Protupropisno postupanje škole nije bilo moguće bez znanja ravnateljice

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta danas se očitovalo o odluci Upravnog suda u sporu razriješene ravnateljice Ekonomske i trgovačke škole u Čakovcu protiv resornog ministra u korist Dušanke Novak obrazlažući da je Ministarstvo ravnateljicu razriješilo jer protupropisno postupanje škole nije bilo moguće bez znanja i odobrenja ravnateljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da je ravnatelj/ica po zakonu osoba odgovorna za zakonitost rada školske ustanove, u konkretnom slučaju, tvrde iz MZOS, nezakonito postupanje je posljedica njezine svjesne i namjerne odluke da se ne poštuju propisani kriteriji. Toleriranje kršenja propisa od odgovorne osobe jer ta osoba smatra da određeni propis nije dobar (čak i ako je to točno), značilo bi izravno urušavanje pravnog poretka i pravne sigurnosti.

Činjenica da je Upravni sud u Zagrebu poništio rješenje ministra o razrješenju ravnateljice ne utječe na njenu stvarnu odgovornost u konkretnom slučaju. U ovom slučaju sud nije obustavio postupak razrješenja i time proglasio samo razrješenje nezakonitim, već je vratio predmet Ministarstvu na ponovni postupak, s jasnom uputom da novo rješenje mora sadržavati obrazloženje koje će nedvojbeno i argumentirano potvrditi utemeljenost razloga za razrješenje ili utvrditi da razloga nema, čime bi postupak bio okončan rješenjem o obustavi postupka. Dakle, problem je ponajprije u formalnome nedostatku upravnog akta (rješenja), dalje se navodi u priopćenju.

Zakonom o općem upravnom postupku propisano je da obrazloženje rješenja mora u potpunosti sadržavati razloge koji opravdavaju izreku rješenja te se u njemu moraju navesti sve činjenice i naglasiti one koje su imale prevagu u donošenju odluke da se upravna stvar riješi upravo na način kako je riješena. Nedostatci obrazloženja razlog su za poništenje rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To se u konkretnom slučaju i dogodilo. Također je potrebno napomenuti da prvostupanjski sudovi (a ovdje je riječ o takvom sudu) različito postupaju u sličnim situacijama te da su njihove presude podložne žalbi višem sudu. Na javnopravnom tijelu kojem je Upravni sud poništio upravni akt nije da komentira presudu, već da postupi u skladu s presudom. Istodobno zadržava pravo žalbe na presudu ako smatra da je u sporu pogrešno ili nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, pogrešno primijenjeno materijalno pravo ili da je došlo do bitne povrede pravila sudskoga postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.