Prof. Dobrović: Tomaševićeve mjere bi imale smisla da je problem nepostojanja sortirnice riješen

Dobrović
Foto: Montaža: Narod.hr; izvor: Fah, snimka zaslona (I.Pernar)

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u utorak je predstavio sedam novih mjera za odvajanje otpada. Pohvalio se i kako je 50 posto kanti s ulica centra grada maknuto, te kako Zagreb ima gotovo 16 odvoza otpada tjedno za četiri različite kategorije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim gradonačelnik Tomašević još uvijek nije donio konstruktivno rješenje za nagomilavanje otpada u gradu te najezdu štakora i drugih glodavaca. Nije odgovorio na temeljna pitanja građana već se hvalio s dosadašnjim ”uspjesima” i ponudio nova kozmetička rješenja koja u kontekstu sadašnje komunalne situacije zvuče kao bajka. O komunalnom kaosu grada Zagreba i novim Tomaševićevim mjerama za Narod.hr komentirao je bivši ministar okoliša i energetike, dr. sc. Slaven Dobrović.

>Tomašević predstavio sedam novih mjera za odvajanje otpada, a nije objasnio kako će riješiti nagomilano smeće i štakore

Tomašević nanosi financijsku i ekološku štetu

Dobrović tvrdi da je gradonačelnik Tomašević potpuno neuspješan u gospodarenju otpadom, bavi se samo zahvatima na kozmetičkoj razini, a suštinske probleme sustava nema znanja ili hrabrosti dotaknuti.

”Jačati sustav odvojenog prikupljanja, a ne pobrinuti se da novonastali materijal ne posluži za dizanje stopa recikliranja kroz sortirnicu, nego samo novi trošak je i više od neodgovornosti za javni interes. To je izravno nanošenje financijske i ekološke štete, a inzistiranje na u ovim uvjetima besmislenoj praksi s plavim vrećicama vodi u produbljivanje krize i nereda na terenu”, tvrdi Dobrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U što je Možemo pretvorio Zagreb: Nije za ljude slabijeg želuca

DP je prezentirao projekt koji bi mogao riješiti problem plastike

Dobrović smatra da sedam novih mjera ne donosi baš ništa novo za temeljni problem nefunkcionalnosti gradskog sustava. ”Ovih dana na Gradskoj skupštini Domovinski pokret je prezentirao kako se investicija u vlastitu sortirnicu kapaciteta deset tona po satu vraća za manje od godine dana, a ujedno rješava današnji akutni problem plastike.

Popratni dokument je dohvatljiv na Internet stranici, ali po reakcijama iz redova vladajućih i odgovornih gradskih tijela se ne nazire mogućnost za neku pozitivnu reakciju i skoru promjenu na bolje”, objašnjava.

>Nekad Tomaševićeva Zelena akcija Zagreb je nazivala europskom prijestolnicom smeća: Zašto već dvije godine ne govore o tome?

Tomaševićev PR uradak u kojemu je upakirano svašta

Tomašević je govorio o polupodzemnim spremnicima koji bi zamijenili zelene otoke diljem grada, o kupovini kamiona za skupljanje otpada, zapošljavanju novih radnika čistoće.. i ostavio dojam kao da se želi pozabaviti problemom otpada u gradu. Međutim on govori o nekoj budućoj realizaciji tih ideja, a u Zagrebu je situacija alarmantna i traži hitno djelovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobrović tvrdi da je kojim slučajem problem nepostojanja sortirnice riješen, ove mjere bi dijelom imale nešto smisla, ali u ovim okolnostima to je obični PR uradak u kojem je upakirano svašta. ”Vidljivo je popuštanje zahtjevu za financiranje spremnika, ako i uključivanje polupodzemnih spremnika, što je dobro, ali kako se to može predstavljati kao neka posebna mjera? Nabavka, ili zamjena dotrajalih vozila za otpad, nije li to investicijsko održavanje voznog parka? A edukacija i kažnjavanje prekršitelja nije nova ideja ili mjera za rješavanje gradskog problema s otpadom”, zaključuje Dobrović.

>Zagrepčani zovu službe zbog najezde štakora; stručnjakinja: Smeće je najveći problem

Dobro, racionalno i logično organiziran sustav

Gradonačelnik Tomašević je rekao da će se povećati kapacitet za kažnjavanje nepravilnosti, da postoji određeni dio građana koji se ne pridržavaju pravila, te da će se zaposliti komunalni redari i novi radnici Čistoće koji će vršiti nadzor nad pravilnim razvrstavanjem otpada. Ugradit će se i videonadzor na zelene otoke i podzemne i polupodzemne spremnike.

”Bez kritične mase građana koji će savjesno i uredno odlagati različite kategorije otpada nema uspjeha. Prvi preduvjet za to jest dobro, racionalno i logično organiziran sustav koji ima sve svoje elemente za smisleno i učinkovito gospodarenje otpadom”, tvrdi Dobrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Revoltirani radnici Čistoće krenuli u štrajk: Neka Tomašević skuplja smeće!

Sortirnica je elementarna stvar

Nadalje, Dobrović kaže da ako pak nedostaju kapaciteti za kompostiranje, i dalje nema sortirnice, nema niti govora o centrima za ponovnu uporabu, nego se Grad i u dvije i pol godine mandata ove vlasti i dalje oslanja na vanjske usluge zbrinjavanja plastike koji će brzo dosegnuti pet milijuna eura godišnje, kako očekivati da će građani biti ili postati motivirani za dobro ponašanje?

”U tom pogledu, edukacija zbog nedosljednosti gradskih vlasti ne može postići gotovo ništa, a kažnjavanje bi moglo pojačati revolt građana što bi moglo biti pogubno za dalji razvoj situacije”, zaključuje Dobrović.

>Tomašević najavio strožu kontrolu i pisanje kazni za smeće; a tko će kazniti njega za otpadni kaos?

 

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.