Dugo vremena prosrpska televizija Yutel tajila je i skrivala snimke koje je snimila u centrima srpske pobune Kninu, Korenici, Plitvicama, Baranji i drugdje. Razlog je taj što se nije htjela te 1991. objaviti istina da se Srbi naoružavaju spremni poubijati Hrvate i protjerati s vjekovnih ognjišta kao što ćete vidjeti na donjem uratku. Na snimkama se vide i Milorad Pupovac, Zoran Pusić sa Jovanom Raškovićem i ostalima na tribini u Kninu te godine.
Ovih dana Knin je pnovno u centru pažnje, slavi se 22 godine oslobođenje grada u kojem su stolovali kraljevi Hrvata, a koji je bio četiri godine pod okupacijom Srba. Istini za volju, Hrvati su i prethodnih 45 godina za vrijeme Jugoslavije bili iseljavani, šikanirani i prisiljeni šutjeti, i ne samo u Kninu, a i u II. svjetskom ratu Hrvati su doživjeli pogrome i ubijanja.
Oni stariji i dobrog pamćenja sjećaju se kako je etničko čišćenje Hrvata iz Knina počelo odmah nakon prvih višestranačkih izbora, pa je tako do travnja 1991. još i prije početka rata Knin praktički bio očišćen od Hrvata.
Ono što je započeto u Srbu 1941. godine, sada je na isti način nastavljeno pola stoljeća kasnije. Iste akteri, ista ideologija, isti paravani, iste riječi, isti postupci, isti krvnici i – iste žrtve.
U Jugoslaviji među Hrvatima je postojalo stereotipno i nametenuto mišljenje da je Knin oduvijek bio srpsko jako pročetničko uporište zbog velikog broja Srba u gradu i malog broja Hrvata. Pred sam rat taj omjer je bio 80% Srba i 13.5% Hrvata (oko 1700 Hrvata).
Međutim, malo je poznato da je do stvaranja Jugoslavije Knin bio grad sa većinom Hrvata!
Da, kao i većina drugih gradova u Hrvatskoj, naseljavanje Srba u Knin počelo je stvaranjem Jugoslavije i želje da Srbi zauzmu dominantne položaje u vojsci, politici, uredima, policiji, upravi, tako pripreme teren za majorizaciju nad Hrvatima i čekaju svoj trenutak koji su dočekali 1991. godine.
Još 1910. u Kninu je živjelo 56% Hrvata i 34% Srba, a 1857. čak 75.5% Hrvata i samo 24.5% Srba. Godine 1991. omjer je bio potpuno drugačiji, a što se te godine događalo u središtu pobune protiv Hrvatske i drugim mjestima, pogledajte u zanimljivom i dugo skrivanom snimku iz te godine.
A zašto je sve to zatajeno od službeno neutralne, a u stvarnosti prosrpske televizije Yutel pogledajte u donjem snimku:
Izvor: narod.hr