Site icon narod.hr

Pokos o Registru kućanstava: On nema veze s registrom stanovništva koji Hrvatska treba

Demograf Pokos

Foto: snimka zaslona

Demograf Nenad Pokos u razgovoru za N1 komentirao je najave o izradi Registra kućanstava. Istaknuo je da Registar kućanstava nema veze s registrom stanovništva koji se očekuje već cijelo desetljeće i koji je vrlo koristan alat za provođenje popisa stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To se sve može objediniti, ali to nema veze s ovim. Koliko sam shvatio, oni bi preko OIB-a spojili imovinu pojedinca i to sve uparili s imovinom njihovih članova kućanstava. Mnogi koji žele nešto utajiti rade to preko kućanstva. Problem će biti utvrditi što netko čini preko kućanstva. Kućanstvo je zajednica koja zajedno stanuje i zajedno troši za podmirivanje osnovnih životnih potreba. Možemo imati slučaj da u kući žive tri obitelji, svaka na svom katu. Pitam i gospodina Kutlešu, koliko je to kućanstava?”, kazao je Pokos.

>Demograf Pokos: Pogrešan broj katolika (79%) DSZ je poslao Eurostatu, kako će ga ispraviti (83,6%)?

“Naši stanovnici su domišljati i zaobilazit će sustav”

Iako smatra da je svaki ovakav registar hvalevrijedan, Pokos ističe Hrvatska nema registar koji treba i da još uvijek ne znamo “koliko nas ovdje živi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Poreznoj upravi će teško zatražiti pomoć demografa, smatra.

“Svi znamo, naši stanovnici su domišljati i zaobilazit će sustav. Što ako netko kupi nekretninu i prijavi je na nekog bratića koji živi u inozemstvu?”, ističe Pokos.

>Demograf Pokos: Nastojao sam izraditi model kojim bi se izborne jedinice sastojale od 300.000 birača

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi imamo nesređene registre onih koji su se odselili. Ljudi se ne odjavljuju, a mi tu ne možemo ništa. Dok je bio ministar, Orepić je nešto pokušao, a Ustavni sud je onda zaključio da nekog u Sisku nisu smjeli brisati iako je živio u drugoj državi pa smo odustali od brisanja iz baze prebivališta”, kazao je.

Pokos upozorava i na praksu da se supružnici prijavljuju na različitim adresama ako imaju u vlasništvu više nekretnina, kao i na one koji su prijavljeni u nekretninama na obali iako uopće ne žive u Hrvatskoj.

“Porezna to mora dobro osmisliti da opet ne bi bilo bacanja novca u vjetar, kao na popisima stanovništva”, kaže Pokos. Dodaje da smo na popis potrošili 24 puta više do Slovenije koja ima registar stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version