Policija poziva na oprez: Stariji sugrađani na udaru lažnih bankara

Foto: Thinkstock

Kako bi spriječila prevare na štetu građana starije životne dobi, policija poziva građane na oprez, posebice prema lažnim bankarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lažni bankar, primjerice, telefonom naziva oštećene, uglavnom osobe starije životne dobi, i predstavljajući se kao službenik banke navodi kako novac koji su podigli u banci nije ispravan i sl. te da bi ga trebali vratiti. Nakon toga ponovno ih zove i predstavlja se kao policijski inspektor te im ponavlja navode ‘bankara’ i prijeti da će snositi posljedice jer posjeduju neispravan novac. Kako bi to izbjegli, novac moraju predati osobi koju će poslati. Tada drugi počinitelj dolazi na adresu oštećene osobe, kaže da ga je inspektor poslao po pošiljku i odlazi kad mu ona preda novac.

Policija poziva građane, posebice one starije životne dobi da u svoje domove ne puštaju nepoznate osobe dok se ne uvjere o kome je riječ. Ako se osoba predstavi kao službena, važno je od nje tražiti na uvid službenu iskaznicu, a ako se u nju sumnja, treba telefonski provjeriti u instituciji iz koje navodno dolazi.

“Ne dajte se zavesti uvjeravanjem nepoznatih osoba, njihovim titulama i sličnim nastupima, zapišite registracijsku oznaku automobila te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje, zapamtite izgled, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke, tetovaže i slično)”, poručuje policija starijim sugrađanima, a onima koji se o njima brinu da ih upozore na opasnosti i ponavljaju im savjete te da – ako posumnjaju na kazneno djelo – odmah obavijeste policiju na broj 192 ili da se jave najbližoj policijskoj postaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.