“Ako Državno odvjetništvo podnosi zahtjev za uhićenje i određivanje istražnog zatvora, odnosno pritvora, mi odlučujemo o podatcima koje dobivamo od podnositelja zahtjeva, Državnog odvjetništva, i ponekad njegovog specijaliziranog dijela – USKOK-a”, rekao je predsjednik Državnog sudbenog vijeća (DSV), Željko Šarić komentirajući aktualnu akciju Uskoka u kojoj su uhićeni poznata sutkinja i stečajni upravitelj.
> Nikola Grmoja: DSV se našlo u priličnom skandalu, potrebno je naći novi model izbora članova
Iza zatvorenih vrata u utorak se održala izvanredna sjednica Državnog sudbenog vijeća (DSV-a) na kojoj se odlučivalo o ukidanju imuniteta sutkinji koja je među petero uhićenih u akciji Uskoka i policije, pokrenutoj zbog navodnih pogodovanja u stečajnim postupcima.
Detalji velike akcije Uskoka: Uhićeni su poznata sutkinja i stečajni upravitelj
O spomenutom slučaju u radijskoj emisiji HRT-a “U mreži prvog” govorili su ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković i predsjednik Državnog sudbenog vijeća, Željko Šarić.
Tko su članovi Državnog sudbenog vijeća koje imenuje sve suce i predsjednike sudova u RH?
Na pitanje o skidanju imuniteta sudaca, Šarić je rekao:
“Ako vas zanimaju samo zahtjevi za skidanje imuniteta podneseni od strane Državnog odvjetništva, u 2012. podnesen je jedan zahtjev. U 2013. godini odobreno je pokretanje jednog kaznenog postupka na zahtjev Državnog odvjetništva. U 2014. Državno odvjetništvo nije podnosilo prijedloge za uhićenja i lišavanja slobode, ali su odobrena dva kaznena postupka na prijedlog privatnih tužitelja. U 2015. godini također Državno odvjetništvo nije podnosilo nikakve zahtjeve. U 2016. godini odobreno je lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora za jednog suca. Još jedan sudac je zatečen u počinjenju kaznenog djela primanja mita i on je pritvoren bez odobrenja Državnog sudbenog vijeća. U 2017. podnesen je i prihvaćen samo jedan zahtjev do danas.”
Uhićena sutkinja Trgovačkog suda Malenica opetovano postavljala Hrkaća kao stečajnog upravitelja?
Zadnjih dana raspravaljalo se i o sjednicama DSV-a koje se održavaju iza zatvorenih vrata.
“Sjednica može biti javna ako sudac protiv kojeg se vodi takav postupak to traži. Može se odrediti da postupak bude javan”, kaže Željko Šarić.
TIH: Državno sudbeno vijeće – Sustavna greška odgovorna za kaos u sudbenoj vlasti
Ova sjednica nije bila javna. Znači li to da ova sutkinja nije znala da se protiv nje odlučuje na DSV-u?
„Ne mogu vam to komentirati, ali mogu vam općenito reći to da Državno sudbeno vijeće u pravilu odlučuje na temelju podataka koje Vijeću prezentiraju podnositelji tih zahtjeva. Ako Državno odvjetništvo podnosi zahtjev za uhićenje i određivanje istražnog zatvora, odnosno pritvora, mi odlučujemo o podatcima koje dobivamo od podnositelja zahtjeva, Državnog odvjetništva,i ponekad njegovog specijaliziranog dijela – USKOK-a. Vijeće ne određuje pritvor nego samo daje odobrenje za uhićenje, određivanje istražnog zatvora i pritvaranje u slučaju da tijela koja postupaju naknadno ocjene da razlozi za te mjere postoje. Dakle, DSV odobrava poduzimanje takvih mjera, ali ne znači da one moraju biti poduzete kasnije. O tome odlučuju nadležna tijela nakon što Državno sudbeno vijeće izda odobrenje za to.
> Je li Orsatu Miljeniću mjesto u Državnom sudbenom vijeću nakon njegove uloge u “Lex Perkoviću”?
Koliko su Ministarstvo pravosuđa i Državno sudbeno vijeće povezani, odnosno neovisni, govorio je ministar Bošnjaković:
“DSV je samostalno pravosudno tijelo koje donosi odluke o imenovanju, napredovanju sudaca, stegovnim postupcima, razrješenjima, a između ostaloga i nadležnosti. Kada nadležno Državno odvjetništvo zatraži da se skine imunitet radi pokretanja kaznenog postupka, tada to rade oni. Ministar i ministarstvo ne smiju utjecati na neovisnost pravosuđa. Mi radimo na stvaranju uvjeta za njihov rad. Pratimo stanje, predlažemo promjene zakona… Ovo su konkretne stvari gdje ministarstvo kao izvršna vlast ne sudjeluje. Tako da s tog aspekta ja to ne moram ni znati. Važno je da sustav funkcionira, kao što je sada bila sjednica na kojoj je donesena odluka o skidanju imuniteta kako bi se stvorili uvjeti i prostor da postupak ide.”
O učestalosti skidanja imuniteta sucima, ministar kaže:
„Po podacima koje ja imam, u zadnjih pet godina bilo je sedam kaznenih postupaka koji se vode. Je li to puno ili malo ovisi o tome koliko je kaznenih prijava bilo. Moramo znati da u sustavu imamo nešto malo više od 1700 sudaca. Godišnje dolazi na sve vrste sudova preko milijun i pol predmeta, a tu mislim i na građanske, upravne, kaznene, prekršajne, sve vrste postupaka. U odnosu na taj broj možemo razgovarati je li to puno ili malo. Taj broj možemo analizirati kao statističku kategoriju. Međutim, svaki kazneni predmet koji se otvori je stvar konkretnih činjenica, konkretnih događanja u odnosu na neke ljude, sudionike.”
“Vrlo često ja u raspravi čujem da je bilo dosta kaznenih prijava koje nisu rezultirale otvaranjem postupaka. To je jedna stvar o kojoj treba razgovarati i gdje treba imati učinkovitu kontrolu i nadzor zašto se negdje po nekim prijavama nije postupilo”, kaže ministar Bošnjaković.
> Uskok traži istražni zatvor za Peru Hrkaća, Vesnu Malenicu, Tatjanu Kušec i Miroslava Mitaka
Tekst se nastavlja ispod oglasa