Milorad Pupovac “zadovoljan” je izbornim rezultatima svoga SDSS-a, iako su dobili onoliko koliko je propisano da dobiju. Njegove Novosti u međuvremenu razmatraju moguće koalicijske opcije.
Pupovac je za Hinu izjavio kako je zadovoljan rezultatom izbora SDSS-a jer je ne samo potvrdio svoja tri mandata, nego i osnažio ih znatno većim brojem glasova. Smatra da je učvrstio podršku između sebe i srpske zajednice u Hrvatskoj.
Pupovcu je u 12. izbornoj jedinici, predviđenoj za manjine, pripalo mjesto u Saboru zajedno s Anjom Šimpragom i Draganom Jeckov.
Pupovac želi da se ‘duhovi vrate u bocu’, ali nije točno rekao koji
Općenito, Pupovac je zaključio da izborima za Hrvatski sabor nije došlo do dramatičnije destabilizacije stranačko-političkih odnosa u Hrvatskoj. Rekao je također da “duhove koji su pušteni prije izbora i u kampanji” treba vratiti u bocu.
>Manjine: Pupovac i Radin opet u Saboru, najveće iznenađenje je Hodžić
“Ukupni rezultati su u granicama očekivanoga, što znači da nije došlo do neke dramatičnije destabilizacije stranačko-političkih odnosa u Hrvatskoj, za što je bilo pretpostavke”, izjavio je Pupovac.
“Mislim da postoje realne šanse da se ne baš najbolji duhovi koji su pušteni iz boce prije izbora i tokom kampanje vrate u bocu, da se političke tenzije i opasna politička sukobljavanja koja su prijetila funkcionalnosti političkog života u zemlji vrate u bocu, u normalu, da se štete učinjene u ovom periodu što je moguće u većoj mjeri otklone”, dodao je .
Na upit misli li pritom na predsjednika Republike Zorana Milanovića kazao je da misli na više aktera koji su tome pridonosili.
Za izborne rezultate Domovinskog pokreta i Mosta, Pupovac kaže da je “raspirivanje različite vrste negativnih strasti i oslobađanje niza ne uvijek racionalnih energija neizbježno dovelo do takvih rezultata”.
Kad je riječ o postizbornoj suradnji, Pupovac upućuje na HDZ
Upitan za postizbornu suradnju, Pupovac tvrdi da će se SDSS voditi kriterijem smanjivanja isključivosti u političkom životu, koja je po njemu dodatno ojačana prije izbora.
“HDZ je u ovoj stvari ključni akter i bez obzira na manji broj mandata koji je osvojio nego prije četiri godine, zadržao je tu ulogu i nesumnjivo da će biti taj koji će moderirati taj proces. Mislim da treba pustiti njemu da on taj posao radi, a HDZ je upoznat s našim stavovima”, rekao je Pupovac.
>Mostarkić Gobbo: Milorad Pupovac i dobro
Dodao je da će SDSS u ovom trenutku biti usmjeren primarno na razgovore sa svojim dosadašnjim partnerima, zastupnicima nacionalnih manjina i drugih manjinskih zajednica i na razgovore s onima koji mogu zajamčiti dva stupa politike kakvu bi oni htjeli vidjeti u Hrvatskoj.
Zadovoljan je i rezultatima drugih manjinskih zajednica u i vjeruje da će imati, ako ne kvalitetniji, jednako kvalitetan klub kao u protekle četiri godine.
Njegove Novosti u međuvremenu razmatraju mogućnosti SDSS-a u kontekstu formiranja vlade. Pišu kako je Andrej Plenković matematički bliži sastavljanju vlade nego Zoran Milanović, “ali to mu neće biti jednostavan zadatak, ako je uopće ostvariv”.
Novosti opisuju nekoliko mogućih scenarija, uz napomenu da će Milanović, i dalje pokušavati uspostaviti “sanitarni kordon” oko HDZ-a.
Klasić: Pupovac je Plenkoviću bliži nego Penava
Novosti su objavile i razgovor s Hrvojem Klasićem, koji kaže kako može zamisliti koaliciju HDZ-a i Domovinskog pokreta. Smatra čak da je to i najizgledniji scenarij te da bi to bilo svojevrsno ponovno ujedinjenje HDZ-a.
Ta bi vlada bila u stvari “ponovno ujedinjeni HDZ, onaj pravi, izvorni HDZ, kakav smo imali prije Plenkovića”, smatra Klasić.
No on je mišljenja da je Pupovac Plenkoviću “ideološki i intelektualno bliži” od Penave i kad bi Plenković mogao birati, izabrao bi Pupovca.
“Također, pitanje je ako HDZ i Domovinski pokret budu imali dovoljno ruku s nekim manjincima, bez SDSS-a, hoće li se Plenković odreći Srba zbog jače vlasti. Nigdje ne piše da SDSS mora biti u vlasti, mogu tek podupirati Vladu uz određene dogovore”, zaključuje Klasić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.