Ptičja gripa na farmi purana u Oriovcu, idućih dana usmrćivanje životinja

gripa
Foto: iStock

Ptičja gripa pojavila se na farmi tovnih purana u Oriovcu, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema priopćenju Ministarstva, ovlaštena veterinarska organizacija podnijela je u utorak prijavu zbog sumnje na ptičju gripu zbog povećanog uginuća životinja na farmi tovnih purana u općini Oriovac u Brodsko-posavskoj županiji.

Nakon što su veterinari uzeli uzorke, preliminarnim laboratorijskim izvješćem danas je utvrđena ptičja gripa. Ministarstvo se dosljedno služi terminom “influenca ptica”.

U tijeku određivanje razine patogenosti, slijedi ‘preventivno usmrćivanje’

U tijeku je određivanje H i N podtipa virusa kao i razine patogenosti. Državni inspektorat je na farmi naredio provedbu mjera sa svrhom sprječavanja daljnjeg širenja i kontrole bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zbog ptičje gripe eutanizirano više od 130 komada peradi na pet slavonskih gospodarstava

Odgovarajuća provedbena uredba EU uključuje stavljanje objekta pod službeni nadzor, zabranu premještanja životinja i druge mjere.

Sukladno europskom zakonodavstvu, zbog epidemioloških pokazatelja koji upućuju da je riječ o visokopatogenoj ptičjoj gripi, idućih dana provest će se “preventivno usmrćivanje prijemljivih životinja (purana)”.

Riječ je o vrlo zaraznoj bolesti peradi i drugih ptica, koju uzrokuje tip A virusa.
U priopćenju ministarstva umjesto pridjeva “zarazno” koristi se latinski izraz “kontagiozno”, kao što i umjesto “gripa” u priopćenju piše “influenca”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najčešće obolijevaju kokoši i purani

Bolest se može očitovati na različite načine, uglavnom ovisno o sposobnosti virusa da uzrokuju bolesti. Od domaće peradi najčešće obolijevaju kokoši i purani, a kod pataka i gusaka razviju se blagi simptomi bolesti.

>Ptičja gripa utvrđena na uginulim labudovima na Jarunu i Bundeku

Divlje ptice koje žive uz vodu, poglavito divlje patke, prirodno su otporne na bolest i ne pokazuju kliničke znakove oboljenja te stoga predstavljaju rezervoar virusa i glavnu opasnost za širenje bolesti na domaću perad, piše Ministarstvo.

Znakovi karakteristični za bolest su iznenadna uginuća peradi bez kliničkih znakova bolesti, potištenost, nakostriješenost perja, značajan pad nesivosti i plodnosti jaja (“valivosti”), loša kvaliteta ljuske jajeta, kašalj, šmrcanje, sinusitis, disanje na otvoreni kljun, oticanje (“edem”) glave i vrata, modrilo (“cijanoza”) kreste i podbradnjaka, sitna točkasta krvarenja po sluznicama te potkožna krvarenja uočljiva u perjem nepokrivenim područjima nogu kao i živčane smetnje (grčevi, kretnje u krug, paraliza, otežano kretanje).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obvezne mjere i postupci

Ministarstvo podsjeća da je u Republici Hrvatskoj na snazi Naredba o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske, kojom se propisuje obvezno držanje peradi u ograđenim prostorima na način da je onemogućen svaki kontakt s divljim pticama te ostale mjere koje za cilj imaju sprječavanje pojave bolesti.

>Veterinarska akcija u Križnici završena – eutanizirano 990 komada peradi

Obvezna je prijava bez odgađanja veterinaru ukoliko postoji sumnja na bolest, pojava neuobičajenih uginuća i smanjenje proizvodnje, upozorava Ministarstvo poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.