan je od najvećih izazova u Hrvatskoj. Demografski oporavak moramo pokrenuti dobrom demografskom politikom. Roditeljima moramo osigurati dostojnu egzistenciju. Uz obitelj, posebnu pažnju treba posvetiti mladima kako bi se zaustavilo njihovo iseljavanje.
7. Obrazovanje, znanost i šport
Bez stručno osposobljenih pojedinca, razvoj zemlje je nemoguć. Zalažem se za nastavak kurikularne reforme čiji prioritet mora biti učinkoviti sustav odgoja i obrazovanja. Dostupnost obrazovanja svima kroz besplatni studij dostupan svima.
8. Kultura i mediji
Kultura je ključan čimbenik hrvatskog naroda. Proračunska izdvajanja za kulturu potrebno je održati na razini koja će omogućiti produkciju i razvoj kulture.
9. Sigurnost
Zalažem se koncept domovinske sigurnosti što podrazumijeva donošenje jedinstvene strategije nacionalne sigurnosti. Hrvatske sigurnosne službe potrebno je dodatno povezati s partnerima.
10. Europska Hrvatska i vanjski poslovi
Hrvatska mora zagovarati prioritete poput europske budućnosti Bosne i Hercegovine. Dobri odnosi s europskim i ključnim globalnim silama moraju biti na popisu prioriteta hrvatske vanjske politike.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.