Ćirilične ploče: Kako je Milanović vrijeđao branitelje koji su mu se usprotivili

branitelje, milanović. Ćirilične
Foto: Fah/ Montaža: Narod.hr

Godina 2013. Hrvatima će ostati zapamćena po skandaloznoj odluci tadašnjeg predsjednika hrvatske Vlade, Zorana Milanovića o uvođenju ćiriličnih ploča u Vukovar. On je 2019. godine izjavio da bi da može ponovno postavio ćirilične ploče te opisao razbijanje ploča iz 2013. kao ”sukob uličara i zakona”. Milanović je više puta vrijeđao hrvatske branitelje koji su mu se usprotivili i pokazao što misli o njima i o Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ćirilične ploče su pod fasadom solidarnosti sa srpskom nacionalnom manjinom u ovom dijelu Hrvatske, sasvim razumljivo naišle na negativne reakcije. One su lako shvaćene kao provokacija i manjak empatije prema žrtvama velikosrpske agresije.

Na njihovo postavljanje reagirali su hrvatski branitelji osnivanjem Stožera za obranu Vukovara. Neki od branitelja koji su se suprostavili teško su stradali. Tako je bilo s mladim dragovoljcem Domovinskog rata Darkom Pajičićem. On je od posljedica nemilosrdnog napada policajca na njega na kraju umro. A hrvatski dragovoljac s Trpinjske ceste, Marijan Živković godinama se provlačio po sudovima zbog razbijanja ćiriličnih ploča da bi konačno 2019. godine bio potpuno oslobođen krivnje.

Možda će vas zanimati

Predsjednik lagao da nije bio član Komunističke partije - objavljeni iskazi

Zašto Milanović i dalje šuti iako su javno objavljeni iskazi svjedoka i dokumentacija?

Što je Milanović govorio o hrvatskim braniteljima koji su se suprostavili postavljanju dvojezičnih ploča

Na vrlo ironičan način Milanović je Vukovarcima odlučio staviti ”sol na ranu” nametanjem istih onih ploča koje su ranije, tijekom okupacije Vukovara nametnule srbijanske okupacijske vlasti. Kod Milanovića je manjak empatije za hrvatske branitelje donekle jasan. On se 90.ih nije borio u ratu, iako je to mogao, a ranije se isticao kao član Saveza komunista Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović u intervjuu za srbijanske medije 2013. sebe opisao kao ”čovjeka koji je sebe politički izlagao da bi zaštitio prava Srba u Vukovaru i šire, da koriste svoje pismo, nasuprot razbijačima koji su ploče razbijali čekićem”.

Milanović je 2019. godine izjavio da bi da može u Vukovaru ponovno postavio dvojezične ploče na ćirilici, a razbijanje ploča 2013. nazvao ”sukobom uličara i zakona”.

”Da! Dakle, to je u Vukovaru bio sukob zakona i uličara. Ljudi koji su mrtvi pijani dolazili razbijati ploče i kasnije se samoozljeđivali. To je istina. I hrvatska država će, u onoj mjeri u kojoj ja to budem mogao utjecati, kao predsjednik Republike neću moći utjecati, ali ću moći govoriti. I to puno izravnije nego što sam nekada govorio. Nekada sam morao voditi računa i o tome da neke ljude ne povrijedim, koji nisu glasali za mene, ali koliko god ja šutio oni te mrze. E pa sad ćemo drukčije!”, rekao je Milanović 2019. godine za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

(VIDEO) Milanović o ćiriličnim pločama: 'U Vukovaru je to bio sukob zakona i uličara'

Gradsko vijeće Vukovara u petak je objavilo zaključak u kojem stoji da se nisu se stekli uvjeti za ravnopravnu upotrebu ćirilice u Vukovaru

Reakcije na postavljanje ćiriličnih ploča

Kao reakciju na odluku Milanovićeve vlade 2013. godine vukovarski branitelji osnovali su ”Stožer za obranu hrvatskog Vukovara”. Branitelji su tada rekli da Vukovar treba biti proglašen mjestom posebnog pijeteta i izuzet od zakona koji propisuju dvojezičnost.

Jedan od Vukovaraca koji se suprostavio uvođenju dvojezičnih ploča u Vukovaru bio je nedavno preminuli Marijan Živković, otac dvojice poginulih branitelja. On je kazao da su ploče postavljene nezakonito, u okrilju noći. Za Narod.hr je rekao da je Stožer pripremio referendumsku inicijativu no da ju je Ustavni sud tada odbio. Živković je istaknuo da ćirilice u Vukovaru ni za vrijeme Tita nije bilo.

>Vukovarski branitelj Marijan Živković za Narod.hr: Ćirilice nije bilo u Vukovaru ni za vrijeme Titove Jugoslavije

Marijan Živković

Hrvatskom branitelju s Trpinjske ceste koji je u Domovinskome ratu izgubio dva sina, Marijanu Živkoviću sudilo se u dva navrata jer je u prosvjedu protiv postavljanja dvojezičnih ploča u Vukovaru 2013. razbio ploču na zgradi PP Vukovar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijan Živković i njegova supruga u ratu su izgubili dva sina – Marko je poginuo kod vinkovačkog Otoka kao pripadnik Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek, a Nikola je ubijen kao pripadnik policije u Vukovaru. Za njegovim tijelom se još uvijek traga.

2016. godine Vukovarski Općinski sud donio je prvostupanjsku oslobađajuću presudu u postupku koji se na tome sudu vodio protiv Marijana Živkovića zbog razbijanja dvojezične ploče na zgradi policijske postaje u Vukovaru početkom rujna 2013.

2019. godine Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru odustalo je od daljnjeg postupka protiv Marijana Živkovića. Postupak je obustavljen nakon novog psihijatrijskog vještačenja. Ono je potvrdilo prvotni nalaz prema kojem je Živković u vrijeme počinjenja djela bio neuračunljiv. Marijan Živković umro je u ožujku 2024. godine te je sahranjen u Vukovaru.

Marijan Živković sa svoja dva sina
>Mostarkić Gobbo: Marijan Živković otac zvan hrabrost

”Kriva je rakija”

Darko Pajičić, maloljetni hrvatski dragovoljac Domovinskog rata i logoraš srpskih koncentracijskih logora prilikom razbijanja jedne ćirilične ploče bio je nemilosrdno napadnut od jednog hrvatskog policajca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Darko Pajičić

Darko Pajičić zadobio je tada teške ozljede glave, te je 21. studenog 2015. godine umro od posljedica ozlijede. Iako video snimka koja prikazuje napad policajca Saše Sabadoša na Pajičića bez sumnje otkriva da je navedeni djelatnik MUP-a upotrijebio prekomjernu silu za koju je trebao kazneno odgovarati, cijeli slučaj je zataškan. Kako od strane tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ranka Osojića, tako i od Vlahe Orepića Mostovog ministra UP u vladi HDZ-a čiji je predsjednik tada bio Tomislav Karamako.

Milanovićev ministar Ranko Ostojić lažno je optužio Pajičića da je ozljedu glave zadobio mjesec dana ranije prilikom incidenta u ugostiteljskom objektu zbog alkoholiziranog stanja. Poznata je i njegova tadašnja sramotna izjava kojom je opisao stradanje ovog mladog dragovoljca Domovinskog rata: ”Kriva je rakija!”

>(VIDEO) Ivan Penava: Orepić mi je decidirano rekao da se ne petljam u smrt Darka Pajićića

Priča o dvije ploče

Možda je najbolji primjer Milanovićevog odnosa prema hrvatskim braniteljima priča o dvije ploče. Milanović je za ploču Hrvatskih obrambenih snaga rekao da je treba ”maknuti, baciti negdje”, a ćiriličnu ploču je podigao na pijedestal pred nosom branitelja i žrtava Vukovara.

Za HOS-ovu ploču koja je iz Jasenovca premještena nedaleko u Novsku, Milanović je 2020. rekao: ”To treba maknut, baciti negdje. To nema veze s Domovinskim ratom”. ”Onaj tko misli da se u Domovinskom ratu pod ‘ZDS’ borio samo za Hrvatsku mora znati da se borio i za NDH te pod potpuno krivim geslom”, kazao je predsjednik pokazujući potpuno neznanje iz povijesti.

Da je 90.ih živio potpuno izvan hrvatske stvarnosti pokazao je slijedećom izjavom. ”Republika Hrvatske je priznata u siječnju 1992., tad je počela ta serija priznanja. ”Mi smo i u socijalizmu imali najveći broj državnih atributa. Nadam se da će neke stalno iritantno prisutne teme nakon pandemije splasnuti. I da ćemo ih na ljude koji ih budu potencirali gledati s podsmijehom, a ne s prijezirom”, dodao je.

>Milanović usporedio mauzolej Šoškočaninu sa spomen-pločom HOS-ovcima u Jasenovcu: To je provokacija
>Što Pupovac i Milanović govore o HOS-ovim simbolima, a što o četnicima i njihovim zločinima?

 

 

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.