Inicijativa Radnička fronta u subotu se prosvjedom u središtu Zagreba usprotivila privatizaciji Imunološkog zavoda ocjenjujući kako bi se njome uništilo tvrtku od javnog interesa, a za interes privatnog kapitala.
“Imunološki zavod važan je za zdravlje cijele nacije, a posebno zbog proizvodnje cjepiva za djecu i odrasle u svrhu sprečavanja epidemija. Proizvodnju tako važnih pripravaka treba zadržati u državnome vlasništvu jer se privatnik neće rukovoditi kvalitetom i dostupnosti krvnih pripravaka i cjepiva širem sloju ljudi, već maksimizacijom profita”, upozorio je član Radničke Fronte Marko Milošević ispred zgrade Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u Margaretskoj ulici, gdje se okupilo oko 80-ak aktivista Radničke fronte i protivnika privatizacije Imunološkog zavoda.
Uz upozorenje da je u pitanju zdravlje svih građana Hrvatske, Milošević je u svom govoru pozvao na zaustavljanje svih privatizacija “po recepturi kapitalizma”, a kao primjere naveo je privatizaciju Ine, Gredelja, Kamenskog, Jadrankamena, HT-a, Croatia osiguranja, Diokija.
Vladajuće elite prozvao je da imaju novca za slanje hrvatskih vojnika u, kako je rekao, “takozvane međunarodne misije, kako bi se dodvorili međunarodnoj eliti” i imaju 120 milijuna kuna za poticaje Agrokoru, ali nemaju 100 milijuna kuna za spas Imunološkog zavoda.
“Zdravlje svih nas je važnije od spašavanja prezaduženih tajkunskih firmi, plaćanja iz proračuna vojnih misija u dalekim zemljama, mobitela i luksuznih automobila vladajućih elita. Ne dopustimo im to”, poručio je naglasivši da zdravlje i život nisu roba koja se kupuje i prodaje.
U izjavi novinarima član Radničke fronte, inače predsjednik sindikata Tehnos u HEP-u, Denis Geto kazao je kako se protive rasprodaji nacionalne imovine i nacionalnog dobra.
“O Imunološkom zavodu ovisi zdravlje svih hrvatskih ljudi, i on je od strateške nacionalne važnosti”, naglasio je.
Prosvjednici su se s transparentima na kojima je pisalo “Cjepiva naša djece nisu vaša profitna prćija”, “Strateški značaj ne smije u ruke privatnika”, “Zdravstvo za sve, ne profit za jedan posto bogatih”, iz Margaretske preko Trga bana Jelačića uputili i na Markov trg gdje su ponovno iskazali svoje protivljenje privatizaciji te se potom vratili pred HZZO.
Vlada je početkom mjeseca donijela odluku o provedbi postupka javnog prikupljanja obvezujućih ponuda za kupnju nešto više od 54 posto dionica Imunološkog zavoda te o njihovoj početnoj cijeni od 49,3 kune za dionicu.
Prema odluci, prikupljat će se obvezujuće ponude za kupnju 157.997 dionica iz državnog portfelja, što čini 54,38 posto temeljnog kapitala Imunološkog zavoda, a kontrolni paket dionica od 25 posto plus jedna dionica ostaje u vlasništvu HZZO-a. Početna cijena za kupnju dionica je 49,30 kuna po dionici, a investitor je dužan osigurati investicijsko ulaganje od najmanje 100 milijuna kuna.