Afera Kekin-Jelavić već je danima udarna tema predsjedničke kampanje. Ona, iako još nije do kraja rasvijetljena, bez sumnje baca lošu sliku ponajprije na Ivanu Kekin i Možemo, a time posredno i na cijelu političku scenu. Jedan rukavac ove afere tj. izjava Ivane Kekin da se samovoljno odrekla osvojenog mjesta u Europskom parlamentu a time i zarade od pola milijuna eura, ponovno nas je podsjetila na jednu lošu političku praksu – izigravanja volje birača. Ona je legalna, ali pitanje je koliko je legitimna i za ukupni politički sustav korisna. Naime, birače se svjesno dovodi u zabludu i iskrivljava se njihova volja. Ovakvih primjera ima napretek, a slučaj Ivane Kekin s ovogodišnjih europarlamentarnih izbora samo je vrh “ledene sante”.
Kekin se hvali prevarom birača
Ivana Kekin je prije nekoliko dana u programu RTL-a ničim izazvana, u kontekstu objašnjavanja kupovine imanja u Istri, izjavila da se samovoljno odrekla osvojenog mjesta u Europskom parlamentu u korist stranačkog Kolege Gordana Bosanca. Time je, tvrdi Kekin, ostala bez zajamčenih gotovo pola milijuna eura.
“Dobila sam neke poruke da postoje dokazi da smo mi nešto dužni i tako dalje. Podsjetit ću vas na jednu stvar. Tek je prošlo šest mjeseci, i ovo govorim radi evidentiranja a ne hvalisanja, otkako sam osobno preferencijalnim glasovima izborima mandat u Europskom parlamentu. Kojeg sam se odrekla u korist kolege Gordana Bosanca koji taj posao izvrsno radi. Radi se o tome da sam se odrekla mandata koji nosi gotovo pola milijuna eura”, naglasila je Kekin.
Ovime je Kekin de facto priznala izbornu prevaru birača.
>Kvadrati za sitniš: Elaborat o procjeni vrijednosti zemljišta Kekinovih napravljen mimo zakona?!
Podsjetimo, stranka Možemo osvojila je proljetos na izborima za EP jedan mandat. On je trebao pripasti Ivani Kekin koja je s posljednjeg, 12. mjesta liste stranke Možemo osvojila mandat u EP zahvaljujući najvećem broju preferencijalnih glasova.
Za nju je glasovalo 11 307 birača, a za Gordana Bosanca koji mandat i konzumira gotovo duplo manje – 6 134.
Ovaj potez u kontekstu pozitivnog zakonodavstva legalan je, a koliko je legitiman ocijenit će građani na nekim budućim izborima. Činjenica je jedino da je volja ekstremno lijevih birača bila da ih u EP predstavlja Kekin, a ne kao što se ispostavilo Bosanac.
Primjer Plenkovića
Kada bi primjer Ivane Kekin i Gordana Bosanca bio usamljen bilo bi odlično, ali to nažalost nije slučaj. Dobar primjer izborne manipulacije jest slučaj premijera Andreja Plenkovića koji je na izborima za EP predvodio HDZ-ovu listu.
To je učinio po svemu sudeći kako bi vlastitim autoritetom spriječio ponavljanje izbornog debakla svoje stranke s izbora 2019. U tome je uspio, lista s njim na čelu uvjerljivo je osvojila izbore s osvojenih 34,60% i 6 mandata.
Najviše je preferencijalnih glasova, pogađate, osvojio mamac s imenom Andreja Plenkovića – 39,72% (101 820). Plenković naravno na koncu nije otišao u Europski parlament, a svi oni koji su ga preferencijalno zaokružili s pravom se mogu osjećati izigranima.
>Plenković predvodi HDZ-ovu listu na EU izborima: Krije li se u tom potezu strah od ponavljanja rezultata iz 2019.?
Nekoliko desetaka izabranih saborskih zastupnika nisu u Saboru
Rošade nakon izbora ne događaju se samo u EP, to je ustaljena praksa i u domaćem parlamentu – Hrvatskom saboru. U travnju su hrvatski birači izabrali 151 novog zastupnika u Hrvatskom saboru. Danas, malo više od pola godine nakon u njemu se iz raznih razloga ne nalaze (neki se nikad nisu niti nalazili) njih nekoliko desetaka.
Razlozi zbog kojih izabrani zastupnici ne konzumiraju svoje mandate različiti su.
Jedni su preuzeli dužnosti u izvršnoj vlasti (npr. Tomo Medved), drugi su odlučili više vremena posvetiti stranačkom radu (Mario Radić), treći su podnijeli ostavke na svoje saborske mandate (Mislav Kolakušić).
U posebnu kategoriju ulaze oni koji nisu niti planirali konzumirati svoje mandate jer trenutno, ali i u trenutku izbora obnašaju dužnosti župana koje su zakonski nespojive s dužnošću saborskog zastupnika.
To su, između ostalih Matija Posavec iz Nezavisne platforme sjever i Tomislav Tomašević iz Možemo. Oni su baš kao i Kekin i Plenković na europskim izborima, na parlamentarnim glumili “mamce” za birače bez stvarne namjere da osvojeni mandat konzumiraju.
>Osvrt Viktora Peterlina: HDZ dobio budućeg šefa, a DP je shvatio da je manje ponekad više
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.