Za osam dana zaposlenici u zdravstvu morat će imati valjanu digitalnu potvrdu – dokaz da su se cijepili, preboljeli COVID-19 ili – negativan test.
> Francuska u problemima – hoće li nedostajati medicinskog osoblja zbog obveznog cijepljenja?
U središtu Zagreba održan je prosvjed sindikata medicinskih sestara i tehničara, a razlog su, kako kažu, ucjene i prijetnje zbog necijepljenja, javlja HRT.
Prosvjednici o ključnim problemima
Prosvjednici uz to, kao ključne probleme vide – neadekvatno plaćen prekovremeni rad i rad blagdanima, sistematizaciju radnih mjesta, beneficirani radni staž, rad izvan kompetencija i priznavanje visokoškolskog obrazovanja.
Prosvjednici o svojim zahtjevima
Draženka Jambrušić, medicinska sestra koja radi u jedinici intenzivnog liječenja u OB Bjelovar rekla je da je došla tražiti prava svih sestara.
– Tražim zakon da radimo po svim pravilima struke jer nam sada to nije omogućeno. Nedostaje 8000 sestara u sustavu, koeficijenti nisu priznati, diplome se ne priznaju kako treba, rekla je, između ostalog.
Istaknula je kako radi u dvije intenzivne jedinice.
– Radim u dvije jedinice intenzivnog liječenja, u onoj običnoj i u covid jedinici i to u jednoj smjeni, naglasila je.
Cilj prosvjeda je ukazati na što više nepravilnosti u zdravstvenom sustavu. Trebali bi imati beneficirani radni staž kako bi se zadržale medicinske sestre u Hrvatskoj, rekao je Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata medicinske sestre/tehničari zajedno.
Smatraju, između ostalog, da se puno problema gura pod tepih. Ističu da su male plaće i da rade “3 u 1”: posao medicinske sestre, liječnika i spremačice.
Marko Rubeša, medicinski tehničar na prosvjedu je zbog lošeg koeficijenta.
– Nadam se da će nam se popraviti koeficijenti i da ćemo dobiti veću plaću. Nisam cijepljen i smatram da su covid potvrde od 1. listopada ucjena, rekao je.
Na prosvjedu su govornici istaknuli i da moraju biti složni svi zajedno – svi za jednog i jedan za sve. Prosvjednicima je zahvaljeno što su došli dignuti glas za dostojanstvo struke u svoje slobodno vrijeme čak iz udaljenih krajeva Hrvatske. Naglašeno je kako je u godinu i pol epidemije najveći teret podnijela medicinska struka.
Također je rečeno kako su jako pokradeni u zadnjih 30 godina s krivim obračunom plaćom, prekovremenim satima, blagdana, godišnjih odmora.
– Na vašu sreću sve je otišlo u zastaru osim zadnjih pet godina. E pa ne damo vam ni lipe više, tužit ćemo vas i za jednu kunu ako treba, naglasila je jedna od govornica.
– Ucjena, mobinga, diskriminacija nikad nije nedostajalo. Sad ste tome teroru dodali i još ucjene za necijepljenje, zastrašivanje je vaš modus operandi već godinama. Ucjenjujete zdravstvene radnike, prijetite im otkazima, premještanjem na druga radna mjesta ako se ne cijepe, a sve pod krinkom brige za pacijente, rečeno je, između ostalog.
Beroš o prosvjedu
Na prosvjed se osvrnuo i resorni ministar Vili Beroš koji je rekao da je on legitiman, ali da nema mjesta manipuliranju činjenicama. Ministar tvrdi da nitko nije i neće biti prisiljavan na cijepljenje, ali da je Zbog necijepljenih otežan rad u bolnicama te da je dužan poduzimati sve mjere zaštite u sprječavanju širenja zaraze u zdravstvenom sustavu. Zbog niza sporova, sindikate poziva na razgovor.
– Podržavam prosvjed, on je demokratski legitimni čin. Međutim kad govorimo o supstratu moramo znati što su činjenice i ne smijemo manipulirati. Ono što govorim od početka svojeg mandata je da je potrebno razgovarati. Pozivam one koji prosvjeduju da još jednom dođu u ministarstvo jer mislim da po nekim temama nisu bili kao što su neki drugi sindikati koji zastupaju slične interese bili, rekao je Beroš.
Tekst se nastavlja ispod oglasa