Site icon narod.hr

Predizborne koalicije: Varanje birača ili legitimna taktika malih stranaka?

koalicije

Izvor: Fah, Montaža: Narod.hr

Na netom održanim parlamentarnim izborima za 151 mjesto u Saboru natjecale su se 163 kandidacijske liste. Od tog broja većina, njih 92 bile su koalicijske liste nekoliko političkih stranaka, 71 je bilo samostalnih stranačkih lista i tek 2 neovisne liste. Ovakvi podaci pokazuju nam da je relativna većina političkih stranaka kao najoportuniji način za maksimiziranje svog izbornog rezultata odabrala udruživanje s drugim strankama u koalicije. U izvjesnom smislu svako udruživanje stranaka u koaliciju zapravo je njihov bijeg od vlastitog suočavanja s biračkim sudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takva, po mišljenju mnogih, štetna demokratska praksa u Hrvatskoj je najvidljivija u širokim koalicijama okupljenim oko najjačih stranaka: HDZ-a i SDP-a. One, zbog sinergijskog učinka, a često i zbog “ravnanja” nekih starih računa na svojim leđima u Sabor uvode mnogo malih stranaka čija popularnost u biračkom tijelu često ne prelazi niti 1%. Takvi akteri, kojima je jedini politički cilj što duže preživljavanje u parlamentu, nerijetko mijenjaju strane i zbog bolje ponude suprotnog tabora postaju “žetončići”.

>Izbori su započeli: Otvorena su birališta u Australiji

Primjeri stranaka koje u Sabor ulaze isključivo voljom HDZ-a i SDP-a

Najbolji primjer opisane štetne političke prakse u posljednje vrijeme predstavljaju nekoć snažne političke opcije HSS, HSLS, HNS i HSU.

HSS iz izbornog ciklusa u izborni ciklus svoju političku težinu ne testira samostalno nego kao “priljepak” HDZ-u i SDP-u. 2015. bili su dijelom Domoljubne koalicije predvođene HDZ-om, a nakon stranačkog prevrata i dolaska Kreše Beljaka na čelo stranke od 2016. su redovno u koalicijama sa SDP-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slična je sudbina i HSLS-a koja se od nekoć druge stranke po snazi u državi srozala na stranku koja samostalno ne bi mogla prijeći izborni prag. Spašavaju ih stalne predizborne koalicije s HDZ-om na kojima obično dobiju tek jedno ili dva “prolazna” mjesta.

Stranka koja je vjerojatno najviše “prosula” svoj nekadašnji ugled je HNS. Oni su na izborima 2016. u Sabor ušli zahvaljujući SDP-ovoj koaliciji, a 2017. su, nakon Mostovog izlaska iz vlade, pretrčali na HDZ-ovu stranu. Tom su kratkovidnom odlukom, radi tadašnjeg političkog plijena, politički potonuli i održavaju se na političkoj sceni samo zahvaljujući dobroj volji Andreja Plenkovića i HDZ-a.

>Može li HSP na izborima vratiti utjecaj i obnoviti parlamentarni status?

Najnoviji primjer pretrčavanja iz jednog u drugi politički tabor zbio se tijekom mandata od 2020.-2024. Preletači su ovog puta bili umirovljenici iz HSU-u koji su 2020. ušli na listi SDP-ove koalicije da bi sredinom mandata promijenili dres i podržali HDZ-ovu vladu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koalicije i “žetončići” utječu na pad povjerenja u politiku

Koalicije koje u najviše zakonodavno tijelo u RH dovode stranke s minornom potporom građana predstavljaju uteg demokratskim procesima u RH. Građani zbog toga, a još više zbog “žetončića” koji onda i mijenjaju stranu sve više gube povjerenje u politiku općenito te se pasiviziraju ne uključujući se aktivno u političke procese.

Referendumske inicijative

U posljednjih desetak godina pojavile su se dvije referendumske inicijative koje su imale namjeru na sustavan način promijeniti i demokratizirati izborna pravila u RH. To su inicijative “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” i “Narod odlučuje”. Obje inicijative inicirala je građanska inicijativa “U ime obitelji” pod vodstvom dr. Željke Markić. Ciljevi tih inicijativa uključivali su odredbe o zabrani predizbornog koaliranja ili o uvođenju 3 preferencijska glasa čime bi takva štetna predizborna taktika postala neučinkovita. Zbog dobro poznatih razloga – opstrukcija i SDP-ove i HDZ-ove vlade navedene inicijative nisu uspjele.

>27. svibnja 2018. GI Narod odlučuje prikupila potpise za referendum za promjenu izbornog sustava koji nije održan
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version