Putovanja pod oznakom tajnosti: Milanović 120 puta koristio vojne helikoptere, brodove i druge resurse

zapovijedi
foto: HINA

Predsjednik RH Zoran Milanović 120 puta koristio je vojne helikoptere i brodove. Svako putovanje je po zapovijedi s oznakom tajnosti pa javnost nema uvida koliko je puta i gdje predsjednik putovao. Ne postoji uvid ni u troškove tih putovanja, navodi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtjeve za korištenje materijalnih sredstava u svrhu pružanja potpore Uredu predsjednika i dalje ćemo tražiti direktno od načelnika Glavnog stožera, a ne od ministra obrane, tvrde sugovornici u Uredu predsjednika. Napominju da odluku ministra obrane kojom se zabranjuje davanje potpore Uredu predsjednika smatraju protuzakonitom.

S obzirom na to da u Uredu predsjednika i dalje ne namjeravaju poštovati odluku ministra obrane od 4. studenog, potpuno je jasno da će se sukob zbog angažmana vojnika i korištenja materijalnih sredstava za potrebe predsjednika nastaviti.

Na zahtjev Ureda predsjednika izdano oko 120 zapovijedi za korištenje vojnika i materijalnih sredstava

Prema neslužbenim informacijama, od rujna prošle godine do početka studenog ove godine na direktni zahtjev Ureda predsjednika izdano je oko 120 zapovijedi za korištenje vojnika i materijalnih sredstava. Sve zapovijedi su izdane s namjenom potpore predsjedniku Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve te zapovijedi klasificirane su oznakom tajnosti i javnost nema uvida u to koliko je puta i gdje predsjednik republike, primjerice, putovao vojnim helikopterom ili vojnim brodom i koliko je to opteretilo proračun Ministarstva obrane.

Te zapovijedi načelnika Glavnog stožera sada su, na zahtjev ministra obrane, predmet istrage Inspektorata obrane. Iako je zahtjev izdan još prije mjesec dana, 29. listopada, istraga Inspektorata još traje.

Sam predsjednik RH još je u kolovozu prošle godine objavio da su podaci o korištenju helikoptera tajna. Njegov ured zahtjeve za korištenje helikoptera i brodova više neće slati Kabinetu ministra obrane, nego direktno načelniku Glavnog stožera. Ta odluka je donesena upravo jer su iz MORH-a curili podaci o njegovim putovanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavna točka prijepora između MORH-a i Pantovčaka su slučaj zapovjednika Počasno-zaštitne bojne brigadira Elvisa Burčula kojega je ministar Mario Banožić umirovio. No, tu su i prijevoz biskupa vojnim brodom, izbjegavanje procedure pri korištenju vojnih resursa, ali i Banožićevi letovi školskim avionima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.