Plenković: ‘Vladi je cilj pronaći održivo rješenje za brodogradilišta’

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković u četvrtak je u Rijeci ustvrdio da je cilj Vlade pronaći održivo rješenje za brodogradilišta 3. Maj i Uljanik kako bi u budućnosti obje kompanije mogle funkcionirati na tržišnoj osnovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon razgovora s novom upravom Uljanika te predstavnicima radnika i sindikata 3. maja, Plenković je izjavio novinarima da su na sastanku razmotrili što nova Uprava poduzima kako bi pronašla način da se nastavi s izradom održivoga programa restrukturiranja cijele grupe.

“Razumjeli smo određene nedoumice o tome kakva je svrhovitost ostanka zajedno u smislu Uljanika i 3. maja te da se tu donekle različiti pogledi”, rekao je Plenković.

Vlada je, kazao je, učinila sve da kroz jamstva koji je dala početkom siječnja omogući proces izrade plana restrukturiranja i funkcioniranja cijele kompanije. To prevedeno, kazao je, znači plaće i za sve zaposlenike Uljanika i 3. maja u ovoj godini, podsjetivši također i na Vladin angažman za plaće isplaćene za srpanj i kolovoz, ali i na mogućnost za isplatu još tri minimalne plaće putem Agencije za isplatu radničkih tradžbina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je Vlada, kroz Ministarstvo gospodarstva, u razgovorima s nekim drugim zainteresiranim potencijalnim partnerima i investitorima u ova dva brodogradilišta.

“Nama je cilj kao Vladi naći jedno održivo rješenje, koje će u budućnosti omogućiti objema kompanijama da funkcioniraju na tržišnoj osnovi”, rekao je Plenković te dodao da u Vladi shvaćaju značaj, i simbolički i konkretan gospodarski i Uljanika i 3. maja za Pulu i za Rijeku, za Primorsko-goransku i Istarsku županiju, kao i značaj hrvatske brodogradnje za proizvodnju, izvoz i pokazatelje ukupne gospodarske aktivnosti i rasta.

Najavio je da će se na tragu pronalaska održivog rješenja za brodogradilišta u idućim tjednima posebno angažirati Ministarstvo gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kada će se naći rješenje, kazao je da se rješenja traže cijelo vrijeme, a po njegovoj ocjeni, dobri su razgovori uspostavljeni s nizom potencijalnih aktera. No, kako su razgovori osjetljivi, nije želio u ovom trenutku još ići u detalje oko toga.

Na novinarski upit razmišlja li se o tome da država na neko prijelazno razdoblje uđe u Uljanik grupu, Plenković je podsjetio da je država već angažirana te da je sredinom listopada na Vladi bilo izvješće o izloženosti države u pogledu dosadašnjih jamstava koja su u ukupnom iznosu od 4,3 milijarde kuna.

“Prema tome, država je kako god okrenemo, i u varijanti programa restrukturiranja i u svemu onome što se radilo proteklih godina, pa i desetljeća, kroz državne potpore tu, a i kroz izloženost”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit hoće li se u konačnici 3. maj i Uljanik odvojiti, premijer je rekao da je to teško u ovom trenutku reći. “Ono što je nama u interesu je održivost. Dakle, razumijem optiku Rijeke, odnosno optiku Pule, ali bitno je da kompanija funkcionira na tržišnim osnovama”, rekao je.

Osvrnuvši se na isplatu minimalnih plaća radnicima Plenković je kazao “u ovom trenutku je to to”. “Nije bilo nikakvih iluzija na našim sastancima kada su radnici i sindikati došli u Zagreb, na Markov trg, kad smo razgovarali, niti je bilo bilo kakvih drugih obećanja na našem sastanku. Mi radimo sve ono što možemo, dakle idemo s onim mehanizmima koji su nam na temelju zakonskih propisa na raspolaganju”, rekao je Plenković.

Horvat potvrdio da postoji interes više aktera

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat potvrdio je da za Uljanik grupu i 3. maj postoji interes više aktera, ali nije htio govoriti o kome je riječ dok detalji tih ponuda ne budu “na stolu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Intenzivno se razgovora i pregovara. Četiri partnera su vrlo zainteresirana, i samo za 3. maj i za cijelu Uljanik grupu”, rekao je Horvat odgovarajući na novinarski upit postoji li još interes DIV grupe, koju vodi Tomislav Debeljak, i talijanskog Fincantierija.

Horvat nije htio reći tko su zainteresirani, već je tek najavio da će o detaljima govoriti “u trenutku kad imamo vjerodostojna pisma namjere na stolu”

Ministar Horvat današnji je razgovor s čelnicima Uljanika i 3. maja, sindikatima i predstavnicima radnika ocijenio konstruktivnim, dodajući kako je riječ o sinergiji i jedinom rješenju koje je moguće – “opstojnost brodogradnje i u Rijeci i u Puli u jednom drugačijem modalitetu, u jednoj održivoj formi bez da se na brodovima gubi već da se zaradom na brodovima daje doprinos i hrvatskom izvozu i industrijskoj proizvodnji”.

To je realno, smatra Horvat, koji je, kako je rekao, u 3. maju drugi put u posljednjih mjesec dana.

Bulić: Plan restrukturiranja još nije gotov

Predsjednik Uprave Uljanika Emil Bulić izvijestio je da je u proteklih desetak dana s brodovlasnicima i radnicima pronađeno “jako puno prostora za poboljšanje ugovora i usuglašavanja naših mogućnosti i potreba brodovlasnika”.

“Razgovori su svakodnevni. Svi brodovlasnici su, jer se nalazimo kriznoj situaciji, zajedno s nama kontaktirali državne institucije i država je, kažu brodovlasnici, dala punu podršku našem programu te je vidljivo značajno povjerenje koje brodovlasnici imaju u naš program restrukturiranja”, rekao je Bulić.

Istovremeno, kako je naveo, radi se na socijalnom dijalogu s partnerima i u Puli i u Rijeci te je neformalno dio radnika, zahvaljujući i isplati minimalnih plaća, pristao nastaviti s radom i to bi se trebalo dogoditi za nekoliko dana. Tako će svi raspoloživi resursi, kako je naglasio, biti usmjereni u dovršetak brodova koji su blizu isporuke.

Na pitanje kad će biti isplaćena plaća za listopad, Bulić je odgovorio kako uprava i Vlada imaju vrlo mali manevarski prostor te da se čini sve kako bi plaće stigle što prije i žurno. “Međutim, moramo voditi računa o tome da postoji odgovornost ljudi koji participiraju u donošenju odluka i te odluke moraju se temeljiti na propisima”, rekao je Bulić.

Upitan znači li to da štrajk prestaje, odgovorio je da će štrajk trajati dok drukčije ne odluči štrajkaški odbor. “Mi samo možemo zamoliti za razumijevanje i zamoliti na neki način na radnike da pokušaju smoći snage kako bismo što prije mogli krenuti s radom”, rekao je Bulić.

Upitan da navede rok za isplatu zaostalih plaća, odgovorio je kako je namjera bila, kad se prošli tjedan o tome razgovaralo, isplatiti ih za tjedan ili dva. “Nije to samo na nama, već se mora ispuniti čitav niz uvjeta, tako da sada, ako govorimo o tjedan dana, moglo bi biti preambiciozno”, rekao je Bulić. “Dan za danom se borimo da to bude što prije”, dodao je.

Istaknuo je da je plan restrukturiranja glavna tema rada uprave te da nije gotov i predan, zato što Vlada očekuje plan koji bi bio održiv i koji se radi sa strateškim partnerom Kermas energijom. “Zajedno radimo kako bismo dokazali održivost programa. Puno je toga što se mora još prilagoditi jer država mora nositi veliki teret”, dodao je.

Ključno je u programu osigurati tržišnu održivost brodogradnje, objasnio je.

Na opasku kako je dio plana i premanjena dijela brodogradilišta u turističke svrhe, rekao je da je to zadnja stvar o kojoj se razgovara te da nije nužno da turistički dio utječe na proizvodni proces. “On je možda malo prenaglašen. Naš je fokus na brodogradnji”, istaknuo je.

Na pitanje vidi li 3. maj u budućnosti u okviru Uljanika odgovorio je potvrdno i dodao da Uprava Uljanika d.d., koji je vlasnik 3. maja, vodi računa o interesima društva kojim upravlja i svim radnicima.

“Nije primarno važno hoće ili ne 3. maj biti dio Uljanik grupe. O tome ćemo odlučiti zajedno sa svim dionicima – državnom, lokalnom samoupravom, radnicima i menadžmentom, na način da osiguramo samostalnost 3. maja, da li u grupi, da li van grupe. U ovom trenutku vlasništvo je sekundarno, Bitno je osigurati uvjete da 3. maj nastavi s radom”, zaključio je Bulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.