Radnici nastavljaju štrajk, dovršetak kruzera čeka: ‘Pitanje vremena kada će mimohodi radnika eskalirati’

Zagreb, 27.08.2018 - Oko tisuću nezadovoljnih radnika Uljanika i 3. maja stiglo je oko 11,30 sati na Markov trg, gdje je počeo prosvjed pred Banskim dvorima, sa zahtjevima za ostavkom Uprave Uljanik grupe i isplatom srpanjskih plaća. foto HINA/ Tomislav PAVLEK /tp

Uprava Uljanik Grupe u ponedjeljak je opovrgnula informaciju da se u pulski Uljanik, dok su radnici u općem štrajku, dovode zamjenski radnici za dovršetak izgradnje kruzera koji se gradi u Uljaniku za stranog brodovlasnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dijelu završnog opremanja polarnog kruzera rade strani montažeri koji su u Puli već više od pola godine i rade neovisno o Uljaniku za brodovlasnika, navodi se u priopćenju Uprave Uljanik Grupe.

Ističu da je potpuno kriva i netočna formulacija, koju su prenijeli pojedini mediji, da brodovlasnik želi dovesti svoje nove zamjenske ljude za izgradnju kruzera.

Predstavnik brodovlasnika proteklog se tjedna obratio Upravi sa zahtjevom da se omogući rad njegovih direktnih servisera i montažera na poslovima koji su, prema ugovoru, njegova obveza i koji, neovisno o Uljaniku i Uljanikovim radnicima, na toj gradnji rade od siječnja ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslovi koji su obveza Uljanika na toj gradnji nisu predmet brodovlasnikove zamolbe.

Poštujući zakon i potpuno legalan štrajk koji su pokrenuli sindikati, Uprava je brodovlasnika uputila na Štrajkaški odbor, koji jedni ima ovlasti odlučivati o ovakvim pitanjima.

Uprava poštuje zakonske ovlasti Štrajkaškog odbora i nada se da će tijekom sutrašnjeg dana u komunikaciji Štrajkaškog odbora s brodovlasnikom biti pronađeno rješenje koje nikome neće naštetiti, kaže se u priopćenju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štrajkaški odbor Uljanika raspravljao je u nedjelju hoće li dopustiti tim radnicima nastavak posla, no nisu donijeli odluku jer su dva sindikata imala različita stajališta.

Čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac izjavio je kako bi bilo opasno da netko uđe u brodogradilište raditi. Radnici su ljuti, neka nam isplate plaće, pa ćemo raditi, poručio je.

S druge strane, Đino Šverko iz Sindikata metalaca zauzeo se za omogućavanje nastavka rada na kruzeru, ističući kako taj posao vrijedi više od 125 milijuna eura i da je još jedan takav planiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako naručitelj ode s ovim, neće biti ni drugoga i to je stečaj za Uljanik, jer taj brod i jedan na navozu je jedino za što se držimo, rekao je Šverko.

Kutlača: Problemi Uljanika ne mogu biti riješeni samo s isplatom jedne plaće

Sindikalni povjerenik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije u Uljaniku Rajko Kutlača u ponedjeljak je izjavio novinarima kako problemi Uljanika ne mogu biti riješeni s isplatom srpanjske plaće, upozorivši da radnici već za petnaest dana očekuju isplatu nove plaće.

“Treba pokrenuti proizvodnju, treba cjelovito rješenje. Naravno da je gorući problem neisplata plaća, što je razumljivo zbog socijalne situacije i neimaštine ljudi koji pošteno odrađuju svoj posao, međutim, problem je puno dublji i mora se temeljitije riješiti”, kazao je Kutlača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak vjeruje da će se problem riješiti jer će u suprotnom Uljanikovi radnici svakodnevno iskazivati nezadovoljstvo na ulicama Pule, a onda “samo je pitanje vremena kada će ti mimohodi radnika eskalirati u još veće nezadovoljstvo”.

“Ne bih želio da se to dogodi, ali i ta je mogućnost otvorena i realna”, naglasio je Kutlača dodavši kako u ponedjeljak nije bio u povorci s radnicima jer je odluka Štrajkaškog odbora bila da se ostane u krugu brodogradilišta.

Kutlača je još jednom istaknuo kako je za sindikate jedina opcija da se na lokaciji gdje se danas nalazi pulski škver nalazi brodogradnja i ono što ide uz nju.

“To sigurno nije stanogradnja, to sigurno nije turizam, i od toga nećemo odustati. Nitko me neće uvjeriti da onaj koji želi stanogradnju istovremeno želi i brodogradnju”, poručio je Kutlača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.