Pročitajte što Bruna Esih kaže o Zagrebu kao sveučilišnom gradu, što bi mijenjala!

Foto: Fah

Bruna Esih, nezavisna kandidatkinja za gradonačelnicu Grada Zagreba odgovorila je na pitanja Hrvatskih sveučilišnih novina “Universitas”, objavljenih u ponedjeljak u Jutarnjem listu. Pitanja, kao i odgovore pročitajte u nastavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što, prema Vašem mišljenju, za Zagreb znači činjenica da je – među ostalim – i sveučilišni grad?

Zagreb je četvrtina Hrvatske, a donedavno je bio jedino stvarno sveučilišno središte. Sva su današnja sveučilišta u Hrvatskoj potekla iz Sveučilišta u Zagrebu. Nažalost, sadašnje stanje Sveučilišta u Zagrebu nije posve zadovoljavajuće. Ono je posve umrvljeno. Pojedini fakulteti djeluju kao zasebna sveučilišta, a imaju i potpunu proračunsku neovisnost. Administracija je rasklimana, oportunistička i neučinkovita. Popušta raznim pritiscima skupina koje trenutno uništavaju Filozofski fakultet, a koje već duže sprovode svoju samovolju i na Fakultetu političkih znanosti.

U raspodjeli sredstava nema strateškog promišljanja o tomu što je bitno za interese Zagreba i Hrvatske. Robuje se potrošenim shemama, poput promašenog Bolonjskog procesa, koji je devastirao nastavu. Potencira se kult mediokritetstva u promicanjima u zvanju. Uostalom, kao i u drugim sektorima, ima i dosta korupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda Grad Zagreb nema nikakvih ovlasti u Sveučilišnoj upravi, postoje razni načini kako lokalna vlast može djelovati u prilog poboljšanju stanja na Sveučilištu. Prije svega, Grad mora nuditi alternative. One postoje i u Zagrebu. Hrvatsko katoličko sveučilište, premda vrlo mlado u usporedbi sa Sveučilištem u Zagrebu, djeluje kao privlačna alternativa. Primjerice, medijski studiji na HKS po mnogo čemu su bolji. Kao i drugdje, na sveučilištima valja razvijati duh kompetitivnosti. Dat ću sve od sebe da Grad Zagreb bude od koristi višeškolskoj naobrazbi i znanosti općenito.

Kako u svom mandatu planirate poboljšati sinergiju između sveučilišta i grada, da bi sveučilište bolje pridonijelo razvoju grada, a grad razvoju sveučilišta?

Prije svega poticat ću suradnju Grada, ne samo sa sveučilištem kao ustanovom, već i otvoriti Grad suradnji sa studentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveučilište i Grad mogu surađivati na javnim projektima, ukoliko za to postoji uzajamna volja i interes, prije svega u socijalnim projektima, ali i otvaranjem poslovnih inkubatora i zona. Naše je sveučilište još uvijek previše introvertirano, zaokupljeno sa sobom i problemima koje sam već spomenula. No, mišljenja sam da gradska uprava može mnogo učiniti kako bi stvorila prostor za kreativne i sposobne mlade ljude koji žele napredovati, a istodobno unaprijediti zajednicu u kojoj žive. Potrebno je stvoriti sponu između gradskih potreba u zapošljavanju i stipendiranja najboljih, ali i najpotrebitijih studenata.

Što biste u svom mandatu pružili tisućama studenata na Sveučilištu kako bi im olakšali studiranje i istodobno pojačali njihov doprinos gradu?

Upravo mladi ljudi, studenti, grad čine živim i učinit ću sve što bude u mojoj moći da doprinesem oživljavanju zapuštenih prostora koji bi mogli postati središta studentskog stvaralaštva, kulturnog, znanstvenog, poduzetničkog. Nema razloga da napuštene tvorničke hale i niz gradskih prostora u različitim gradskim kvartovima zjape prazne. No, svakako bih staknula i nužno rješavanje zapuštenih kulturnih sadržaja Studenskog centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omogućit ću još više kompetitivnih stipendija, koje će nagrađivati izvrsne studente, a naročito one takve koji potječu iz siromašnijih životnih prilika. Gradske stipendije moraju biti usmjerene prema najboljima, koji će svojim radom nakon diplome pomoći zajednici i, što je važno, željeti ostati živjeti u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.