Politolog Milardović: Predsjednik i premijer moraju znati gdje im je mjesto djelovanja kako ne bi došlo do prekomjernog granatiranja

U emisiji Poligraf Hrvatskog radija govorili su profesor ustavnog prava Branko Smerdel, politolog Anđelko Milardović, dekan Bernaysa Damir Jugo i publicist Goran Vojković. Tema su bile ustavne ovlasti predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, u kontekstu prvih dana mandata obilježenih dopisivanjima, razgovorima i inatom naspram premijera Zorana Milanovića, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ključna ovlast koju su svi predsjednici slabo koristili je – da vode brigu o funkcioniranju institucija. Predsjedničin zahtjev za ostavkom premijera nije ustavan”, rekao je Branko Smerdel. On smatra kako nije kasno za uspostavu kohabitacije, te da se mora poštivati načelo diobe vlasti, koja je napravljena za razumne ljude, a Vlada je prema Ustavu, odgovorna Saboru.

Vojković: U Hrvatskoj još uvijek vrijedi Titova “ne treba se držati zakona kao pijan plota”

Anđelko Milardović je poručio kako je Ustav projekcija političkog poretka i “predsjednik i premijer moraju znati gdje im je mjesto djelovanja kako ne bi došlo do prekomjernog granatiranja”. On misli kako “predsjednici nedostaje ključni savjetnik a to je savjetnik za područje Ustavnog prava”, s obzirom da u Ustavu ne piše da je ”dozvoljeno lupanje šakom u stol”. Misli i kako se predsjednica nije distancirala od ”nježnih zagrljaja šefa oporbene stranke”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne može predsjednica uzeti tabure i sjesti na sjednicu Vlade, kao što je i njezin poziv na ostavku premijera besmislenost”, rekao je Goran Vojković. On misli da predsjednica i premijer imaju dužnost obavljati svoj posao, a ne se međusobno svađati. Osim toga ističe da u Hrvatskoj još uvijek vrijedi Titova “ne treba se držati zakona kao pijan plota”.

“Priča oko prijevremenih izbora je klasični primjer ‘probnih balona’ kako bi se ispitao stav javnosti”, zaključio je Damir Jugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.