Petak, 24 siječnja, 2025
6.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Pokladna povorka: U Brodarici spalili krnju Milanovića i Tita, reagirao HDZ-ov gradonačelnik s porukom da je takav čin ‘neprihvatljiv’

Podijeli

Novi hrvatski predsjednik Zoran Milanović poslužio je u Brodarici na pokladnoj povorci kao krnje, dežurni krivac za sve. Kako završi svaki Krnje, tako je završio i predsjednik, te je spaljen na lomači u društvu Josipa Broza Tita, javlja Šibenik IN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-ov gradonačelnik: ‘Oštro osuđujem manipulaciju pojedincima’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnik Šibenika Željko Burić (HDZ) reagirao je na ovaj događaj objavom na svojoj Facebook stranici.

“U našoj tradiciji od davnina se njeguju pokladne zabave i predstavljaju simboliku borbe protiv onoga što ljudi smatraju lošim u društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oštro osuđujem manipulaciju pojedincima, odnosno osobama u te svrhe, što se upravo dogodilo danas u maškaranoj povorci u Brodarici. Šibenik je grad časnih, poštenih i ponosnih ljudi, a meni kao njihovom gradonačelniku je ovakav čin neprihvatljiv”, napisao je Burić.

> Cenzura i karneval: Krnjo ne smije biti slikovnica koja tumači da dijete ima 2 mame i ne spominje tatu, ali mogu biti Petrov, Horvatinčić…? 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO, FOTO) Maškare u Kaštel Sućurcu: ‘Kako Pupovac svira, tako Plenković pleše’ 

Što je Krnje i koji su običaji?

Paljenje Krnje u sklopu karnevala je vrsta folklornog kazališta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Princ Karnevala u Dalmaciji je krnjo, u Istri i Primorju pust, u Zagrebu fašnik. Uz njega su određene osobe: tužitelj, branitelj, sudac, krvnik s odgovarajućim maskama. Na određenom mjestu izvodi se prikaz suđenja krnji koji je za sve kriv, te ga na koncu spaljuju ili svečano utope. Pokatkad tu dramu prate i narikače koje žale za krnjom. To folklorno kazalište simbolizira pobjedu proljeća nad zimom koja je obilovala mnogobrojnim nedaćama otjelovljenim u krnji”, naveo je prof. dr. sc. Marko Dragić s Filozofskog fakulteta u Splitu u znanstvenom članku “Velike poklade u folkloristici Hrvata”. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci