Kvadrati za sitniš: Elaborat o procjeni vrijednosti zemljišta Kekinovih napravljen mimo zakona?!

elaborat
Foto: Booking.hr

I dalje se vode rasprave o zemljištu koje su Ivana i Mile Kekin u Istri kupili za 25 000 kuna (3 300) eura. Kekinovi su zemljište kupili po jeftinoj cijeni na natječaju koji je objavio Grad Buje. Dok Kekin i stranka Možemo tvrde da je sve bilo po Zakonu postoje neki sporni dijelovi. O svemu se oglasio i gradonačelnik Buja, IDS-ov Fabrizio Vižintin. Spominje procjenu vještaka kada je u pitanju određivanje tako niske cijene za prodaju zemljišta, no u takvim situacijama nije dovoljno angažirati samo vještaka. Od dobro upućenog izvora doznajmo kako je Elaborat o procijenjenoj vrijednosti nekretnine napravljen mimo zakonske procedure.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IDS-ov gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin 2018. godine Mili Kekinu prodao gradsko zemljište od 358 kvadrata za svega 25 tisuća kuna.

“Grad Buje prodao im je dvije čestice 2018. godine, s tim da smo u jednoj imali udio od 20 posto vlasništva, a u drugoj 40 posto. Dakle, nismo bili stopostotni vlasnici. Kada su došli s namjerom da otkupe te dijelove, a riječ je o zemljištu, a ne o građevini, ovlastili smo vještaka za procjenu i po toj cijeni izložili čestice na javnom natječaju. Oni su ponudili nešto više od početne cijene i po toj smo cijeni u konačnici te čestice i prodali”, rekao je Vižintin za Novi list.

Dodao je da jedinice lokalne samouprave mogu raspolagati zemljištem isključivo na temelju natječaja i na temelju tržišne cijene dobivene procjenom ovlaštenog sudskog vještaka što je bio slučaj i ovog puta, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nejasna pitanja

Kad zemljište prodaje jedinica lokalne samouprave onda nema klasičnog natječaja – njemu treba prethoditi postupak propisan Zakonom o procjeni vrijednosti nekretnina („Narodne novine“ broj 78/15).

> Neslužbeno: DORH pokrenuo izvide oko zemljišta Mile i Ivane Kekin u Istri

Po Zakonu, u postupku se mora napraviti procjembeni elaborat sukladno Pravilniku o metodama procjene vrijednosti nekretnina („Narodne novine“ broj 105/15). Radi se složenijem postupku procjene vrijednosti nekretnine nego klasično vještvo. Procjembeni elaborat mora napraviti isključivo vještak koji ima licencu sudskog vještaka za procjenu vrijednosti nekretnina ili stalni sudski procjenitelj.

Elaborat procjene zemljišta ne može izraditi vještak za graditeljstvo, geodeziju i nekretnine. U protivnom je elaborat ništavan i protuzakonit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije natječaja grad Buje morao je uputiti procjembeni elaborat Županijskom povjerenstvu za procjenu vrijednosti nekretnina, a ono je moralo dati pozitivno mišljenje.

Elaborat o procijeni cijene zemljišta koje su kupili Kekini ovog je tjedna objavio Index stoga smo zamolili dobro upućenog sugovornika da prokomentira je li elaborat vezan za cijenu zemljišta koje su kupili Kekini, u skladu sa zakonima i propisima.

> Možemo u obrani bračnog para Kekin: Evo što kažu o zemljištu od 25 000 kuna i vili u Istri

On tvrdi da Elaborat o procijenjenoj vrijednosti nekretnine izrađen od tvrtke TECTUM D.O.O – nije izrađen u skladu s Pravilnikom o metodama procjene vrijednosti nekretnina („Narodne novine“ broj 105/15) – članak 67. i 68. Pravilnika. ”Taj elaborat nema baš nikakve elemente procjene koje su propisane za samu procjenu vrijednosti nekretnine”, tvrdi naš sugovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donošenjem Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina („Narodne novine“ broj 78/15) i Pravilnika, od 2015. godine točno se zna što je sve predmet procjene određene nekretnine, a ne paušalna procjena koja je u ovom slučaju napravljena.

> Susjedi Kekina: Koriste naš pristupni put i našu vodu, dobili smo 1500 kuna u dvije godine

Tako da elaborat tvrtke TECTUM D.O.O nema sljedeće procjembene elemente: dan vrednovanja, dan kakvoće, imenovanje vještaka za procjenu vrijednosti nekretnina, prostorno-plansku identifikaciju, prikaz i analiza općih vrijednosnih odnosa na tržištu nekretnina, prikaz i analiza pribavljenih podataka uz navođenje izvora, metodu procjene (jednu od propisane tri), međuvremensko izjednačenje, interkvalitativno izjednačenje, popis primijenjenih propisa i priloge.

Elaborat radi isključivo vještak za procjenu vrijednosti nekretnina

Elaborat, tvrdi naš dobro upućeni sugovornik nakon što je pogledao onaj objavljen na Indexu, nije izrađen od ovlaštene osobe, koja mora biti isključivo vještak za procjenu vrijednosti nekretnina (ne bilo kakav vještak, građevinski, geodetski ili za poljoprivredu) – za što nema podataka u elaboratu kojeg donosi Index.

Sukladno Zakonu, Grad Buje je morao poslati elaborate o vještvu Županijskom povjerenstvu za procjenu vrijednosti nekretnina na mišljenje. Županijsko povjerenstvo bi trebalo dati pozitivno mišljenje da bi Grad mogao raspisati natječaj – što se iz Indeksova članka ne može vidjeti da su to učinili. Grad Buje je proveo postupak suprotno Zakonu, tvrdi naš sugovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitali smo Grad Buje

Grad Buje, koji je proveo natječaj, pitali smo je li procjembeni elaborat napravljen sukladno Pravilniku o metodama procjene vrijednosti nekretnina te tko ga je točno izradio. Pitali smo i kada su supružnici Kekin predali zahtjev za izdavanje građevinske dozvole te kada je ona izdana te jesu li istiniti navodi da njihova vila nema priključak na vodu. Također smo pitali kolika je točno kvadratura kuće za odmor, budući da se u više izvora navodi različita kvadratura.

Odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.

* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.