Može li HSP na izborima vratiti utjecaj i obnoviti parlamentarni status?

hsp
Izvor: HSP

Hrvatska stranka prava (HSP) nakon mnogo godina turbulencija i raskola koji su doveli do srozavanja stranačkog rejtinga i političke marginalizacije traži novi početak. Kao idealnu priliku vide parlamentarne izbore koji će se održati 17. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na njima će HSP sudjelovati u koaliciji “Za Domovinu” zajedno s Hrvatskim bilom i Hrvatskom demokratskom seljačkom strankom. Nadaju se sinergijskom učinku i osvajanju nekoliko saborskim mandata.

Današnji HSP koji je osnovan 1990. stranka je sljednica istoimene Starčevićeve stranke iz 1861. U ideološkom smislu svrstava se na desnu stranu političkog spektra, a njezini članovi zagovaraju tradicionalne i domoljubne vrijednosti.

>Hrvatska bogatija za još jednu parlamentarnu stranku, Prkačin prešao u Hrvatsko bilo

Pojačanja pred izbore

HSP je dugo vremena bio najjača desna stranka u Hrvatskoj. Najveći uspjeh postigli su na parlamentarnim izborima 2003. godine kad su osvojili čak osam saborskih mandata. Iz dobro poznatih razloga (pritisak EU) tada nisu formirali vladu sa “Sanaderovim” HDZ-om. Od tog vremena HSP-ova politička snaga bila je u konstantnom opadanju, a njihovo su mjesto na desnoj strani spektra zauzeli neki drugi akteri. Prije svih to su Domovinski pokret i Most. HSP na ovim izborima nastoji zaustaviti i preokrenuti taj trend te povratiti parlamentarni status.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

General Željko Glasnović pristupio HSP-u

Hrvatski general Željko Glasnović pristupio je Hrvatskoj stranci prava (HSP). Istaknuo je da je pravaštvo tradicija njegove obitelji…

Na tom će im putu, nadaju se, pomoći dva stranačka “pojačanja” koja su se priključila stranci u posljednjim mjesecima. To su Željko Glasnović i Bruna Esih. Radi se o dobro poznatim licima na desno-konzervativnom spektru čija je politička reaktivacija pod okriljem HSP-a izazvala popriličan interes javnosti. Osim njih, kandidat HSP-a na ovim izborima je i Marko Skejo, legendarni zapovjednik 9. bojne HOS-a.

Koalicija “Za Domovinu”

Na parlamentarne izbore HSP izlazi u koaliciji s Hrvatskim Bilom i Hrvatskom demokratskom seljačkom strankom. Ova koalicija uz one Domovinskog pokreta i Mosta čini treći blok stranaka koji će glasove birača ponajprije tražiti u bazenu “desnije” od HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koalicija “Za Domovinu” za sebe tvrdi da je sastavljena od poštenih, domoljubnih i nekompromitirani ljudi.

>Povratak u politiku: Bruna Esih pridružila se HSP-u!

Naglasci njihovih politika usmjereni su na demografski oporavak i ujednačavanje obrazovnog sustava jer, kako kažu, djeca nacionalnih manjina uče njima prilagođenu povijest. Zauzimaju se i za smanjenje glomazne javne uprave koja je teret gospodarskom razvoju te za povratak hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka.

Ustroj HSP-a

Po ustrojstvu HSP-a stranku operativno vode predsjednik, tri dopredsjednika i glavni tajnik. Nikica Augustinović obnaša funkciju predsjednika, Josip Mišković, Željko Belanek i Mato Bubaš su dopredsjednici, a funkciju glavne tajnice obnaša Marina Logarušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Političke odluke donose se na tijelu pod nazivom Glavni stan, a na njegovom je čelu predsjednik Glavnog stana Ante Komljen.

>Predizborna analiza: Gdje će biti najžešća borba desnice, a gdje bratoubilački rat ljevice

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.