Predloženo zaključenje stečaja još jedne tvrtke bivšeg premijera Valentića

Foto. Hrvoje Pilić

Stečajni upravitelj Niva nekretnine d.o.o., tvrtke u sklopu Nive d.d. koju je vodio bivši hrvatski premijer Nikica Valentić, podnio je izvješće u kojem navodi da ta tvrtka od koje vjerovnici drugog višeg isplatnog reda potražuju više od 3,3 milijuna kuna nema mogućnosti za nastavak poslovanja te predlaže obustavu i zaključenje stečajnog postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće stečajnog upravitelja objavljeno je uoči predstojeće skupštine vjerovnika zakazane za 5. lipnja na kojoj bi se vjerovnici trebali očitovati o stečaju te tvrtke, a među njima se posebno ističu Ministarstvo financija koje preko Porezne uprave, a na temelju PDV-a, poreza na dobit i neplaćenih članarina institucijama prijavilo potraživanje od 1,76 milijuna kuna, a kao drugi veći vjerovnik navodi se Zagorje Tehnobeton s potraživanjem od 1,61 milijuna kuna.

Stečajni postupak nad tom tvrtkom otvoren je početkom ožujka, a kako se navodi u izvješću stečajnog upravitelja, od tada do kraja prošlog tjedna nije bilo unovčenja stečajne mase.

No, s druge strane, u prethodnom izvješću ističe se kako je tijekom 2016. ta tvrtka ostvarila značajni promet nekretninama i to prodajom vinarije, pomoćne zgrade, trafostanice, spremnika i dvorište tvrtki Belje d.d. u sklopu Agrokora. Zbog te kupoprodaje i najma nekretnina ostvaren je poslovni prihod od 59.6 milijuna kuna, dok su istodobno financijske obveze bile smanjene za čak 56.5 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašava se i kako u vrijeme sklapanja kupoprodajnog ugovora računi društva nisu bili blokirani te da stoga od privremenog stečajnog upravitelja nisu uočeni razlozi za pobojnost predmetnog ugovora. No, privremeni stečajni upravitelj u svom izvješću napominje da je mišljenje dao na osnovu uvida u kupoprodajni ugovor, bez uvida u poslovne transakcije, tijek novca i valjanost knjiženja poslovnih događaja, a radi provođenje detaljne kontrole transakcije bilo bi potrebno angažirati ovlaštenog revizora koji bi nužno bio obvezan izvršiti cjelokupna financijska izvješća kako Niva nekretnina d.o.o., tako i svih povezanih društava.

”Isto tako privremeni stečajni upravitelj smatra da je bitno napomenuti da je nad kupcem navedene nekretnine Belje d.d. Darda, imenovana prinudna uprava u sklopu predstečajnog postupka nad Agrokor d.d. pa je već samim time upitna mogućnost pobijanja pravnih radnji”, ističe se u sudskom rješenju iz ožujka ove godine.

Tvrtka Niva nekretnine osnovana je 2010. s temeljnim kapitalom od 20.000 kuna, a kao jedini osnivač naveden je Niva inženjering, tvrtka u sklopu holdinga Niva d.d. Pokretanje stečaja Niva nekretnine d.o.o uslijedilo je nakon sudskog oglasa u listopadu prošle godine kojim su se pozivali vjerovnici Nive d.d. da u roku od 45 dana predlože otvaranje stečajnog postupka te tvrtke s evidentiranim dugom od oko 1,35 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtka Niva d.d., registrirana kao dioničko društvo za upravljanje holding društvima bila je osnovana 1995., sjedište je u zagrebačkoj Gradišćanskoj ulici, a temeljni kapital joj je 120.000 kuna. Prema računu dobiti i gubitka za 2016. predanih Fini, ta je tvrtka imala više od 26 milijuna kuna gubitka, a tijekom prošle godine oko 3,6 milijuna kuna. Kako se navodilo u konsolidiranom godišnjem financijskom izvještaju, ovisna društva o Nivi d.d. su Niva inženjering u stečaju, Črnomerec centar u predstečaju, Niva nekretnine, SK-735 i Niva Servis, s time da su udjeli u društvu SK-735 i Črnomerec Centar prodani prethodnih godina.

Bivši hrvatski premijer Nikica Valentić bio je direktor i predsjednik uprave Nive d.d. od 1997. do 2011. a krajem 2015. postao je član i predsjednik Nadzornog odbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.