Site icon narod.hr

Policija još traži osobu koja je zapalila vrata crkve u Puli, župnik za Narod.hr: Bio sam u šoku

vrata

Montaža: Narod.hr, izvor: Narod.hr

Vrata župne crkve Gospe od mora u Puli, među Puljanima poznate i kao Mornarička crkva, početkom ove godine bila su metom još uvijek javnosti nepoznatog počinitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je, naime, 7. siječnja u jutarnjim satima zapalio ulazna vrata crkve koja je u siječnju prošle godine stavljena na popis kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija.

Palež crkvenih vrata Mornaričke crkve dio je neslavne statistike kaznenih djela oštećenja sakralnih objekata u Istri.

Iz Policijske uprave istarske su za Narod.hr potvrdili da kriminalističko istraživanje vezano za požar na vratima crkve i dalje traje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PU Istarska: ‘Nije utvrđen identitet počinitelja’

„Policijski službenici su do sada obavili očevid na mjestu događaja, kao i razgovore s više osoba te su izuzeli i pregledali snimke video nadzora okolnog područja. Nažalost, dosad provedenim aktivnostima nije utvrđen identitet počinitelja“, ističu iz PU istarske.

Ovom prilikom iz policije su pozvali građane koji su u to vrijeme primijetili osobu u blizini crkve koja se sumnjivo ponaša, ili ako imaju bilo kakve korisne informacije o ovom događaju, da se jave u najbližu policijsku postaju.

Svjedoci se mogu javiti na broj 192 ili mailom na istarska@policija.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kanada: Zapaljene četiri katoličke crkve u samo tjedan dana

Podsjetnici na nemili događaj

Unatoč tome što se događaj zbio prije više od mjesec dana, dojmovi se još nisu slegli.

Vjernike na nemili događaj podsjećaju i paneli na vratima koji su stavljeni dok ne započne obnova.

A kada će ona započeti i završiti, ovisit će o Konzervatorskom odjelu u Puli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odjel je ovih dana poslao svoje mišljenje župnom upravitelju Goranu Levaku koji je u ovoj župi od kolovoza 2019.

U razgovoru za Narod.hr župnik Levak pojasnio je koja su očekivanja od obnove, što će joj sve prethoditi i kakav je stav vjernika.

No, prisjetio se i detalja tog nedjeljnog jutra 7. siječnja kada mu je sakristan uputio poziv rekavši da je netko zapalio vrata crkve.

Župnik Levak: ‘Bio sam u šoku’

„Bio sam u šoku i mislio kako je moguće da je netko zapalio vrata”, priznaje župnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U roku od dvije minute došao sam do crkve i uistinu vidio da vrata gore”, kaže.

Napominje da je bio svjestan da možda može ugasiti vatru, no nije znao što se nalazi s unutarnje strane vrata.

“Znajući da je cijela ulazna konstrukcija drvena, nazvao sam vatrogasce u slučaju da je zahvaćen i drveni inventar. Oni su bili tu za tri-četiri minute i ugasili požar”, prisjeća se župnik.

Dim u crkvi 

Na ulazu u crkvu sa strane sakristije, odakle je i sakristan ušao, vidio se, kaže, dim.

“U prvi tren sakristan je mislio da su se zapalile neke svijeće. Međutim, kako se približavao ulaznim vratima, vidio je plamen na vratima i tada je pozvao mene”, priča Levak.

„Nakon što je završen policijski očevid, drvenim panelima smo ‘zakrpali’ vrata crkve da ne ulaze unutra životinje, ali i kako bismo mogli nesmetano zatvarati vrata budući da ih je temperatura deformirala“, ističe župnik.

Vjernici plakali i zajedno molili za počinitelje

Budući da je bila nedjelja, vjernici su pristizali na misu ne znajući što se događa.

Župnik se prisjetio reakcija koje su ga, kaže, iznenadile.

„Kako su polako dolazili naši vjernici na molitvu krunice koja se moli svaki dan prije svete mise, bili su jako iznenađeni i u šoku, a bilo je i suza”, govori.

“Mene osobno je dotakla ta činjenica u kojoj sam vidio koliko narod voli svoju crkvu”, kaže župnik.

Dodao je da su vjernici plakali.

“Zajedno smo svi molili krunicu, osobito za počinitelje, moleći Božje milosrđe i smilovanje za one koji su to počinili“, prisjetio se.

>Grafitima oskvrnuta crkva u Bihaću

Blaženi Miroslav Bulešić izvor nadahnuća župljanima

“U ovoj župi je naš blaženi Miroslav Bulešić posebno voljen od naroda i narod mu je pobožan”, ističe Levak.

“To je i izvor nadahnuća za nas, da jedina naša osveta želi biti oprost. Kao što je i blaženi Miroslav u svome dnevniku par mjeseci prije svoje smrti napisao da oprašta onima koji će mu kasnije raditi o životu”, napominje župnik.

“Sama ta činjenica koja je potresla cijelu župu, osobito one vjernike koji su redovni na liturgijama, mene je ugodno iznenadila kroz broj poruka podrške i molitve, kao i duh s kojim sam primao te poruke ljudi. U tim se porukama nije vidjela nikakva gorčina ni želja za osvetom, nego su prije svega bile u duhu našeg Učitelja Isusa Krista”, prisjeća se Levak.

Župljani pisali poruke “Uz Vas smo”

“Taj dan je bio blagdan Krštenja Isusova, blagdan u kojemu slušamo da Isus staje u red s grešnicima, gdje iskazuje da je došao radi nas i radi našega spasenja”, navodi župnik.

Dodaje da su se mnogi javili da pitaju treba li doći čistiti crkvu ili skupljati za obnovu.

“Pisali su mi da ne brinem. Pisali su poruke „Uz Vas smo“. Taj događaj, koliko god je izvana bio šokantan i iznenađujuć, na samom završetku božićnog vremena, bio je događaj koji je probudio župu, da se rodi još veće zajedništvo, blizina i ljubav prema crkvi, našem mjestu gdje se okupljamo na molitvi i gdje slavimo Boga”, kaže naš sugovornik.

Župniku Goranu Levaku ovo je prva župa u kojoj djeluje kao župni upravitelj.

Nije se, kaže, dosad susreo s ovakvim događajem niti je osjetio ikakvih neprijateljskih namjera.

Župnik Levak: ‘Narod percipira crkvu kao nešto vlastito’

„Ponekad mislim da ljudi dolaze u crkvu na neki duhovni ‘servis’, gdje dobiju uslugu koju traže, ali iznenadio sam se kad sam vidio da narod percipira crkvu kao nešto vlastito, nešto svoje. To me uistinu obradovalo i dalo mi poticaj da idemo dalje“, kaže župnik.

Radovi na vratima crkve ovisit će o rješenju Konzervatorskog odjela.

„Radi činjenice da je crkva na popisu kulturnih dobara, svaki korak obnove mora biti vođen pod nadzorom nadležnog Konzervatorskog odjela”, ističe Levak.

“Iz Odjela su došli odmah sutradan (dan nakon požara, op.n.), napravili zapisnik i prije nekoliko dana dobio sam uvjete koji moraju biti ispoštovani u procesu rekonstrukcije samih vrata“, kaže nam župnik.

Konzervatori: ‘Vratnice su dio izvorne opreme crkve, potrebno ih je zadržati’

A evo što, među ostalim, stoji u mišljenju Konzervatorskog odjela u Puli.

„S obzirom da se radi o vjerojatno izvornim drvenim vratnicama koje su dio izvorne drvene opreme crkve Gospe od mora, a koja je pojedinačno zaštićena kao kulturno dobro RH, iste moraju zadržati svoju izvornost te ih je potrebno zadržati, a popraviti tj. rekonstruirati u nedostajućem i oštećenom dijelu“.

Odjel smatra potrebnim izraditi „prijedlog konzervatorsko-restauratorskih radova s detaljnim troškovnikom svih planiranih radova, tehnika i materijala“ kojega će izraditi ovlašteni konzervator-restaurator s dopuštenjem Ministarstva kulture.

Na temelju tog prijedloga i detaljnog troškovnika, potrebno je uz zahtjev zatražiti izdavanje rješenja o prethodnom odobrenju za navedene radove.

U mišljenju pulskog Konzervatorskog odjela stoji i da je prije izrade prijedloga radova potrebno izvršiti sondiranje slojeva „kako bi se utvrdila izvorna koloristička shema i boja drvenih vratnica“.

Također, radove na sondiranju smije izvoditi samo osoba ili tvrtka koja posjeduje takvo dopuštenje, a izvještaj o sondiranju mora biti sastavni dio prijedloga konzervatorsko-restauratorskih radova.

Nadzor radova provodit će i Konzervatorski odjel u Puli bez čijeg rješenja radovi neće moći biti započeti.

Župnik se nada što skorijoj obnovi

Župnik Levak optimističan je i nada se dovršetku procesa obnove crkvenih vrata do kraja ove godine.

„Sada tek možemo krenuti u traženje troškovnika od licenciranih stolara – restauratora koji se bave drvenom građom, a imaju licencu Ministarstva kulture. Nakon troškovnika, vidjet ćemo koju ćemo opciju izabrati”, napominje.

Dodaje da sve mora opet biti vraćeno Konzervatorskom odjelu koji će voditi nadzor u procesu samog izvođenja radova.

“To će vjerojatno potrajati koji mjesec, ali nadamo se što prije“, kaže Levak.

Iako je namjera počinitelja bila uništiti ovu župnu crkvu, ovaj je događaj bio pokazatelj kakva je u ovoj župi Crkva iznutra. Narod koji je čini, s razlogom je smatra svojim drugim domom.

Župi Gospe od mora gravitira oko tri i pol tisuće vjernika. Svi oni spremni su uložiti dio sebe da bi njihova crkva, njihov drugi dom, ponovno bio cjelovit. Uz Božju pomoć u koju se uzdaju i uz neizostavan oprost, nema sumnje da će tako i biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version