Predstavnici dostavljača Wolt s prosvjeda pozvani na razgovore u Vladu

Foto: fah

Predstavnici dostavljača digitalnih platformi pozvani su u petak s prosvjeda na razgovor u Vladu gdje su predstavili svoje zahtjeve među kojima su izravni rad za platforme koji će zamijeniti rad za agregatore te mogućnost kolektivnog pregovaranja o cijeni rada. Prosvjed su podržali i neki političari: SDP, Možemo, Katarina Peović…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnik inicijative re-Wolt Silvio Šimić naglasio je da novi Zakon o radu koji je na snazi od ove godine nije riješio brojne probleme radnika digitalnih platformi.

– Mi ćemo predložiti da izravno radimo za Wolt bilo kao obrtnici ili kao zaposlenici. U mnogim zemljama Europske unije to pravilo vrijedi i nitko ne može reći da to nije moguće, rekao je ispred stotinjak okupljenih radnika na Markovu trgu.

Predstavnici radnika ubrzo su ušli u zgradu Vlade gdje će govoriti o problemima i predstaviti svoje zahtjeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjed je počeo na Trgu bana Jelačića, a na putu prema Gornjem gradu ‘woltovcima’ su se pridružili i radnici Glova i Bolta, uzvikujući “Uprava odlazi” i “Bilo je dosta”.

– Cijelo vrijeme žrtvovali smo se da bi posao funkcionirao, da bi tvrtke zaradile milijunske iznose, dodao je Šimić.

Peović, Grbin, Bauk, Kekin također na prosvjedu

– Radnici imaju pravo na veće plaće, pogotovo ako dođe do inflacije, poručila je zastupnica Radniče fronte Katarina Peović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Tražit ćemo, prije svega, da vas se počne tretirati kao radnike. Tražit ćemo da možete pregovarati o cijeni rada, dodala je.

Radnicima su podršku dali predstavnici oporbenih stranaka i sindikata.

– Problem je što je izmjenama predviđen jedan izuzetno nepovoljan status za radnike putem platformi, oni su stavljeni u drugi red, oni su podređeni interesima poslodavaca, interesima multinacionalnih kompanija koje se u Hrvatskoj tretiraju bolje nego bilo gdje drugdje u svijetu. Vlada je napravila sve u interesu tih kompanija, a ništa u interesu radnika, poručio je Peđa Grbin, predsjednik SDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je više od 80 posto radnika zaposleno preko agregatora, odnosno tvrtki posrednika, a radnici ih često prijavljuju za kršenje radničkih prava jer ne poštuju radne uvjete, ne pružaju zaštitu na radu, a radnike otpuštaju bez upozorenja.

Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković napomenuo je da agregatori nemaju nikakvih obaveza prema radnicima, ali im uzimaju zaradu.

– Nemoguća je misija da pregovaramo s ljudima koji ne određuju cijenu rada i radno vrijeme. Oni samo uzimaju svoj novac koji je veći od vašeg, to nema nikavog smisla, rekao je Iveković.

Na prozivke da velik dio njihove teško stečene zarade, radnicima putem digitalnih platformi uzimaju poslodavci, takozvani agregatori i platforme, odgovorio je direktor tvrtke Wolt, te najavio skore promjene za njihove radnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ako uzmemo tri glavna zahtjeva koje ova manjinska inicijativa dostavljača ima, to su promjene unutar zakona, mislim da mi kao Wolt podržavamo uređenje platformskog rada i sve promjene koje se događaju. Druga stvar, što se tiče povećanja plaća od 30 posto, i zadnji put sam rekao da je to jednostavno neodrživo, ugrozilo bi samo poslovanje firme u Hrvatskoj. Treća stvar, što se tiče rada putem vlastitog obrta, radi se o tome da smo mi kao kompanija donijeli poslovnu odluku da ako zakon prepoznaje partner firmu tj. agregatora kao poslodavca da oni preuzmu taj dio logistike na sebe i da se mi na taj način fokusiramo na core biznis, na razvoj aplikacije i podršku prema korisnicima, rekao je Marin Šušnjar, Wolt Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.