Predrag Šustar: Još se nismo suočili s prošlošću – imamo način donošenja odluka koji je naslijeđen iz totalitarnog sustava

S bivšim ministrom znanosti, obrazovanja i sporta Predragom Šustarom popričali smo o izazovima suvremenog hrvatskog obrazovnog sustava. Bivši ministar otkrio nam je nešto i o izazovima s kojima se suočio u svom mandatu te što misli zašto se u Hrvatskoj ne provodi načelo pluralnosti u obrazovnom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Koji su to izazovi s kojima ste se susreli u svom mandatu vezano za obrazovanje?

Puno je bilo izazova, ali najvažniji je cjelovita kurikularna reforma. Ja mislim da smo taj izazov postavili na jedan pravi način za ubuduće da se ta reforma dovede do kraja na jedan zadovoljavajući način. Za to imamo povjerenstvo, eksperte , radne skupine. Tako da to treba depersonalizirati, jer to nije projekt jednog čovjeka niti jedne skupine, to je hrvatski državni projekt i to je dobro da sve vlade tu imaju konsenzus. Isto tako činjenica da se na tome radi od 2005. Nije dobra, jer to ipak malo predugo traje i zbog izostanka kontinuiteta. Sve je bilo spremno 2011., međutim administracija koja je došla nakon toga je odbacila postignute rezultate i krenula nekim svojim putem. Mi smo bili maksimalno korektni, inzistirali smo na kontinuitetu, to smo i ostvarili. Ekspertna radna skupina je završila svoj posao i sad smo u fazi da novo povjerenstvo radi s predstavnicima svih hrvatskih institucija, što je iznimno važno da su se hrvatske institucije vratile u cijeli projekt. Dovršava se postupak javne rasprave, daju izvješće o onome što je postignuto u prethodnom razdoblju i trasira se put za ja se nadam komplementaciju reforme koja bi trebala krenuti od iduće školske godine, ali isto tako se procjenjuje kada bi to bilo realno.

Narod.hr: Objasnite nam što je to koncept aktivnog građanstva?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivno građanstvo je nešto što je na manifestacijama kao što je bila međunarodna konferencija “Obitelj i škola: ključ odgoja za vrijednosti”, na pravi način apostrofirano u hrvatskom društvu, ali ne samo to, ono što bih rekao da često izostaje u takvim inicijativama, da se vidi na koji način konkretno koristiti suradnju s institucijama u Hrvatskoj,a odnose se na hrvatski obrazovni sustav. Inicijativa je apsolutno dobrodošla prema tom cilju,ali isto tako je vrlo konkretna. Iznalaze se rješenja koja su već postojeća kako bi se došlo do tih standarda, ali osim toga njezin međunarodni karakter sugerira na koji način koristivši iskustva i primjere dobre prakse iz EU se te stvari mogu činiti efikasnije i potpunije ostvariti. Ja bih se osvrnuo tu na homeschooling, jer mislim da je to nešto što u Hrvatskoj treba čim prije osmisliti, jer imamo jedan model koji jako dobro funkcionira i to doprinosi raznolikosti i pluralnosti što je nešto što je primjerice u nacionalno obrazovnom kurikulumu jasno postavljeno, a isto tako doprinosi nečemu što Hrvatsku približava vrlo uređenim i modernim demokratskim državama.

Narod.hr: Zašto se ne provodi načelo pluralnosti?

Postoje tri razloga za to: prvo je da se mi još uvijek nismo suočili s prošlošću i mi još uvijek imamo jedan način donošenja odluka koji je naslijeđen iz prethodnog sustava koji je bio totalitaran, tako da taj način gdje država nameće modele prema kojima se naši građani trebaju ponašati treba jednostavno napustiti i omogućiti roditeljima pluralnost. Drugi razlog za to je da se preslabo povezujemo s europskim praksama koje su uznapredovale i da u tim zemljama gdje se zajamčila pluralnost da su rezultati neusporedivo bolji nego kod nas. I treći razlog jednostavno se moramo naučiti da država nije velika mama koja brine o svakom segmentu. Država treba resurse preraspodijeliti tako da hrvatski državni interesi kroz takvu jednu ekonomičniju državu će bolje funkcionirati, a uz to ostavit ćemo privatnoj inicijativi i inicijativi roditelja, inicijativi udruga i drugih društvenih skupina mogućnost da se ponudi jedan raznolikiji i pluralniji način odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.