“Ovih dana smo bili svjedoci neobične činjenice: novinari su vješto zataškavali uzroke smrti svoga kolege, dizali ga, bez iznimke, u zvijezde, hvalili njegovu etičnost i profesionalnost. Tu i tamo moglo se pročitati da je nahvaljeni novinar počinio samoubojstvo”, komentirao je dr. sc. Jure Zovko, redovni profesor Odjela za filozofiju Sveučilišta u Zadru, izvješćivanje hrvatskih medija o uzrocima smrti novinara i urednika Mislava Bage.
> Željka Markić: ‘Javnost ima pravo na istinu o nasilnoj smrti Mislava Bage’
> Bagina poruka nakon njegove smrti dobila novo značenje: ‘A što sad, kad te nema tu…’
“S obzirom da smo tu i tamo mogli pročitati ponešto što upućuje na drugačiju sliku o liku i djelu pokojnika, postavlja se pitanje jesu li hrvatski novinari, koji izigravaju moralne vertikale društva, zapravo najviše zaglibili u kaljuži institucionalnoga nemorala”, zapitao se filozof Zovko.
> Što znamo o iznenadnoj smrti Mislava Bage?
> Održana komemoracija za Mislava Bagu
Princip prikrivanja istine kod novinara u Hrvatskoj
“Načelo kojeg bi se dosljedno trebali pridržavati svi novinari glasi izvješćivati točno, nepristrano i u skladu s istinom. Parafrazirajući Heideggerov fenomenološki koncept istine, to bi značilo iznositi na vidjelo sve što je prikriveno i zataškano”, ističe filozof Zovko.
“Ovih dana smo bili svjedoci neobične činjenice: novinari su vješto zataškavali uzroke smrti svoga kolege, dizali ga, bez iznimke, u zvijezde, hvalili njegovu etičnost i profesionalnost. Tu i tamo moglo se pročitati da je nahvaljeni novinar počinio samoubojstvo”, podsjeća dr. sc. Zovko navodeći i probleme s Baginom ovisnošću.
“Nitko se od nas ne želi naslađivati na tuđoj nesreći, ali ipak budući da je riječ o javnoj osobi, javnost ima pravo saznati istinu. Heideggerovski rečeno, iznijeti na svjetlo dana što se prikriva i pokušava zataškati, što je uostalom zadaća istraživalačkog novinarstva, u koju se kolege kunu preklinju”, ističe.
“Drugo je pitanje može li nam blago preminuli poslužiti u životu kao moralna paradigma. Čovjek bi stekao dojam da je tako, pogleda li listu nazočnih uglednika i političkog života na pogrebu pokojnika. S obzirom da smo tu i tamo mogli pročitati ponešto što upućuje na drugačiju sliku o liku i djelu pokojnika, postavlja se pitanje jesu li hrvatski novinari, koji izigravaju moralne vertikale društva, zapravo najviše zaglibili u kaljuži institucionalnoga nemorala”, zaključuje dr. sc. Zovko.
Posljednji ispraćaj Mislava Bage
Podsjetimo, novinar i urednik Nove TV Mislav Bago ispraćen je u utorak na zagrebačkom Krematoriju na posljednji počinak, a počast su mu došli odati obitelj, prijatelji, kolege i brojne osobe iz javnog života. Između ostalih stigli su i premijer Andrej Plenković, bivša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, ministri Davor Božinović i Nina Obuljen Koržinek, bivši ministri Predrag Fred Matić, Zdravko Marić, Boris Lalovac i Radimir Čačić, supruga i sin predsjednika Milanovića Sanja Musić Milanović i Marko Milanović, sindikalist Krešimir Sever, predsjednik SDP-a Peđa Grbin, Davor Bernardić, Zvonimir Frka-Petešić, Ljubo Ćesić Rojs, Anka Mrak Taritaš, novinari Zoran Šprajc, Tomislav Jelinčić, Tončica Čeljuska, Andrija Jarak, te Mislavove kolege s Nove TV.
Uz njih su viđeni i bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić, povjesničar Hrvoje Klasić, Budimir Lončar i druge javne osobe.
Komemoracija za preminulog novinara održala se u ponedjeljak u Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje su se, uz članove obitelji, od Mislava oprostili brojni prijatelji, novinari i suradnici te osobe iz javnog i političkog života.
Podsjećamo također, formalno, policija i sudska medicina nisu do sada dali službeno priopćenje, a neslužbeno je Narod.hr doznao kako je najvjerojatnije riječ o samoubojstvu. Njegovo beživotno tijelo, prema našim informacijama, nađeno je u dvorištu zgrade u Martićevoj ulici gdje je živio, a navodno je bio nag.