Pupovac relativizira zlodjela komunističkog diktatora: Tito je odgovoran za zločine, ali treba poznavati kontekst

Foto: Snimka zaslona

Vojislav Stanimirović nakon više od 20 godina više nije na na čelu SDSS-a. Glavna skupština SDSS-a na njegovo je mjesto jednoglasno izabrala Milorada Pupovca, dosadašnjeg potpredsjednika stranke i predsjednika Srpskog narodnog vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim očuvanja postignute stabilnosti stranke, Pupovac je najavio nove smjernice rada stranke i naglasio važnost suradnje s Vladom premijera Andreja Plenkovića.

“Moramo ojačati političku participaciju Srba u Hrvatskoj od lokalne do državne razine. Život u sredinama gdje žive Srbi mora biti harmoničniji s drugim građanima”, rekao je Pupovac u gostovanju na HRT-u te dodao da su stranci potrebne nova energija i politika, novi ljudi i nove ideje.

Percepcija rada Vlade se popravlja, kaže Pupovac, no još treba raditi na tome kako bi Vlada počela poduzimati mjere koje su neophodne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dali smo iznimno veliku podršku Vladi i da nije bilo te potpore Hrvatska bi bila u novim izborima, očuvali smo priliku za političku stabilnost u zemlji”, rekao je Pupovac.

“Mjere neophodno uključuju i uklanjanje spomen ploče u Jasenovcu, i na drugi način pokazati pijetet poginulnim pripadnicima HOS-a. Vrijeme razumijevanja je prošlo, to treba učiniti u najkraćem mogućem roku”, rekao je Pupovac.

Kurikulna reforma

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pupovac kaže da se Kurikulna reforma bez daljnjeg treba nastaviti jer je jedna od najvitalnijih segmenata razvoja u našem društvu.

“Pokušaj obračuna nekih konzervativnih grupacija da zaustave reformu i ta jedna vrsta snažne akcije da se to spriječi je izrazito negativno djelovala na ono što su potrebe većine naših građana, a to su nastavak reforme i balansiran odnos različitih pogleda na svijet”, kaže Pupovac.

Josipović i promjena imena Trga maršala Tita

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Šteta što Josipović nije tako mislio kad je bio predsjednik, kada su bile pitanju ćirilične ploče u Vukovaru, a doista je mogao biti među jedinima koji je mogao pomoći da se stvari tamo ne događaju onako kako su se događale”, komentirao je Pupovac prošlotjednu izjavu Ive Josipovića koji je rekao kako je upravo Pupovac jedini koji ima moć spriječiti preimenovanje Trga maršala Tita u Trg Republike Hrvatske.

> (VIDEO) Josipović poziva Pupovca na vjernost Titu i antifašizmu – i rušenje Vlade

“Moja, i obaveza stranke je obrana vrijednosti antifašizma u Hrvatskoj, antifašističke borbe i tekovine kao i aktera u toj borbi – i mi ćemo to činiti. A zahtjev Josipovića da rušimo Vladu da se ne bi promijenio naziv Trga u Zagrebu nije ozbiljno razmišljanje, nije dobronamjeran tip razmišljanja, istodobno kada imamo pokušaj revitalizacije poraženih snaga u Drugom svjetskom ratu”, rekao je Pupovac.

> (VIDEO) Željka Markić: Tito je vodio egzekucije, ubijao ljude, bacao djecu u jame i to se ne može pravdati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O novim prijedlozima imena Trga kao Kazališni ili Trg Republike Hrvatske, Pupovac se ne želi opredjeljivati.

“O svemu se može razgovarati, no argumenti, koje navode pojedine desne grupacije, za promjenom imena, nisu opravdani argumenti. Ovdje se radi o tome da se Tita protjera i stigmatizira kao najvećeg zločinca što on sasvim sigurno nije bio, on jest odgovoran za propuste i zločine koje su partizani napravili na kraju Drugog svjetskog rata, no treba poznavati kontekst“, rekao je Pupovac.

> 10 razloga zašto se u demokratskoj zemlji ulice i trgovi ne smiju zvati po zločincu Titu

Arbitraža

“Neovisno o arbitražnoj odluci, Hrvatska i Slovenija će morati sjesti i razgovarati o tome kako provoditi funkcionalno rješenje u vezi s morskim i kopnenim dijelom granice i paziti da se ne zakompliciraju odnosi dviju zemalja”, rekao je.

Odnosi Hrvatske i Srbije

“Odlazak Kolinde Grabar-Kitarović na inauguraciju srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića je bio ne samo uzvratni posjet već i izraženo zadovoljstvo onim o čemu su razgovarali. Vučić je došao u Dubrovnik i to pokazuje da se mraz počinje otapati, no važno je i da vlade krenu u operativne razgovore kako bi se počela rješavati dugoročna budućnost Srbije i Hrvatske”.

> Ante Nazor: O antifašizmu i “antifašizmu” u medijima

Podsjetimo, povjesničar Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata, upozorio je da se pod pojmom antifašizma pokušalo prikriti, pa čak i opravdati zločine komunističkog sustava, što je utjecalo na negativnu percepciju toga pojma i njegovih simbola u dijelu hrvatske javnosti. Hrvatski povjesničar pojašnjava također i kontekst vremena o kojem govorimo, a kojim pak gore navedeni političar pokušava opravdati komunističke zločine.

Podatak da su 1991. Hrvatsku napali i razarali agresori koji su koristili isti antifašistički simbol – petokraku, pod kojim su, primjerice, splitski mladići početkom 1940-ih kao partizani ginuli u borbi protiv tadašnjih talijanskih fašista, jasno upozorava da kod ocjenjivanja ili vrednovanja događaja iz povijesti nije moguće zanemariti kontekst vremena o kojem govorimo. Navedeno također potvrđuje da simboli ili pozdravi mogu u različitim razdobljima povijesti imati različit vrijednosni značaj.

Stoga i amblem s pozdravom „Za dom spremni“ na rukavu odora pripadnika HOS-a, koji su kao hrvatski branitelji u regularnim postrojbama Oružanih snaga RH poginuli u Domovinskom ratu, treba promatrati u kontekstu borbe protiv tadašnjeg, velikosrpskog, fašizma.

Navodeći razloge zašto je degutantno protuhrvatski ustanak u Srbu 27. srpnja 1941. nazivati „antifašističkim“ i što se događalo tog i drugih dana u ljeto 1941., Nazor podsjeća da se povijest ponovila 25. srpnja 1990., te pita: “ponavlja li se i dalje?”

“Razmišlja li o tome predstavnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj dok na obilježavanju Dana sjećanja na Jadovno, na kojoj je opet ponovljena laž o 30.000 ubijenih Srba na tom mjestu, govori o ploči s natpisom „Za dom spremni“ postavljenoj u Jasenovcu u znak sjećanja na poginule pripadnike HOS-a u Domovinskom ratu: „Na tom mjestu ne može biti natpis ‘Za dom spremni’ i nema zakona koji u RH i Europi to može ozakoniti.“ Naprotiv, koji će to narod i koja narodna vlast donijeti zakon kojim će braniteljima poginulim u obrani svoje države, kao što su HOS-ovci navedeni na toj ploči 1991. poginuli braneći Hrvatsku od agresije tadašnjeg velikosrpskog fašizma, u uvjetima stvaranja Hrvatske vojske, zabraniti isticanje obilježja pod kojima su poginuli?! Kao da su birali mjesto gdje će biti ubijeni…”, zaključuje Ante Nazor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.