Utorak, 25 veljače, 2025
6.6 C
Zagreb
Pratite nas:
SAMIT U KIJEVU

‘The Art of the Deal’: SAD-u vrijedni minerali, a Europskoj uniji nova članica – Ukrajina

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije točno tri godine Rusija je napala Ukrajinu. Od 24. veljače 2022., kada su ruske snage upale u tu zemlju, razorene su stotine gradova i sela, poginule su stotine tisuća ljudi, a milijuni su raseljeni diljem Ukrajine i Europe. SAD i Europa podijeljeni su oko pristupa mirovnim pregovorima. Ukrajina se sve više doživljava kao objekt, a ne subjekt u procesu okončanja rata.

U povodu godišnjice, Opća skupština UN-a donijela je dvije rezolucije. Hrvatska je glasala za obje.

> UN usvojio rezoluciju o Ukrajini: EU i SAD na suprotnim stranama

Ukrajina od početka rata ima podršku cijele Europe, koja joj je pružena i danas na velikom summitu u Kijevu, piše HRT.

Stigla je i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, najavivši da će Ukrajina u ožujku dobiti 3,5 milijarde eura.

Ukrajina je u završnoj fazi pregovora sa SAD-om o dogovoru da Washington dobije dio prirodnih mineralnih resursa zemlje, izjavila je u ponedjeljak potpredsjednica vlade Olha Stefanišina. Bloomberg je imao uvid u nacrt sporazuma o mineralima te je izvijestio kako uključuje sigurnosna jamstva.

Ukrajina do 2030. u EU

Ukrajina bi se mogla pridružiti Europskoj uniji prije 2030. ako zemlja nastavi s reformama sadašnjom brzinom i kvalitetom. Izjavila je to predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen novinarima u ponedjeljak u Kijevu.

– Stvarno cijenim političku volju koja postoji. Čak bih rekla da je ukrajinski proces temeljen na zaslugama. Ako nastave tom brzinom i tom kvalitetom, možda bi mogli biti u EU prije 2030., rekla je Von der Leyen.

Predsjednik Vijeća EU Antonio Costa dodao je da bi pristupanje EU bilo najvažnije sigurnosno jamstvo za budućnost Ukrajine.

> Procurio nacrt dogovora Ukrajine i SAD-a: Sigurnosna jamstva za minerale

Ukrajinski i europski ministri obrane pokušali uskladiti stavove oko uvjeta mira

Desetak europskih ministara obrane sastalo se videokonferencijom s ukrajinskim kolegom u ponedjeljak kako bi koordinirali stajališta pred američko-ruskom diplomatskom ofenzivom u cilju okončanja rata, iz koje su njihove zemlje isključene, prenosi AFP.

Ovaj sastanak, kojim su supredsjedali estonski ministar Hanno Pevkur i francuski Sébastien Lecornu prisutni u Tallinnu, na jedan je sat okupio i ministre Litve, Latvije, Norveške, Finske, Švedske, Danske, Islanda, Nizozemske, Njemačke, Italije i Poljske.

Sudjelovao je i ukrajinski ministar obrane Rustem Umarov te predstavnici NATO-a i Europske unije.

Cilj ove videokonferencije, održane na treću obljetnicu početka rata, bio je “međusobno približiti” viziju Europljana o uvjetima za trajni mir i povezanim sigurnosnim jamstvima, prema francuskom izvoru bliskom raspravama.

Europljani strahuju da će američki predsjednik Donald Trump okončati rat pod uvjetima povoljnim za Moskvu i bez davanja sigurnosnih jamstava Kijevu. Traže, zasad bez uspjeha, mjesto za pregovaračkim stolom.

> Von der Leyen i summit u Kijevu: Je li to znak nemoći i podjele u EU?

Američki vojnici u Europi

Unatoč konsenzusu o ruskoj prijetnji, u Europi su i dalje aktualne rasprave o potrebnim odgovorima, posebice između onih koji su za i protiv raspoređivanja vojske na ukrajinskom teritoriju radi provedbe mogućeg sporazuma o prekidu vatre.

Tim više što mnoge europske zemlje, posebice istočne, ne kriju zabrinutost za vlastitu sigurnost u slučaju povlačenja svih ili dijela od 100.000 američkih vojnika raspoređenih u Europi.

– Ne možete pretpostaviti da će američka prisutnost trajati zauvijek, rekao je sredinom veljače američki ministar obrane Pete Hegseth.

> Starešina: Ukrajinski mirovni proces za Europu je prilika da s pomoću njega izgradi svoju obranu

Trump i Macron u Bijeloj kući o Ukrajini

Francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarao je u ponedjeljak s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom o očekivanoj temi – izgledima za okončanje rata u Ukrajini gdje dvojica čelnika imaju oštre razlike u stavovima.

Emmanuel Macron je prvi europski čelnik koji je posjetio Donalda Trumpa koji je prije mjesec dana ponovno došao na vlast. Tijekom jutra je u Bijeloj kući zajedno s Trumpom sudjelovao na videokonferenciji o Ukrajini s drugim čelnicima G7.

> Norveška je od početka rata zaradila 108 milijardi eura: Treba li tim novcem podupirati Ukrajinu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/HRT vijesti

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci