U eksploziji koja se u utorak navečer dogodila u rafineriji nafte u Bosanskom Brodu jedna je osoba poginula, a devet ih je ozlijeđeno, potvrdio je u srijedu ujutro načelnik bosanskobrodske općine Ilija Jovičić.
On je za Televiziju RS kazao da je to konačna bilanca nesreće koja se dogodila prošle noći. “Zbog eksplozije devet radnika je ozlijeđeno, a jedan radnik je poginuo”, izjavio je Jovičić.
Prve su informacije govorile da nema poginulih, no smrtno stradali radnik pronađen je naknadno u krugu postrojenja broj 4 u kojemu se i dogodila eksplozija.
Kako neslužbeno doznaje portal Srpskainfo, najvjerojatnije je do nesreće u rafineriji u Bosankom Brodu došlo tako što je procurilo gorivo koje je zahvatilo postrojenje toplane zbog čega je buknuo požar. U policiji i tužiteljstvu ne mogu još govoriti o detaljima nesreće.
Pet ozlijeđenih radnika tijekom noći zadržano je u bolnici u Doboju na liječenju, a ostali su nakon pružene prve pomoći pušteni kućama.
Jovičić također tvrdi da nema opasnosti po zdravlje stanovnika koji žive u Bosanskom Brodu i okolici odnosno kako općinske službe nisu objavile nikakvo posebno upozorenje stanovništvu zbog opasnosti od onečišćenja zraka.
Požar koji je izbio nakon eksplozije koja se dogodila oko 21 sati i 30 minuta lokaliziran je nakon sat vremena.
Da nema opasnosti za građane Slavonskog Broda, poručili su gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara i Brodsko-posavski župan Danijel Marušić nakon noćašnje zajedničke sjednice gradskog i županijskog stožera civilne zaštite.
Stožeri civilne zaštite Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije održali su u utorak u 22,30 sati hitnu sjednicu kako bi razmotrili stanje nakon eksplozije i požara u rafineriji u Bosanskom Brodu, u kojima je ozlijeđeno osam radnika, a nakon sjednice čelni ljudi grada i županije obratili su se javnosti s umirujućim porukama.
“Za građane Slavonskog Broda nema opasnosti, pratimo mjerne postaje 1 i 2, štetni plinovi su u granicama normale, odnosno na najnižim mogućim granicama”, rekao je Duspara.
Vjetar puše prema Derventi, koja je južno od Slavonskog Broda, dodao je Duspara i najavio kako će mjerodavne službe cijelu noć pratiti stanje plinova. Mislim da je sve pod kontrolom, istaknuo je.
Iz BiH je prvotno izvješće govorilo da u incidentu u rafineriji nafte nitko nije smrtno stradao, a osam radnika koji su ozljeđeni izvan su životne opasnosti. Požar koji je izbio nakon eksplozije u postrojenju broj 4 stavljen je pod puni nadzor nešto prije 23 sata, čime je otklonjena opasnost od daljeg širenja vatre.
“Svi ozljeđeni izvan su životne opasnosti i požar je lokaliziran”, izjavila je Dragana Kerkez, glasnogovornica policijske uprave Doboj, pod čijom je nadležnošću i Bosanski Brod.
Policija je zapriječila prilaze rafineriji pa novinarske ekipe, kao ni radnici treće smjene nisu mogli prići pogonima.
Uprava “Optima grupe”, tvrtke u BiH koja u ime ruskog vlasnika Zarubežnjefta upravlja rafinerijama nafte u Bosanskom Brodu i ulja u Modriči nije se oglasila,k a uzroci nesreće su nepoznati.
Sastanak u vezi onečišćenja zraka iz rafinerije
Novinari su Dusparu zatražili komentar s obzirom da je za srijedu u Slavonskom Brodu predviđen sastanak predstavnika ruskih vlasnika bosanskobrodske rafinerije s predsjednicom Republike Kolindom Grabar-Kitarović i predstavnicima Slavonskog Broda, Brodsko-posavske županije i ekoloških udruga, vezano uz višegodišnje prekogranično onečišćenje zraka koje iz susjedne države stiže u Slavonski Brod.
“Ovo je nešto što što se slučajno dogodilo. Događali su se i prije incidenti u rafineriji, što je ‘normalno’ za takvu proizvodnju. Nama to nije normalno jer se događa uz sam centar grada, tako da bi bilo dobro da se problem riješi”, rekao je Duspara.
O situaciji u Slavonskom Brodu kod župana Brodsko-posavske županije Danijela Marušića informirali su se u utorak navečer predsjednica Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković i ministar zdravlja Milan Kujundžić, potvrdio je Marušić.
“U jednom trenutku bili smo zamoljeni iz Bosanskog Broda da napravimo prolaz prema našoj bolnici, što je i napravljeno. U našoj bolnici je čekalo 10 kirurga i 8 anesteziologa, ali nema toliko teško ozlijeđenih da ih ne bi mogli zbrinuti na bosanskoj strani”, rekao je Marušić podsjetivši kako su za odlazak na ispomoć u Bosanski Brod bile spremne i slavonskobrodske vatrogasne postrojbe.
Tekst se nastavlja ispod oglasa