(FOTO,VIDEO) Dan Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane – donosimo zanimljive činjenice!

Dvanaestog dana mjeseca prosinca obilježava se dan Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko ratno zrakoplovstvo (HRZ) i protuzračna obrana (PZO) razvija sposobnosti nadzora i zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske te pruža potporu kopnenim i pomorskim snagama u združenim operacijama.

HRZ i PZO je nositelj i organizator zračne obrane Republike Hrvatske i ima važno mjesto i ulogu u ukupnoj vojnoj moći države. Taktički je nositelj razvoja i modernizacije rodova HRZ i PZO-a te je odgovorno za obuku i izobrazbu na granskoj razini, razvoj taktike i doktrine uporabe grane, personalnog upravljanja, profesionalnog razvoja i drugih važnih pitanja za razvoj grane.

Misija HRZ-a i PZO-a je nadzor i zaštita zračnog prostora Republike Hrvatske, sudjelovanje u združenim i međunarodnim NATO/UN/EU vođenim vojnim operacijama te provedba operacija pružanja pomoći civilnom institucijama u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1991. – 2013. godine

Od osnutka 1991. do 2013. godine granom HRZ i PZO-a su zapovijedali:
general zbora Imra Agotić od 1991. – 1996. godine,
general pukovnik Josip Čuletić od 1996. – 2001. godine,
general bojnik Josip Štimac od 2001. – 2002. godine,
general bojnik Viktor Koprivnjak od 2002. – 2007. godine
general bojnik Vlado Bagarić od 2007. – 2011. godine,
od rujna 2012. godine, zapovjednik HRZ i PZO-a je brigadni general Dražen Ščuri

Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana sastoji se od: Zapovjedništva HRZ i PZO (ZHRZ i PZO), 91. Zrakoplovne baze (91. ZB), 93. Zrakoplovne baze (93. ZB), Središta za obuku Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane „Rudolf Perešin“ (SzO HRZ i PZO „Rudolf Perešin“), Bojne Zračnog motrenja i navođenja (b ZMIN) i Zapovjedne satnije ZHRZ i PZO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krila Oluje

Zadaća akro grupe HRZ i PZO “Krila Oluje” je prezentacija vještine, discipline, timskog rada i visokog stupnja obučenosti pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Oružanih snaga RH u cijelini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sastavu “Krila Oluje” lete piloti iz sastava 93. Zrakoplovne baze Zemunik. Za razliku od većine svjetskih akro grupa čiji se piloti isključivo bave uvježbavanjem i nastupima akro grupe, primarna zadaća pilota “Krila Oluje” je obuka budućih pilota HRZ.

Kao začetak djelovanja akro grupe smatra se akrobatski nastup u formaciji od četiri aviona prigodom otvaranja Europskog prvenstva u jedrenju 23.07.2004. godine u Zadru.

Akro grupa HRZ i PZO “Krila Oluje” predstavljena je u istom sastavu i pod današnjim nazivom hrvatskoj javnosti 05.08.2005.g. u Kninu povodom obilježavanja 10. obljetnice vojno redarstvene operacije “Oluja” po kojoj je i dobila ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom izvođenja programa avioni lete na međusobnoj udaljenosti manjoj od 2m, pri brzinama do 550km/h, a opterećenje koje piloti podnose tijekom pojedinih elemenata kreće se od -2.5g do +6.5g. Minimalnu donju visina tijekom nastupa određuju organizatori aeromitinga i ona se najčeće kreće od 50-100m iznad terena.

Suprotno prilično raširenom laičkom poimanju letenja u akro grupi, izuzetna koordinacija u izvođenju akrobacija nije rezultat preciznog očitavanja instrumenata niti pomoći modernih zrakoplovnih sustava. Piloti se isključivo oslanjaju na vlastitu procjenu položaja i udaljenosti od vodećeg aviona na osnovu kojih moraju upravljati avionom na takav način koji osigurava minimalna odstupanja od zadane pozicije u odnosu na ostale avione.

Kao pilot akro grupe “Krila Oluje” od 2005. do 2007. godine letjela je i satnica Diana Doboš koja je tako postala treća žena u povijesti koja je letjela u akro grupama.

Čestitamo im njihov dan!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.