Plenković razočaran komentarima oko Ukrajine

Foto: Fah

Premijer Andrej Plenković u srijedu je u Banskim dvorima poručio kako je njegova ponuda hrvatske pomoći Ukrajini oko mirne reintegracije okupiranih područja dio širih međunarodnih napora u okviru ispunjavanja sporazuma iz Minska i napora međunarodne zajednice oko te zemlje, a izrazio je razočaranje komentarima pojedinih oporbenih političara i medija vezanih uz tu njegovu ponudu kazavši da su neutemeljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je prilikom nedavnog posjeta Ukrajini ponudio pomoć Hrvatske temeljem hrvatskog iskustva u reintegraciji hrvatskog Podunavlja, što je izazvalo više negativnih reakcija, kako u Hrvatskoj, tako i iz ministarstva vanjskih poslova Rusije.

Hrvatski premijer ističe da je njegov stav i stav vlade vrlo jasan te navodi da je iskustvo mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja za Hrvatsku jedno od najvećih vanjskopolitičkih postignuća u proteklih 20 godina.

“Danas 20 godina kasnije, kao zemlja koja dijeli temeljne vrijednosti poštivanja međunarodnog prava, globalnog poretka koji se gradi proteklih 70-ak godina, zemlja koja je imala iskustvo ratne agresije na svoj teritorij, želimo one elemente koji su bili bitni za mirnu reintegraciju – a tu je riječ o uspostavljanju povjerenja, o organizaciji izbora, razminiranju, povratku izbjeglica, prenošenju znanja kako ponovno vratiti financijski i socijalni sustav plaćanja, kako učiniti one napore koji mogu pomoću Ukrajini da mirno reintegrira svoj teritorij – ponuditi kao dio širih međunarodnih napora u okviru ispunjavanja sporazuma iz Minska i napora međunarodne zajednice u Ukrajini, koja je naša prijateljska i bliska zemlja”, rekao je Plenković na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašava da vlada čvrsto stoji iza te poruke koja je, ističe, ukorijenjena u temeljne vrijednosti i načela vanjske politike za koju će se zalagati.

Otklanja kao neutemeljene kritike i dvojbe izrečene u komentarima pojedinih oporbenih političara te pojedinih komentatora u medijima vezano uz njegov posjet i ponudu Ukrajini. “I moram priznati da sam osobno dosta i razočaran pojedinim komentarima koji pokazuju visoki stupanj nerazumijevanja i naše vanjske politike i naše uloge u bitnim globalnim, pa možemo reći i europskim krizama, i mogućnosti Hrvatske da pridonese njihovom rješenju. To je ono što je vrlo jasno i čvrsto i s te strane će politika moje vlade biti i konzistentna i koherentna”, dodao je.

Novinari su ga u kontekstu Ukrajine pitali što je s imenovanjima veleposlanika, pa tako i onoga u Rusiji, gdje Hrvatska veleposlanika nema već više od godinu dana, a Plenković kaže kako se s imenovanjima neće predugo čekati. “Razgovaram s ministrom vanjskih poslova o imenovanjima za niz veleposlanstava. Kada usuglasimo stavove s predsjednicom imenovanja će uslijediti. Na to nećemo čekati predugo, uključujući i Moskvu”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan za komentar izjave predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija da će MOL, ako nije dobrodošao u Hrvatsku, prodati svoje dionice Ine, hrvatski premijer odgovara da su izjavu primili na znanje.

Novinare je u tom kontekstu zanimalo razgovara li se u vladi o eventualnom otkupu Ininih dionica, a premijer odgovara kako se radi na tome da se pronađe rješenje koje će biti u interesu Republike Hrvatske.

Vlada, ponovio je, na Inu gleda kao na stratešku naftnu kompaniju, ključnu za hrvatsko gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vrlo smo jasno rekli da ćemo nastaviti s arbitražnim procesima, zaštititi interese Hrvatske. Želimo osigurati rješenje koje će Ini omogućiti da bude kvalitetna i u smislu poslovanja i kad je riječ o rezervama nafte i plina i kad je riječ o rafinerijama i kad je riječ o maloprodaji”, kazao je i dodao da hrvatska vlada otvorena pitanja koja postoje između Ine i MOL-a želi odvojiti od širih odnosa između Hrvatske i Mađarske.

Ističe i da žele, kroz dijalog koji se vodi na više razina i uz kvalitetnu koordinaciju svih aktivnosti unutar Hrvatske i svih aktera uključenih u procese oko Ine, imati vrlo jasan široki konsenzus oko daljnjih koraka.

“Razgovaramo o nizu mogućnosti koje su pred nama i važne su za budućnost Ine. (…) Radimo na tome da nađemo rješenje koje će biti u interesu Republike Hrvatske”, zaključio je.

Izvijestio je i da se u srijedu u Banskim dvorima sastao s predstavnicima Hrvata u Srbiji, predsjednikom Hrvatskog nacionalnog vijeća Slavenom Bačićem, te zastupnikom u Narodnoj skupštini Srbije i predsjednikom Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine Tomislavom Žigmanovim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tom je prilikom, kazao je Plenković, još jednom vrlo jasno izrazio stav Hrvatske “o nužnosti poštivanja prava hrvatske manjine u Srbiji na način kako to ova hrvatska vlada u smislu uključenosti radi prema predstavnicima srpske manjine u Hrvatskoj”.

“Smatramo da našom aktivnom politikom, osobito kroz rad Ureda za Hrvate izvan Hrvatske , kroz rad Ministarstva vanjskih i europskih poslova i konkretne projekte možemo ojačati njihov položaj i u pogledu zastupljenosti u predstavničkim tijelima, kulturnih prava, obrazovnog sustava, sudjelovanja u medijskom životu i na svaki drugi način”, dodao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.