“Doći će s Francuzima. Ne znamo kada, moguće u subotu. Nakon toga bi Hrvatska organizirala prijevoz do Zagreba. Bit će vjerojatno pod kućnim nadzorom”, rekao je predloženi novi ministar zdravstva Vili Beroš gostujući na RTL-u o Hrvaticama koje se nalaze u Kini.
Četiri studentice iz Hrvatske nalaze se u kineskom gradu Wuhanu koji je epicentar širenja novog koronavirusa.
Ministarstvo vanjskih poslova s njima je u kontaktu preko veleposlanstva te će ih evakuirati čim se za to stvore uvjeti.
Raste broj žrtava koronavirusa. Od njegovih posljedica dosad su preminule 133 osobe. Zaraženih je više od šest tisuća. Najviše ih je u Kini, a slučajevi su zabilježeni u još 15 zemalja.
Nekoliko velikih zračnih prijevoznika kao što su Lufthansa i Britsh Airways ukinuli su letove prema Kini. Dobra vijest dolazi iz Australije gdje su znanstvenici uspjeli u laboratoriju uzgojiti novi virus, što bi moglo ubrzati postupak razvijanja cjepiva.
Većina zaraženih ipak će preboljeti virus i ostati živi. Stopa smrtnosti za sada je između 2 i 3 posto. A u Wuhanu istodobno bez prestanka traju radovi na novim bolnicama koje bi trebale biti završene u rekordnom roku, javlja dnevnik.hr.
“Neki od naših europskih partnera, država članica Europske unije će biti nositelji cijelog tog poduhvata povratka državljana država članica EU. Prije svega njihovih vlastitih državljana kojima će se priključiti državljani drugih država članica EU”, kaže Dario Mihelin, veleposlanik RH u Narodnoj Republici Kini.
“Imamo kontakte, sve ono što treba ima u veleposlanstvu, veleposlanstvo im je na raspolaganju i radimo na tome. Bit će evakuirani čim se stvore ti uvjeti, ali u svakom slučaju možete biti sigurni da su i oni na sigurnom i da o njima vodimo maksimalnu brigu”, kaže ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
Europska komisija savjetovala je svojem osoblju da odgode putovanje u Kinu koje nije neophodno.
“U kontaktu smo i s hrvatskim predsjedništvom i rekli smo kako smatramo da trebaju sazvati izvanredni sastanak odbora za zdravstvo što je prije moguće”, kazala je Stella Kyriakides, povjerenica EK za zdravstvo i sigurnost hrane.
Više zemalja već je vratilo kući svoje državljane koji su bili u Wuhanu. Čeka ih stroga karantena.
“Cijeli svijet sada treba biti na oprezu, cijeli svijet treba poduzeti mjere i biti spreman”, kaže Michael Ryan iz Svjetske zdravstvene organizacije.
Što se tiče koronavirusa u Hrvatskoj, nema nikakvih sumnji na pojavu oboljelih na našem području, poručuju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Zaštitne maske za lice masovno se kupuju, iz ljekarni grada Zagreba kažu da je prodaja porasla za 60 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Svjetska zdravstvena organizacija u Hrvatskoj ističe kako nema potrebe za panikom, treba se pridržavati uputa koje su izdali liječnici.
Institucije nadležne za javno zdravstvo preporučuju onima slabijeg imuniteta te onima koji putuju avionom da nose zaštitne maske. Stavljanje plastičnih vrećica preko glave inače nije preporučljivo jer postoji rizik od gušenja.
Ostale mjere opreza su redovito pranje ruku, izbjegavanje masa i dijeljenja hrane, pića i pribora za jelo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa