Nedjelja, 26 siječnja, 2025
14.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Projekt Erazmus +: Mladi žele ostati u Hrvatskoj

Podijeli

Gotovo polovica mladih, njih 44 posto, obuhvaćenih projektom “U čem’ je problem?” izrazilo je želju da nakon školovanja ostanu u Hrvatskoj, a upravo problem iseljavanja, nezaposlenosti i nedovoljne brige društva i države za mlade većina je navela kao najveće probleme koji utječu na njihove odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketu, odnosno mrežne konzultacije u sklopu projekta Erazmus +, proveo je i organizirao Područni ured Zavoda za zapošljavanje u Sisku s više partnera, kako bi ispitao mišljenja mladih o problemima i izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom životu i na tržištu rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projektom su obuhvaćeni mladi iz tri manje razvijene županije, a anketirano je 415 mladih osoba. Gotovo dvije trećine ispitanika je bilo iz Sisačko–moslavačke županije (62,2 posto), a ostali su iz Vukovarsko-srijemske (17,8 posto) i Osječko-baranjske županije (20 posto).

Kako je u petak priopćila voditeljica projekta Štefica Tominović, zanimljivo je da je, unatoč nepovoljnom položaju mladih u navedenim županijama, njih 44 posto izjavilo kako žele živjeti u naselju u kojem trenutačno žive. To, navodi, govori kako vjeruju da mogu u većoj mjeri utjecati na promjene u društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema mišljenju mladih, hitno se mora učiniti nešto na većim mogućnostima zapošljavanja mladih, kvalitetnijem formalnom obrazovanju i sigurnosti, jer su upravo te tri stavke istaknuli kao prioritete za povećanje njihove kvalitete života. Rješenje aktualnih problema mladi vide u jačanju poticaja za zapošljavanje nakon školovanja, kvalitetnom obrazovanju koje će biti usklađeno s potrebama na tržištu rada, te pružanju dodatne pomoći pri traženju posla.

Za sve zainteresirane, detaljniji rezultati projekta “U čem’ je problem?” obrađeni su u dokumentu “Analiza prioriteta za razvoj politika za mlade u Sisačko–moslavačkoj, Vukovarsko–srijemskoj i Osječko–baranjskoj županiji”, a analizu je moguće dobiti u uredima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) i Info centrima za mlade u Sisku, Vukovaru i Osijeku. Područnom uredu HZZ-a u Sisku, partneri u akciji su bili PRONI centar za socijalno podučavanje (uredi Sisak, Vukovar i Osijek), Regionalni uredi HZZ-a u Osijeku i Vukovaru te Agencija lokalne demokracije u Sisku, a kao suradnik Osječko–baranjska županija.

Projekt, koji završava 31. siječnja ove godine, financiran je kroz program “Erazmus+, Ključna aktivnost 3: Podrška reformi politike”, a ciljevi su mu povećati znanja i vještine mladih relevantnih za procese razvoja politika za mlad, kao i poticati dijalog između mladih i donositelja odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sš

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci