Policajac koji je bio nezakonito suspendiran tijekom Covid razdoblja: ‘Moraju me obeštetiti’

Foto: snimka zaslona

„Potvrđeno je da su sva MUP-ova rješenja koja su podnijeli protiv mene – nezakonita. Dokazao sam da sam nezakonito suspendiran.
Ali proteklih više od godinu dana je bilo teško. Kad nekome kažete da je policajac suspendiran, što prvo pomisli? ‘Mora da je bio podmićen, da je nešto ukrao, da je napravio neki veliki prijestup…’
Najgore od svega je što vas uvijek prati stigma toga. Kako djetetu objasniti da tata ne ide godinu dana na posao?“ – rekao je, među ostalim, za Narod.hr Zvonimir Musa, predsjednik Sindikata slobode, prava i jednakosti policijskih službenika, nakon pravomoćne presude kojom je utvrđeno da je njegova suspenzija s radnog mjesta u MUP-u bila nezakonita te ju je sud poništio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Policajac koji je bio suspendiran zbog izjava o Covid potvrdama u MUP-u pobijedio na sudu
> Covid potvrde: Zvonimir Musa osnovao novi policijski sindikat, pa ga suspendirali
> Pregled tjedna: Suspendirani inspektor o covid potvrdama

Visoki upravni sud u Zagrebu prošlog je mjeseca donio pravomoćnu odluku u njegovu korist potvrdivši raniju presudu Upravnog suda u Osijeku – iz svibnja 2021. Presudom je poništeno rješenje MUP-a o njegovoj suspenziji te je utvrđeno da je bio nezakonito suspendiran.

Podsjetimo, krajem 2021. vukovarski policajac Zvonimir Musa, u jeku uvođenja Covid potvrda, osnovao je “Sindikat slobode, prava i jednakosti policijskih službenika” koji je u vrlo kratkom roku okupio oko 200 članova. Razlog osnivanja bio je odnos prema policijskim službenicima po pitanju Covid potvrda i cijepljenja, tj. parcijalno provođenje odluka Stožera civilne zaštite i segregacija policijskih službenika po tom pitanju. MUP je suspendirao Musu nakon njegova istupa na jednom skupu, zanemarujući pri tom zakonsku odredbu da sindikalni povjerenici ne mogu biti suspendirani bez suglasnosti sindikata.

“MUP je rasrdilo što sam rekao da nemaju pravo voditi evidencije cijepljenih”

Za Narod.hr Zvonimir Musa govorio je o osnivanju sindikata, događajima u MUP-u po pitanju Covid potvrda, nedavnoj presudi u njegovu korist te godini dana tijekom koje je bio suspendiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvonimir Musa diplomirani je kriminalist, hrvatski branitelj te je završio elitnu akademiju FBI-ja u Budimpešti.

U razgovoru Musa ističe kako su se u MUP-u posebno rasrdili jer je javno rekao da se u ustrojbenim jedinicama nelegalno vode popisi cijepljenih i necijepljenih policajaca što je direktno kršenje naputaka Agencije za zaštitu osobnih podataka. Ističe kako MUP nema zakonsko pravo tražiti od policajaca takve podatke, a kamoli voditi evidenciju o tome.

„Ja sam 2021. suspendiran. To, zapravo, nije bila stvar striktno Covid potvrda. Bio je najveći problem što MUP nije u potpunosti poštivao odluku Stožera, tj. radili su diskriminaciju temeljem zdravstvenog statusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, bile su 3 mogućnosti načina dobivanja Covid potvrde: ako se cijepite, ako ste preboljeli Covid ili ako ste se testirali i imate negativan test. U slučaju da ste se cijepili moralo je, prema odluci Stožera, proći 15, odnosno 22 dana od dana cijepljenja da biste mogli dobiti valjanu Covid potvrdu. U tom vremenskom periodu, morali ste se testirati kao da i niste cijepljeni.

Međutim, MUP je postupio drugačije: priznavao je mogućnost dolaska na posao onima koji su se cijepili već drugog dana, bez valjane Covid potvrde. A u isto vrijeme oni koji se nisu cijepili – morali su se testirati. Znači, odluke Stožera su se provodile parcijalno.

Diskriminacija policijskih službenika

Po Zakonu o suzbijanju diskriminacije, stavak 1, sve se odluke državnih tijela moraju primjenjivati prema svim građanima RH na isti način bez obzira na spol, vjeru, nacionalnost, političko uvjerenje te, između ostalog, i zdravstveni status.“ – ističe za Narod.hr Zvonimir Musa te nastavlja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Stoga smo mi, policijski službenici, nas nekih 150, osnovali sindikat, koji je zaživio oko 19. studenog 2021. Na jednom skupu prosvjetnih radnika, kojeg je organizirao sindikat Prosvjetitelj, a kojega smo mi podržali, govorio sam i ja. Tada sam, između ostalog, rekao da MUP vrši diskriminaciju policijskih službenika isključivo temeljem njihovog zdravstvenog statusa na način da dopušta policijskim službenicima koji su se cijepili, ali još nemaju valjanu Covid potvrdu – da dođu na posao, dok su u isto vrijeme gonili policijske službenike koje su se, primjerice, odbili testirati – kod njih se to vodilo kao da nisu došli na posao te je protiv njih pokrenuo stegovne postupke. Dakle, jedne je MUP tjerao na stegovne postupke, a drugima je bez problema omogućavao da dolaze na posao bez valjane i važeće Covid potvrde.

Nakon što sam izjavio da se MUP na diskriminirajuć način odnosi prema policijskim službenicima, suspendirali su me – i to kao policijskog službenika, a ne kao predsjednika sindikata i glavnog sindikalnog povjerenika. Time su, napominjem, kršili zakone i Ustav jer se predsjednika sindikata i sindikalnog povjerenika ne može suspendirati bez odobrenja sindikata. Ako im sindikat ne odobri suspenziju, ide se na upravni sud i onda upravni sud o tome odlučuje.

Ja sam suspendiran bez obzira na to, to jest bez te procedure. U svibnju 2021. Upravni sud u Osijeku donio je presudu u moju korist. Nakon toga je išla žalba Visokom upravnom sudu u Zagrebu te sam negdje prije Božića dobio obavijest da mi je i ta, pravomoćna presuda dala za pravo, tj. potvrđena je presuda Upravnog suda u Osijeku. Potvrđeno je da su sva MUP-ova rješenja koja su podnijeli protiv mene – nezakonita.
Tako sam nakon više od godinu dana dokazao da sam neopravdano bio suspendiran i sada me moraju obeštetiti.”

“Nemam želje naplaćivati štetu od državnog proračuna”

Na pitanje kako će mu biti nadoknađena šteta, Zvonimir Musa odgovara:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Oni će, normalno, morati platiti sve troškove suđenja, kao što stoji u presudi. A mi ćemo ići prema nagodbi jer ja nemam želje naplatiti štetu od državnog proračuna, volio bih da to ide kroz nagodbu jer, nažalost, u onom slučaju to neće platiti oni koji su prouzrokovali tu štetu, nego hrvatski porezni obveznici. Nažalost, u našoj se državi takve stvari događaju – da onaj koji napravi štetu ne snosi materijalnu odgovornost, nego je snose porezni obveznici.

Stoga, mi ćemo to probati riješiti nagodbom. No, ako oni ne prihvate nagodbu, opet ćemo morati na sud.“

Našeg sugovornika pitali smo i kada se vraća na posao.

„Vraćena mi je značka i pištolj, ali još nisam dobio nikakvo rješenje o vraćanju na posao. Nadam se da će MUP ispoštovati pravomoćnu presudu.“ – odgovorio je kratko.

“Bio sam suspendiran i prati me stigma toga”

Za kraj, na pitanje kako je izgledalo tih godinu dana tijekom kojih je bio udaljen s posla, Musa nam je odgovorio:

„To je bio užas. Kad nekome kažete da je policajac suspendiran, što prvo pomisli? – ‘Mora da je bio podmićen, da je nešto gadno ukrao, da je napravio neki veliki prijestup. Kako djeci objasniti? Kako susjedima objasniti? Kako prijateljima objasniti?

Najgore od svega je što vas uvijek prati stigma toga. ‘To je onaj koji je suspendiran.’ Zašto je on suspendiran, to se svi pitaju.

„Kako djetetu objasniti da tata ne ide godinu dana na posao? Kako mu objasniti zbog čega?“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.