Na komemoraciji u Uzdolju južno od Knina za sedmoro mještana srpske nacionalnosti koje su 5. kolovoza prije 22. godine, kako je rečeno, ubili pripadnici hrvatskih vojnih snaga, predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac je istaknuo kako ne izbjegava izraziti suosjećanje prema stradalim Hrvatima u ratu od 1991. do 1995. godine, te poručio da će tek dijalog dva naroda i države o najtežim temama biti pobjeda.
“Poštujući ove (srpske) žrtve, suosjećajući s njihovim stradanjima mi ne zanemarujemo stradanja drugih, mi ne izbjegavamo izraziti suosjećanje prema stradanju pripadnika hrvatskog naroda u ratu od ’91 do ’95,” rekao je Pupovac.
Pupovac je poručio da u svojim mrtvima, a ovo, istaknuo je, “jesu ne samo naši srpski mrtvi, ovo su i hrvatski mrtvi” treba naći inspiraciju za izmirenje i priznavanje stradanja jednih i drugih kao prvi korak, potom poštivanje kao drugi korak. “A onda, ako je moguće, ako imamo toliko snage, ako imamo toliko mudrosti nakon toliko stradanja koja smo imali uzajamno u 20. stoljeću, sad ih brojati nećemo tko koliko na kojoj strani, ako je moguće da nađemo tu inspiraciju i potražimo put jer će to biti najbolje jamstvo da se neće ponoviti,” kazao je Pupovac.
> Ivica Šola: Milorade, daj se više uozbilji, prestani biti piroman
Pozvao Hrvatsku i Srbiju na razgovor o najtežim temama. “Istovremeno da pokušamo kao civilizirani narodi i civilizirane države, mislim na Hrvatsku i Srbiju, stvoriti pretpostavke za dijalog o najtežim temama a ovo jeste jedna od najtežih,” rekao je Pupovac.
Tek to će biti pobjeda, a “ne uradimo li to, živjet ćemo u porazima kolikogod bili uvjereni da je netko pobijedio i pobjeđivao.”
Osvrćući se na događaja nakon vojno-redarstvene operacije Oluje, Pupovac je kazao kako su Srbi stradavali ne samo u Uzdolju, nego u sjevernoj Dalmaciji te je pri tomu spomenuo Plavno, Grubore, Golubić, Varivode, Gašiće, Vrbnik i Kakanj.
“Naša je dužnost da učinimo da se osigura priznavanje ovih žrtava i od države, a najbolji način priznavanja ovih žrtava od strane države bit će ako njezine pravosudno-policijske institucije urade ono što nisu uradile već 22 godine a to je da pronađu i sankcioniraju počinitelje ovog odista gnusnog i mučnog zločina,” kazao je Pupovac.
Država treba jasno i glasno reći da je to bio zločin nedopustiv ne samo po međunarodnim konvencijama koje je RH potpisala i dužna ih je poštivati, nego “nedopustiv s obzirom na najdublja moralna osjećanja koja mi kršćani, kao najveći dio ove zemlje, imamo najdublje posijana u sebi.”
Istaknuo je da je da država još nije ispunila svoje obveze koje je preuzela u iskazima pred Međunarodnim sudom pravde da će svi oni koji su počinili zločin biti kažnjeni, na osnovi dokumenta koji su isporučeni od strane Haaškog suda nakon oslobađajućih presuda dvojice generala (Gotovine i Markača).
“Država nažalost još uvijek nije to uradila i ne vidimo da pokazuje namjeru da će to uraditi,” kazao je Pupovac.
Parastosu u Uzdolju nazočili su veleposlanica Sabijenu Zagrebu Mira Nikolić te ministar u Vladi Srbije Ljubomir Marić.
Voditelj komemoracije rekao je kako su po blagoslovu Episkopa dalmatinskog G. Fotija, u svim pravoslavnim hramovima u Dalmaciji u protekla dva dana bili parastosi za nevino stradale žrtve “Oluje.”
Protonamjesnik Antić: Država dopušta ustaštvo
U propovijedi u Uzdolju protonamjesnik Stanko Antić je, osvrćući se na “Oluju”, istaknuo je kako “čisto sumnja da će Srbi ikada slaviti protjerivanje 250.000 svojih sunarodnjaka.”
“Na ovom mjestu, imamo jedan tipičan primjer najmonstruoznije likvidacije staraca i starica od strane regularne vojske Republike Hrvatske,” rekao je Antić. Po njegovim riječima, “čišćenje onih koji su ostali nakon akcije Oluje došlo je na red izgleda odmah nakon pobjedničkog 5. 8.”
“Nadamo se i molimo Boga da Srbi u ovim krajevima više nikad ne stradaju kao u posljednja dva rata, iako svi vidimo da država prešutno blagosilja vaspostavljanje ustaštva, te se ponovo u društvu većinskog stanovništva nameće pitanje konačnog rješenja za Srbe u Hrvatskoj,” poručio je Antić
“Izražavam iskrenu sućut obiteljima stradalih i s gnušanjem odbijam svaki izraz ovakvog ponašanja prema poraženom suparniku i poraženim civilima, bez obzira tko to bio u pitanju“, dodao je Antić.
Nakon propovijedi on se ispričao ako je svojim riječima u propovijedi bilo koga uvrijedio napomenuvši kako to nije stav Srpske pravoslavne crkve niti Dalmatinske parohije nego njegovo osobno stajalište.
Eugen Jakovčić iz Documente: Ovo nije navodni zločin
Važno je naglasiti da ovo nije navodni zločin, kako se govori u medijima, rekao je Eugen Jakovčić iz Documente. Ovo je zločin za koji je jedna međunarodna kaznena institucija izvan svake sumnje utvrdila da je počinjen, dodao je za HRT.
‘Cijenimo riječi predsjednice Grabar Kitarović, želimo da te riječi počnu djelovati’
Milorad Pupovac (SNV) izjavio je kako cijeni riječi predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović na svečanoj proslavi Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu, kada je izrazila žaljenje i zbog svih stradalih Srba, i istaknuo želju da te riječi počnu djelovati u pravcu sankcioniranja počinitelja i priznavanja tih žrtava kao civilnih žrtava rata.
“Čuli smo predsjedničine riječi, kao što smo čuli riječi i nekih njenih prethodnika, cijenimo to i želimo da te riječi počnu djelovati u pravcima sankcioniranja počinitelja zločina i priznavanja ovih (srpskih) žrtava na valjan način kao civilnih žrtava rata jer one kao takve nisu priznate. To očekujemo i to želimo,” rekao je Pupovac odgovarajući na novinarska pitanja nakon komemoracije u Uzdolju za skupinu ljudi koje su 5. kolovoza kako je rečeno pogubile hrvatske snage.
Na upit odnose li se njegove kritike upućene vlastima zbog neprocesuiranja počinitelja zločina nad srpskim stanovništvom prije 22 godine i na sadašnju Vladu, koju su on i SNV podržali, Pupovac je odgovorio kako se njegova kritika odnosi na “sve vlade koje su propustile napraviti ono što im Ustav, zakon i međunarodno preuzete obveze, posebice Ustavni zakon o suradnji s Haaškim sudom, nalagali”.
“Mi od ove Vlade, koja je nepunih godinu dana u kabinetu, očekujemo da napravi pomak u ovom području i da se sankcioniraju počinioci žrtava kao što su ove ovdje, u skladu sa zakonom i međunarodno preuzetim obavezama.”
Na pitanje je li pozvao predstavnike državne vlasti na današnju komemoraciju stradalim Srbima u Uzdolju, kazao je kako on osobno nije nikoga pozvao nego je to uradio ured Srpskog narodnog vijeća (SNV).
“Ono što mogu reći je kako očekujem da se može na miru komemorirati žrtvama kao što je danas bio slučaj, da se intenziviraju i završe istrage o počiniteljima zločina, te da počnemo razgovor ne samo o tome kako da toleriramo žrtve jedni drugih, nego kako da … živi žive u miru mimo sukoba i mimo rasnih retorika, kakve čujemo u nizu razdoblja i momenata,” kazao je Pupovac.
‘Veličanje zločinačkog režima kakav je bio ustaški režim za vrijeme NDH’
Novinari su tražili komentar sinoćnjeg Thompsonova koncerta u Slunju financiranog, rekli su, iz državnog proračuna za koji je i Pupovac digao ruku. “Ako je Vlada odlučila financirati neki koncert onda mora voditi računa da taj novac bude utrošen onako kako treba biti utrošen, a ne za veličanje zločinačkog režima kakav je bio ustaški režim za vrijeme NDH;” rekao je Pupovac. Daleko je, kazao je, od onoga što nas je približilo da postoje koncerti na kojima će se uzvikivati “Za dom spremni,” ili okupljanje bilo kojim povodom a posebice povodom “Oluje” na kojima će se “čuti uzvikivanje i slavljenje ustaškog, fašističkog kvislinškog režima.”
“To nama ne može biti zajedničko i nije zajedničko, to je daleko od onog što nas je približilo i oni koji to omogućavaju moraju biti svjesni kako to ne može biti zajedničko i da neće biti zajedničko,” dodao je Pupovac.
Tekst se nastavlja ispod oglasa