Pusić: Srbija će morati preuzeti financiranje medija hrvatske manjine

Ministrica vanjskih i europskih poslova u tehničkoj Vladi Vesna Pusić izjavila je u subotu da će nakon ukidanja medija na hrvatskom jeziku u Srbiji njihovo financiranje na sebe morati preuzeti država jer je zaštita manjinskih prava jedan od glavnih uvjeta za pregovore o pristupanju Srbije Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadam se da ćemo to uspjeti bilateralno dogovoriti i prije nego li to pitanje dođe na dnevni red u pregovorima Srbije i EU-a o pridruživanju. To je nama u pristupu Europskoj uniji bio nezaobilazan uvjet, pa će biti i njima. Zaštita manjina je glavni kriterij pridruživanja, ali se nadam da ćemo to sa Srbijom dogovoriti i prije toga,” rekla je Pusić gostujući u “Intervjuu tjedna” na Hrvatskom radiju.

Zbog privatizacije medija u Srbiji izgubljeno je niz radio i televizijskih programa na jezicima manjina u Vojvodini, a nakon već ranije ugašenih medija na hrvatskom jeziku, u Vojvodini je pred gašenjem i jedini preostali radijski program na hrvatskom jeziku na Radio Subotici.

Vodstvo hrvatske manjine je godinama upozoravalo da će privatizacijom te gradske postaje biti dovedeno u pitanje informiranje na njihovom materinjem jeziku, čime se, poručuju, umanjuju stečena prava Hrvata u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedini radio u Srbiji, Radio Subotica, koji je imao svakodnevni program na hrvatskom jeziku, 26. studenoga ostao je bez ijednog uposlenika i prijeti mu potpuni nestanak iz etera. Posljednjih sedmero uposlenika koji su mjesec dana održavali cjelodnevni program na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku, bilo je prinuđeno potpisati rješenje o otkazu ugovora o radu.

Trosatni program na hrvatskom jeziku u eteru će biti najvjerojatnije do Božića, kada će se u potpunosti ugasiti.

Radio Subotica je najstariji i najslušaniji gradski radio u Srbiji. U eteru je od 1968., a svakodnevni program na hrvatskom jeziku emitira se od 1998.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.